Hakkari’deki Sineber Şelalesi natür tutkunlarının kullanılmamış rotası oldu

Hakkari’bile saf güzelliğiyle öne çıkan Sineber Şelalesi, bir nice ilin yanı sıra mütenevvi ülkelerden kente mevrut doğaseverlerin en çok musahabe ettiği rotalardan biri oldu.

Huzur ve hamaset ortamıyla yıllardır gizli artan güzellikleri baştan keşfedilen Hakkari’da kış, dağ ve natür turizminde elektrik yaşanıyor.

Kentte, merkeze 50 kilometre uzaklıktaki Kaval köyü sınırlarındaki şelale, el değmemiş doğası ve kanyonuyla, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Yeşilliklerle ciltli kayaların arasından süzülen, benzeri bölümü de metrelerce yükseklikten akan suları ile ziyaretçilere eşsiz kaynak sunan şelale, doğaseverlerin en çok almak istediği yerlerin başında geliyor.

Doğa ile iç içe ahit nâkil, şelaleden akan suyun sesiyle geçim bulan ziyaretçiler, suda yüzüp nazirsiz manzaranın tadını çıkarıyor.

Aydın’dan mevrut Hasan Doğukan İnce, AA muhabirine, bire bir ekip doğaseverle köye geldiğini ve şelaleyi gördüğünde farklı bire bir çalkantı yaşadığını söyledi.

Kentte görülmesi gereken birçok içtima olduğunu anlatan Doğukan, “Bura süfli çokça fena hâlde, natür harikası bir düz. Ege’de böyle bire bir düz görebileceğimi zannetmiyorum. İstanbul’dan, Konya’dan rüfeka var. Bütün dahi haddinden fazla beğendi. Ziyaretçiler pahal şekilde geliyor. Haddinden Fazla evire çevire fotoğraflar üstelik çektik. Burası insanın gelip huzurla dinlenebileceği tıpkısı yer. Çok etkilendik.” dedi.

Van’dan mevrut kafileye delalet eden Ömer Demez üstelik şelalenin gezilip görülmesi gereken tıpkısı meydan olduğunu dile getirerek, “Turizme kazandırılması gereken ayrımsız alan. Sabık sene birlikte iple tırmanış yapmıştım. Koskocaman bire bir yer. Yapısı bakımından değişik ayrımsız şelale. Üç etaptan oluşuyor. Burası çokça sargı çekiyor. Geçen sene dahi gelmiştik. Bugün üstelik 32 kişiyle geldik. Burada kamp da kuracağız.” ifadelerini kullandı.

Polonya’dan mevrut Magdalena Umum ise arkadaşlarıyla kente geldiğini ve burada bulunmaktan mutlu olduğunu belirtti.

Ahali, bölgeyi beğendiğini ve ahenktar ant geçirdiğini aktardı.

Kent sakinlerinden Engin Ulalı üstelik herkesi şelaleyi görmeye davet ederek, “Burada böyle benzeri güzelliğin olduğunu bilmiyordum. Herkesi buraya nida ediyorum. Haddinden Fazla domuzuna benzeri suyu var. Manzarası süper. 50-60 kişilik domestik ve ecnebi gruplar geliyor.” diye konuştu.Share: