Hakkari’de gaileli ve takatsiz halde mevcut iki kerkes Van’da otama ediliyor

Hakkari’de dertli ve yorgun halde bulunan nesli tükenme tehlikesi altındaki sıradan kerkes ile kızıl akbaba, Van’bile otama altına alındı.

Hakkari’nin Berçelan Yaylası’nda vatandaşlar marifetiyle mevcut 2 ihtiyar, Tabiat Himaye ve Milli Parklar Şubesi ekiplerince Van’a getirildi.

Van Yüzüncü Sene Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Esirgeme ve Rehabilitasyon Merkezinde tedavi altına alınan kuşlardan aşağılık akbabanın kanadının kırık olduğu, altın akbabanın bile takatsiz düştüğü tayin edildi.

Tedavi işlemlerinin ardından merkezin bahçesine bırakılan ve bakımları yapılan kuşlar, iyileştikten sonraları bulundukları yerde doğaya salınacak.

Merkez Müdürü Prof. Dr. Lokman Arslan, AA muhabirine, Van Gölü havzasında çorlu mevcut eksiksiz kanatlı hayvanların bakımını yaptıklarını söyledi.

Bu yıl şeş akbabayı merkezde otama ettiklerini belirten Aslan, şunları kaydetti:

“Hakkari ve çevresinde yaralı kâin pespaye ihtiyar, kızıl kerkes, yağız ihtiyar ve sakallı kerkes, merkezimizde tedavi edilerek doğaya kazandırıldı. Araştırmalarımıza bakarak leşlerin çoğaldığı yaylaları akbabalar ev edindi. Akbabalar koloniler halinde görülebilmekte. Bitkin sakıt hayvanlar bize getiriliyor. Akbabalar doğanın çöpçüleridir. Doğayı temizlerler. Böylelikle salgın hastalıkların yayılmamasında nazik cafcaf oynarlar. Leşleri bir lahzada ortadan kaldırarak etrafa mikrop saçmasını engelliyorlar. Doğada seçkin canlının ayrımsız görevi var ve tabiat, seçme canlının ortak malıdır. Doğayı ve canlıları korumamız geçişsiz. Serencam kendisine merkezimize getirilen iki akbabanın tedavileri bitmeme ediyor. Bir müddet mihman ettikten sonradan doğaya bırakacağız.”Share: