Hakkari gündem haberleri: Yüksekova’da ‘Holane’ etkinliği düzenlendi

HAKKARİ’nin Yüksekova ilçesinde Toyluk ve Spor Müdürlüğü, ‘Yüksekova terörle değil sporla alınacak’ sloganıyla bölgenin anadan görme eğlenceleri beyninde yer kayran ve beyzbola benzerliğiyle bilinen ‘Holane’ için tanıtım etkinliği düzenlendi.

Yüksekova kaymakamlık Deneyimsizlik ve Spor Müdürlüğü vasıtasıyla Kent stadında düzenlenen tarihi çok eskilere dayanan alelhusus kırsal kesimlerde ruhlu köylerde sosyal aktivite namına oynanan ‘Holane’ oyunu oynadı. Site stadında planlı etkinliğe Hakkari Valisi İdris Akbıyık, Yüksekova Kaymakamı Ömer Çimşit, İlçe Cahillik ve Spor Müdürü Sami Dağ, Kurum amirleri ve çokça sayıda vatandaş katıldı. İlk öğün planlı ‘Holane’ etkinliğinde oyunun bidayet vuruşunu Vali İdris Akbıyık yaptı.

‘Holene’ oyununun detaylı yıllardır oynandığını söyleyen, Nihat Baban, “Tarihi isimsiz kökü çok eskilere dayanan benzeri baziçe çeşididir. Çoğu kişi Amerikan’daki beyzbol ile karıştırır. Fakat haddinden fazla değişik bire bir oyundur. Amerika’daki beyzbolla eş biricik yanı çabucak sopayla vurmaktır. Oyunun içerisine baktığın devir çokça değişik şekilde oynanıyor. Bugün bu baziçe bizleri çok eskilere götürdü. Vaktiyle köylerde içtimai aktivite olarak hoppadak bu oyun oynanıyordu. İkiyaka köyünde insanlar daima çiftçilikle uğraşırlardı. İşlerini bitirdikten sonra streslerini atmak amacıyla bu oyunu oynarlardı. 3-4 can ile başlayıp ahit içerisinde 10 ile 15 kişiye çıkıyordu. Bugün gine bize bu ajanda yaşatanlara haddinden fazla teşekkürname ederim.” dedi  Dedelerinin bu oyunu oynadığını anlatan Hamdi Babat ise şöyle konuştu:

“16 yaşlarında köyde oynadığımız biricik oyun bu oyundu. Büyüklerimiz daim bu oyununu oynardı. Dedelerimizden öğrendik. Zaman ilk defa İlçe Deneyimsizlik ve Spor Müdürlüğü eliyle planlı bu oyunu oynamanın mutluluğunu yaşıyorum. Umarım bu oyun tekrardan gün yüzen çıkıp turnuvalar düzenlenir.”

Share: