Hak Bakanı Bozdağ, Kırşehir’de şişko açım ve ana atma töreninde konuştu: (1)

Türe Bakanı Bekir Bozdağ, “Kılıçdaroğlu esbak Mersin Ağacı Cumhuriyet Altını Başsavcımızı da misyon gösteren benzeri açıklama yapıyor. İki ahit sustu. Yıldırı örgütü izah yapana büyüklüğünde ağzını bıçak açmadı. Yıldırı örgütü açıklama yapınca kükredi.” dedi.

Kırşehir’in Çiçekdağı Belediyesi’nin dolgun açılış ve esas atma töreninde Bozdağ, Sazak’in Mezitli ilçesindeki polisevine 2 avrat teröristin saldırış düzenlediğini,1 polisin şehit olduğunu, 1 polisin bile yaralandığını hatırlattı.

Şehide Allah’tan yağmur, çorlu polise ise acil felah dileyen Bozdağ, hedefin henüz nazik olduğunu, tatil yeri kendisine geçer bire bir yerde, kalabalığın ortasında bombanın patlatılarak daha çok insanın ölmesi ve yaralanmasının hedeflendiğini aktardı.

Saldırının ardından, bu teröristlerin CHP’nin yayınladığı gazetecilerle ait raporun içre düz alıp almadığıyla ilgili ağız dalaşı olduğunu kaydeden Bozdağ, şöyle konuştu:

“Onlardan birinin da ismi geçti. Bazen değerlendirmeler yapıldı. Türkiye cezaevlerinde gazetecilik faaliyeti yaptı ya birlikte apayrı başka yasa, desise, usul, ulam dairesinde işini yaparken bu işi yaptı diye niteleyerek soruşturulan, karşı tutuklama kararı çıkarılan ya birlikte egemenlik sunulan temas gönül yoktur. Tığ bunu söylüyoruz. Değme söylediğimizde birlikte bunu eleştiriyorlar. ‘Bire Bir tweet attı, tutuklandı’ diyor. E tamam kardeşim bu tweetin içre hangi var? Kimse söylemiyor. Yani buradan söylemekten perde duyuyorum. temas Çiçekdağlı’nın annesine, babasına ölmüşüne sinkaf eden bire bir tweet atıyor. Böyle aynı madde yaptığında soruşturma açılıyor. Hakeza aynı özdek yaptığında yargılamayla yüz yüze kalıyor. Çiçekdağlılara soruyorum. Sizin, bizim, hepimizin, güçlü ve ölmüş büyüklerine sinkaf eden birisi, bellek mi açıklıyor, yoksa hakaret mi ediyor?”

Milleti ayartmak amacıyla sağlam haddinden fazla şeyin yapıldığını dile getiren Bozdağ, ismi sabık terörist amacıyla “ölen oydu, değildi” tartışması yapılırken Kandil’in açıklama yaptığını, “O yıldırıcı yanımızda” dediğini bildirdi.

“Hareketli oldu mu? Oldu. Saldıranlar PKK’lı mı? PKK’lı. Şehidimiz var mı? Gazimiz var mı? Var. Terör örgütü eylemi üstlendi mi? Üstlendi. evet asıl bu. Çokça açıkça, çokça açık.” diyen Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Deminden o rapora (CHP’nin gazetecilere ilgili raporu) baktığımızda ben o ifade üzerinden istimara yazmak istiyorum. O raporda ismi geçenlerden biri Maltepe’dahi kâin bire bir kıraathaneye bombalı cüretkâr yaptığından hükümlü. Gene Sinop Firez ve El Birliği Merkezi’ne bombalı hareketli yapmaktan memur. Ben soruyorum bombalı saldırı yapmak ayrımsız gazetecilik faaliyeti mi? Raporda geçiyor bu kişiyle ait. Bir ötekisi Ankara’üstelik 21 bin 800 Amerikan dolarını silahla gasp ediyor ve ayrıksı gasp eylemlerine karışıyor. Ego soruyorum gasp fora etmek gazetecilik faaliyeti mi? Düşüncesini açıkladığı, marjinal olduğu amacıyla mi, hükümeti eleştirdiği amacıyla mi hatır münfail? Bir eksantrik beşer o üstelik Akbank Topçular Bölüm Müdürlüğünü silahla gasbediyor Eyüp ilçesinde. Gene tıpkısı başkasının malını silahla gasp ediyor. Bundan yargılanıyor. Buyruk almış, içeride. Aynı ötekisi gine yıldırı örgütüne, eylemlerine ‘niye katılmıyorsunuz?’ diye katılmayanları zılgıt ediyor. Yıldırı örgütü eylemlerine katılmayanları gözdağı almak, gazetecilik faaliyeti mi? Tekrar ayrımsız diğeri yıldırı örgütünün gerçekleştireceği eylemlere gözetleyicilik yapıyor. Dikizcilik yaptığı amacıyla için sormaca açılmış. Şimdi çıkıyorlar ‘bunlar gazetecilik faaliyeti yapıyor’. Az Buçuk selim olun. Eğer biz ayrımsız gazeteci cinayet işlediğinde veya yıldırı eylemine katıldığında evet üstelik gasp yaptığında veya hatta değme suç işlediğinde ‘bu gazetecidir, buna soruşturma açılamaz. Buna ceza verilemez’ dersek akla yatkın mu olur? O ahit öğretmen biri, o ahit ekinci biri, o devir esnaf biri, apayrı iz grubundan biri benzeri suç işlediğinde ‘bu çiftçilik faaliyetidir, bu muallimlik faaliyetidir, bu eksantrik ayrımsız faaliyettir’ deyip, tığ onların suçlarını görmezde mi geleceğiz, öyle husus peki mu? Türkiye ayrımsız hukuk devletidir. Ülfet devletinde suçlarla ilişkin sormaca ve kovuşturma yapılırken bu tamamen sıfatlardan ve sair unsurlardan bağımsız milletvekili yapılır.”

“Meçhul olan soruşturmanın bilgilerini Sayın Kılıçdaroğlu’na ki iletiyor?”

Türkiye’yi, aykırı düşünenleri, gazetecileri, eleştirenleri yargılayan aynı mevki namına belirten herkese seslendiğini vurgulayan Bozdağ, “İsmini verin, gelin bakalım. Hangi yapmış? Siz de bakın, biz dahi bakalım kamuoyuna açıklayalım. Yani bombalı çevik yapanı rapora koyup ‘bunlar gazetecilik faaliyeti zımnında içeridedir’ demek hangi fehim geliyor? Dosyada yazıyor. Hangi suçu işlediği yazıyor. Bilgiler ellerinde var. Buna karşın diyor kim ‘bunlar gazetecilik faaliyeti’. O ant tığ işin içinden elbette çıkacağız? diyerek konuştu.

Bozdağ, “Antrparantez Sayın Kılıçdaroğlu, mazi Mersin Ağacı Cumhuriyet Başsavcımızı de gaye gösteren tıpkısı açıklama yapıyor. İki bölüm sustu. Yıldırı örgütü açıklama yapana kadar ağzını bıçak açmadı. Terör örgütü açıklama yapınca kükredi ve arkasından savcımızı de amaç gösteren benzeri izah yaptı. Kimesne soruşturmanın üstünü örtmüyor. Senin elde ettiğin bilgiler, soruşturma kapsamında savcılarımızın karşı teri, emeğiyle ortaya sâdır bilgiler. Ama soruşturma bilinmedik. Bunu bilmiyor. Biraz yanındaki hukukçulara sormasında yarar var. Soruşturma meçhul olduğu gibi gizlilik kararı bile alınabilir ihtiyaç halinde. Bu durumda soruşturmanın sağ esen yürümesi, delillere ulaşılması, faillerin yakalanması için buna lüzumlu duyulabilir. Deminden buradan soruyorum. Bu bilinmez olan soruşturmanın bilgilerini Sayın Kılıçdaroğlu’na ki iletiyor? Bilinmeyen olan benzeri soruşturmanın bilgilerini katılmak, izah etmek akıllıcasına mu eğri mi? diye onu dahi tartmadan temas etmek hangi büyüklüğünde akla yatkın?” değerlendirmesini yaptı.

“Gizlilik” vurgusu

Bozdağ, ülfet devletinin kurallarına uyulması gerektiğini, bilgiler bilinmedik ise gizliliğe herkesin uyması gerektiğini vurguladı.

Yıldırı örgütünün Mersin Cumhuriyet Başsavcısını ve orada soruşturmayı yürütenleri gaye gösterdiğine değinen Bozdağ, bunun akseptans edilebilir tıpkı öz olmadığını belirtti.

Bozdağ, hukuka mesai veren, anket ve kovuşturma faaliyetlerini yürüteç geçerlilik mensuplarına atılım, taşlama, parmak sallanmasını, terör örgütlerine hedef gösterilmesini asla kabul etmeyeceklerini kaydetti.

Hukukun Türkiye amacıyla cesim olduğunu anlatan Bozdağ, “Savcılarımızı, hakimlerimizi, hâkimiyet görevini yapanları tasavvur gösterdiklerine cebin arkalamak bizim birincil vazifemizdir. Türkiye’nin ikinci partisine önem mensuplarını ayrıştırmaya, onların ayrımsız kısmını bire bir kısmının karşısına dikmeye, onları millete ve terör örgütlerine kasıt göstermeye hakkı yoktur. İnşallah onlar üstelik ahbaplık devletinin ruhuna uygun ayrımsız şekilde davranmayı öğrenecekler. Çünkü hukuk devletinin ruhuna akıllıca girişmek herkese sağlık tren, görk katar, kırıcı katar ve herkesi canlı kılar.” ifadelerini kullandı.

(Sürecek)

Share: