“Hablemitoğlu suikastının azmettiricisi Fetullah Gülen” tespiti

Ankara Üniversitesi Akademisyen Doç. Dr. Soylu Hablemitoğlu suikast soruşturmasının şüphelileri ortada, Fetullahçı Yıldırı Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen “azmettirici” sıfatıyla saha aldı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu sorumlusu Başsavcıvekili Veysel Kaçmaz’ın koordinasyonunda planlı soruşturmada, iddianamenin yazım aşamasına geçildi.

Buna bakarak o tarihlerde örgütün amme kurumlarına sızdığına özen çeken ve buna dair “Köstebek” isimli kitabı yayına hazırlayan Hablemitoğlu, FETÖ’nün hedefi haline geldi.

Bu tespitin üstüne yoğunlaşan müddeiumumilik teşkilat mensubu bire bir polisin, “Hablemitoğlu’nun davet anahtar detaylarının GSM şirketlerinden istendiğine” dayalı yazışmasını tanıt farzımuhal ahit aşımına beş altı ayrımsız müddet kaldığında dosyayı yeniden raftan indirdi.

Soruşturmayı genişleten müddeiumumilik, o devir Ukrayna’da kâin suratsız bozuk leşker Nuri Gökhan Bozkır üzerine al yıllık çıkardı.

MİT tarafından 27 Ocak’ta Türkiye’ye getirilen Step, 8 Şubat’ta “cürüm örgütü üyeliği” ve “taammüden cani” suçlarından tutuklandı.

Şüphelinin beyanları doğrultusunda harekete sabık müddeiumumilik, 8 Haziran’da mütekait Albay Levent Göktaş, zahmetli Binbaşı Fikret Çalışma, suikastın tetikçisi olduğu iddia edilen tekaüt yüzbaşı Ahmet Tarkan Mumcuoğlu’nun aralarında bulunduğu 9 kişi hakkında teftiş kararı verdi.

Şüpheliler Mesai, Mumcuoğlu, Kamil Kavi ve Memiş Aytekin tutuklanırken, 4 suratsız adli kontrolle başıboş bırakıldı, adresinde bulunamayan Göktaş’ın ise kurtulma ettiği belirlendi.

Soruşturma kapsamında tutuklanan aynı diğer dalavereli ise henüz evvel “FETÖ üyeliği” ve “espiyonaj” suçlarından 23 yıl 4 ay delik cezasına çarptırılan çarkıt istihbaratçı Enver Altaylı oldu.

İfadesinde suçlamaları kabul etmeyen Altaylı’nın, FETÖ’nün bayır yöneticisi ve Hablemitoğlu suikastının “azmettiricisi” Mustafa Özcan ile irtibatı belirlendi.

Tespitlere göre Hablemitoğlu’nu öldüren “cürüm örgütü” ile FETÖ arasındaki bağlantıyı ise firari Göktaş sağladı.

Bu kapsamda Mustafa Özcan ile teşkilat elebaşı Fetullah Gülen, “azmettirici” sıfatıyla suikast soruşturmasının şüphelileri ortada gösterildi.

Share: