Güvence BBVA’nın canlı büyümesinde TL krediler dolay planda

Türkiye Garanti Bankası (#GARAN), 30 Haziran 2022 tarihli finansal tablolarını açıkladı. Vezneci’nın konsolide finansal tablolarına göre, yılın ilk 6 ayında, kemiksiz kârı, 21 milyar 181 milyon 23 bin TL oldu. Faal büyüklüğü 1 trilyon 96 milyar 74 milyon 926 bin TL seviyesinde gerçekleşirken, ekonomiye nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla sağladığı destek ise 799 milyar 546 milyon 822 bin TL oldu. Fonlama bazını işlek tıpkısı şekilde yöneten Garanti BBVA’nın fonlama kaynakları içindeki arz büyük ağırlığı mevduatlar oluşturmaya bitmeme etti. Aktiflerin %68’i mevduatlar ile fonlandı. Alıcı tevdiat tabanı yılın evvel 6 ayında %27 nema ile 736 bilyon 984 milyon 323 bin TL oldu. Güçlü sermaye odağını koruyan Vezneci’nın anamal uzluk oranı %15.1, özkaynak kârlılığı %43.1, enerjik kârlılığı ise %4.3 seviyelerinde gerçekleşti.

Konuyla ilişik bilgelik veren Garanti BBVA Umumi Müdürü Recep Baştuğ; “Güvence BBVA ikinci çeyrekte bile iktisadi aktivitenin yarattığı ivmeyle, müşterileriyle birlikte büyüyüp, geleneksel duruşuyla derece yaratmaya bitmeme etti. Bankacılık sektörü, serencam dönemlerde olduğu kabil, bu dönemde dahi Türk lirası üzerinden büyümesini sürdürdü. Ağırlıkla hukuksal departman üzerinden gerçekleşen tahaccüm bireysel kredilerde görece henüz sınırlıydı. Bunun tek istisnası, enflasyonist ortamın büyüttüğü, az daha tüzel cesaret büyümesine andıran gerçekleşen güven kartı alacakları oldu. Değişik yanda ecnebi para yüreklilik talebi azaldı. Kur Korumalı Yatırım (KKM) ürününün etkisiyle döviz cinsinden varlıklar küçülürken, Türk lirası varlıklar arttı. Burada bankamız KKM konusunda sektördeki yeryüzü enerjik bankalardan biri kendisine toplam hacmin yaklaşık %11’kayınbirader gerçekleştirdi.

Konsolide faal büyüklüğümüz 1 trilyon TL mertebesini aşarken, toplanmış ve TL emniyet ağırlığının rakiplerimiz ortada genişlik faziletli seviyede olması, müşteri odaklı tahaccüm stratejimize meni ediyor. TL nakdi yüreklilik hacminde ikinci üç ayda açık 50 bilyon TL’den aşkın büyüyerek, özel bankalar arasındaki öncü konumumuzu kuvvetlendirdik. Bu büyümeyle Türkiye ekonomisine destek olurken, umum paydaşlarımıza yarattığımız değeri da sürdürülebilir kılma hedefiyle çalışıyoruz. Bankamızın arz yetişkin önemli önceliği haline mevrut sürdürülebilirliği iklim kriziyle mücadele ve etraflıca büyüme odağında ele alarak sürdürülebilir para piyasasının gelişimine önderlik etme vizyonuyla ilerliyoruz. Müşterilerimizi ve çalışanlarımızı bu kalın odaklı dönüşümün aynı parçası olmaları üzere isteklendirme ediyoruz. Bu kapsamda, Güvence BBVA Faal’birlikte kullanıcıların karbon kıç izlerini görmelerini sağlayan “Ekolojik” sayfasını oluşturduk. Müşterilerimizi doğaya yapmış oldukları külfet için bilgilendiriyor, sunduğumuz önerilerle karbon kıç izlerini azaltmalarına bindi olmayı hedefliyoruz.” dedi.

Recep Baştuğ sözlerini şöyle sürdürdü: “Sürdürülebilirlik rakamsal namına bankada bir performans göstergesi olup ilişik dizge KPI’larına bunu yansıttı. Dijitalleşmenin getirdiği herhangi bir makule imkânı kullanıp çevreye olumlu yardım sağlamayı hedefliyoruz. Bunun akıbet örneği adına, müşterilerimiz BonusFlaş uygulamamız içinden, basılı slipin birebir tıpkısı olan sayısal versiyonu görüntüleyebiliyor. Kafasız dönüşümü tür sıfır betik sliplerin yerine sayısal slip uygulaması bu yönüyle doğaya haddinden fazla mefret aynı ulama sağlıyor. Garanti BBVA olarak, sadece ekonomide yarattığımız etkiyi değil; çevreye, içtimai hayata ve teknolojiye kattığımız değeri dahi ölçüyor ve raporluyoruz. Bankamızın ikinci çeyrek altın sonu bakımından ulaştığı sonuçlarda çokça şişman iş ve katkısı olan mücahede arkadaşlarıma bize bu yolculukta paydaşlık fail, bizi destekleyen, güvenen bilcümle paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

Hesap dönemine ilişkin ruh sonuçlarına ilgilendiren ekspoze finansal bilgiler:

* Averaj canlı kârlılığı %4,3 oldu.

* Sayı Farkı özkaynak kârlılığı %43,1 seviyesinde gerçekleşti.

* Ekonomiye nakdi ve maada nakdi krediler yoluyla sağladığı destek 799 bilyon 546 milyon 822 bin TL oldu.

* Bütün etken krediler, TL krediler ve YP krediler münasebet payları sırasıyla %9,9, %10,3 ve %9,1 seviyesinde gerçekleşti.

* Yılbaşından bu yana hep alıcı mevduatları %27 büyüdü ve veriş payı %10,6 seviyesine geldi.

* Vadesiz mevduatların, mecmu mevduatlar içindeki payı %49’a ulaştı. 

* Resülmal sürücü belgesi oranı %12,2 olan yasal limitlerin üstünde %15,1* seviyesinde gerçekleşti.

* Sıkıntılı algı oranı %3,0 seviyesinde gerçekleşti.

Güvence BBVA çalışanlarına 3.öğün bindirim yaptı

 

BBVA, Güvence’deki payını yüzdelik 85,97’ye çıkardı

 

Türkiye’dahi mal sektöründe ilk defa Güvence BBVA Cümbüşlü’den Ekolojik Durumum…

 

Share: