Gümüşhane dağlarının süsü Karışık Keçileri bu kere el merkezine indi

Gümüşhane dağlarının süsü Çandır Keçileri bu misil yer merkezine indi

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane dağlarının süsü namına akseptans edilen ve kayaların maharetli tırmanıcısı olan yaban keçileri Gümüşhane şehir merkezine kadar indi.

Coğrafyasının yüzdelik 60’ını oluşturan dağlarda akıbet yıllarda sayıları süratle küsurat karışık keçilerine familya sahipliği işleyen Gümüşhane’de sayıları 2 bine doğru melez keçileri bu nöbet meskenleri olan dağların hesabına iklim merkezinde görüntülendi.

Meteoroloji Sokakta vatandaşların cep telefonuna yakalanan ayvaz çandır keçisi asfalt yolda ilerlerken görüntülendi. İnsanların kendisini ayırt ettiğini anlayınca çabucacık duvarların üzerinden tarihi Süleymaniye Mahallesi istikametine ilerleyen ayvaz aşılanmamış keçisinin üreme döneminde olduğu üzere yer merkezine kadar indiği değerlendiriliyor.

Sarp ve efdal kayalıklarda yaşamlarını sürdüren ve kayaların ateş parçası tırmanıcısı olan yaban keçileri yaşadıkları kayalıkların rengiyle ayrımsız renkte oldukları için ayırt edilmesi çokça print olan bire bir hayvan. Gümüşhane’nin şipşak değme noktasında görülmeye başlayan ve yer genelinde sayıları 2 bine yaklaşan melez keçileri siper altında olmaları dolayısıyla avlanması yasak olan hayvanlar beyninde meydan alıyor. Tabiat Himaye ve Milli Parklar ekiplerinin siper ve rasat çalışmalarını daima yapılması, vatandaşların de bu konuda hassas olması dolayısıyla gizliden gizliye avlanma oranı yer az olan hayvan bilimi beyninde meydan alan aşılanmamış keçilerinin sayıları Gümüşhane’de aceleten artıyor.

Share: