Gülistan Kılıç Koçyiğit’ten Icra Vekili Özer’e: “Özellikle Sakat Öğrenciler Almak Amacıyla Yetişek Hizmetlerinin Ücretsiz Sağlanmamasının Nedenleri Nelerdir?”

HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, sakat öğrencilerin eğitimde yaşadıkları sorunlarla ilişik namına Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer’e; “Ilkin engelli öğrenciler tevessül etmek için cemi öğrencilere eksiksiz eğitim hizmetlerinin fehamet eliyle ücretsiz sağlanmamasının nedenleri nelerdir? Sağlanması açısından bir aşama atılacak mıdır? Otistik, Down sendromlu çocukların ailelerinin ‘Çocuğumu okula almadılar’ şeklinde yaptıkları şikayetlerden bilge mısınız? Bakanlığınızca bu şikayetler karşı şüphesiz bire bir müeyyide öngörülmektedir” diye sordu.

HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit; zihinsel, sema, rüyet, ortopedik ve öğrenme güçlüğü çekici sair nöro-karakteristik engellilerin eğitimde yaşadıklarını sorunları TBMM gündemine getirdi. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na istifham önergesi veren Kılıç, şu değerlendirmeyi yaptı:

“TÜRKİYE’NİN YÜZDE 60 ORANI İLE AKARSU ÜLKELERİ ARASINDA İLKOKULDAN SONRA ENGELLİ BİREYLERİN OKULU BIRAKMA ÜZERINE SUNU FAZILETLI MUTLULUK KONUMUNDA OLDUĞU DAHI BELİRTİLMİŞTİR”

“Zihnî, işitme, rüyet, ortopedik ve öğrenme güçlüğü çekici başka nöro-tipik engellilerin eğitim bilimi haklarının dizgesel benzeri şekilde ihlal edildiğine dair Türkiye Engelliler Konfederasyonu 2022-23 terbiye tedrisat yılına başlarken tıpkısı yazılmış açıklama yapmış ve engellilerin terbiye haklarından faydalanmaları üzerine çoğalma sağlanmadığını, aksine sorunların elan da arttığı ayrımsız tabloyla yüz yüze olduklarını belirtmişlerdir.  Türkiye’nin yüzde 60 oranı ile AB ülkeleri arasında ilkokuldan sonradan özürlü bireylerin okulu salıverme üstüne arz yüksek talih konumunda olduğu üstelik belirtilmiştir.

Basına yansıyan tıpkısı apayrı fen ise, otistik, Down sendromlu çocukların eğitim gördüğü Martir Hüseyin Bronz Hususi Eğitim Uygulama Okulu’nda servis ve yemek hizmetinin verilemeyeceğine dayalı yapılan duyurudur. De otistik, Down sendromlu ve değişik nörolojik ve sistemik; bedensel ve zihinsel engellere topluluk lise çağında çocukların terbiye gördüğü Şehit Üsteğmen Mualla Büyükdicle Özel Eğitim Uygulama Okulu, tıpkı yıl önceki binasının kurma olması, yapı arazisinin mülkiyetinde yaşanan mesail nedeniyle çalışarak kapatılmışken arkası sıra öğrencilerin başladığı ve yukarda adı mezkûr okulda dahi sorunların olması aileleri ve elbette öğrencileri zorlamıştır.”

Gülistan Tığ Koçyiğit, Vekil Özer’e şu soruları yöneltti:

“Başta özürlü öğrenciler gelmek amacıyla cemi öğrencilere eksiksiz terbiye hizmetlerinin oran yoluyla ücretsiz sağlanmamasının nedenleri nelerdir? Sağlanması açısından tıpkısı girişim atılacak mıdır?

-Pandemi sürecinde mânialı öğrencilerin akranlarına göre elan çok geride kaldığı gerçeğine müteveccih Bakanlığınızca hangi kök önlemler alınmıştır?

-Bilcümle engellilerin eğitimi amacıyla nitelikli, anadilinde, erişilebilir, yaşadıkları kasaba ile bütünleştirici yetişek imkanları sağlanmakta mıdır?

-Engellilere özgü bire bir eğitim alanı inşa edilmesi hususunda neler yapılmıştır?

-Engellilerin eğitiminin önündeki içtimai önyargıların ortadan kaldırılması üzere ne asıl icraat yapılmıştır?

-Mânialı öğretmenlerin erişilebilir ekol, derslik, laboratuvar vb. ortamlarda ve branşlarında çalışmalarını kolaylaştırmak üzerine şimdiye dek neler yapılmıştır?

-Otistik, Down sendromlu ve değişik nörolojik ve sistemik; bedenî ve zihinsel engellere erbap ortaöğretim çağında çocukların eğitim bilimi gördüğü Martir Üsteğmen Ali Büyükdicle Özel Eğitim Uygulama Okulunun bire bir sene evvel çalışarak kapatılmasının arkası sıra kullanılmamış ve ulaşılması alçak sıfır tıpkısı yerde açılması planlanmakta mıdır?

-Otistik, Down sendromlu çocukların eğitim bilimi gördüğü Şehit Hüseyin Bronz Özel Yetişek Uygulama Okulu’nda servis ve aşındırmak hizmetinin verilemeyeceğinin okulun açılmasına tıpkı ahit mütezayit duyurulduğundan malumattar mısınız?

-Otistik, Down sendromlu çocukların ailelerinin ‘Çocuğumu okula almadılar’ şeklinde yaptıkları şikayetlerden yetik mısınız? Bakanlığınızca bu şikayetler üzerine lacerem tıpkısı yaptırım öngörülmektedir?

-Bakanlığınızın verilerine bakarak, Türkiye’de okullaşan otizmli bala sayısı kaçtır ve cinsiyet, yaş bağlamında istatistikleri nelerdir?

-Otizmli herhangi bir çocuğun yetişek hakkından değer benzeri şekilde yararlanması için adalet tamamıyla yaklaşım ve eksiksiz terbiye uygulanması konusunda neler yapılmaktadır?”

Share: