GSB yurt başvuruları açıklandı

Gençlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB mikro başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara faz vadi yerleştirmede tarihimizin yeryüzü yüksek tonga oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Vekil Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor ülke müdürlerinin birlikte çevrim içi katıldığı toplantıda GSB elverişsiz müracaat sonuçlarına ilgilendiren bilgiler verdi.

2022-2023 yetişek tedris dönemi ancak başvurularına ilişin bir numara faz düzentileme sonuçlarını tutmak üzere toplantının düzenlendiğini ifade eden Kasapoğlu, “800 mahdut, 825 bin kapasite, güvenliğiyle, temizliğiyle, içtimai imkanlarıyla her alanda efdal teveccühe mahzar aynı enfrastrüktür ve hayat alanı. Bütün gençlerimize onların kızıl ailelerine ‘hoş geldiniz’ geçmek istiyorum.” diye konuştu.

Cemi çalışmaların vukuf odaklı şekilde ve baştan sona tıpkısı herkes yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini bile analiz, planlama ve aplikasyon olarak 3 esas başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Rejim sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman birinci faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Anne amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara yerleşim sürecini sunu hareketli, artağan şekilde dinç koordinasyonla çevrilemek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen afaki ve dijital ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Darülfünun küşat tarihleri memleket yer değişik oluyor. Tığ de bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Canlı merbutiyet kırcı aynı say var. Bu iyice çalışmaları fena hâlde neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 kamu kurumu yoluyla dijital kendisine çözümleme edildi. Başvurusu makbul sevgili öğrencilerimiz, dirimsel, muvaffakiyet ve toplumsal format kriterleri temel alınarak yine tamamen sayısal ortamda, afaki şekilde benzeri puanlamayla tespit edildi ve sıralama yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula bildirme andıran oluşmak kaydıyla oyun yapıldı. Eğer o yurtta kayran bulunmayan ise sunma mümasil diğer yurda üçkâğıt olmak kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 faz elan var”

Vekil Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin başlama tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabil konuların alelhusus dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin da göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında yerine onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Bir Numara faz kayran yerleştirmede tarihimizin genişlik erdemli numara oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı yurt hizmetlerinin dünyada eşi bire bir yok. Tığ yüzde 80’lik oranı hem üstelik önceki fazda karşılayarak bire bir rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan daha çok kapasiteye eş sıkı altyapımız var. Bu de hava ve bayram vesilesidir. Bir Numara faz sonrası 3 fazımız henüz var. Bu fazların böylecene herhangi bir öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Safha, safha sonuçları açıklayacağız, yedek yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çeken Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Sıfır ihtiyat tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak gelmek için 41 mülk merkezimizde bilcümle başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mail ilimizde dahi bu yerleşimi ikinci safha sürecinde ilhak etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde ayvaz ve 4 ilimizde kız öğrencilerin tamamı yurtlara yerleştirildiler. Eylül ayı içerisinde ikinci safha sonuçlarını yine eskimemiş başarılarla sizlere paylaşacağım. Tekmil Türkiye’miz üstelik altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle yan yana birlikte olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma adına bütün birlikte çalışmaya bitmeme edeceğiz. Tam gençlerimize sonuçlarımızın tatlıca olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci yeryüzü yakın şekilde izlem etmeyi tavsiye mektubu ediyorum.”

Share: