Gercüş’te asırlardır orakla pirinç hasadı yapılıyor

Gercüş’te asırlardır orakla düğü hasadı yapılıyor

BATMAN – Batman’ın Gercüş ilçesine sadık Gönüllü köyünde çiftçiler, düğü hasadını asırlardır atadan anadan görme yöntemlerle sürdürüyor. Çiftçiler teknolojiden ırak güç gücü ve karşı teri ile kışlık mahsullerini hasat ediyor.

İlçeye bağlı Fahri köyünde arazilerin arızalı oluşundan belde Anadolu’da geçmiş uygarlıklardan beri mergup geçmiş tarım aletlerinden olan orak ile günün önceki ışıklarında tarlalarına mevrut köyün sakinleri akşam dolaşma batımına büyüklüğünde tarlada say yapıyor.

Gönüllü köyünde tahminî 100 yıldır ekilen pirinçler, köylülerin yardımlaşması ile oraklarla biçiliyor. Biçilen çeltikler, düz alana seriliyor. Henüz sonraları traktörle çeltikleri çiğneyen köylüler, pirinci çeltikten ayırıyor. Bir hafta süresince güneşte kurutulan düğü, değirmende kabuklarından sıyrılarak göt için amade ayla getiriliyor.

Köy sakinlerinden Salih Kavak, “Şu anda düğü hasadı yapıyoruz. Bizim bölgede 6 aylık ve 3 mahiye diyerek adlandırdığımız iki çeşit pirinç yetişiyor. 6 maaş dediğimiz pirinç mart, april ayında ekiliyor, 3 aylık dediğimiz ise haziran ayında ekiliyor. 3 kamer arayla ektiğimiz pirinçlerin hasadını aynı zamanda yapıyoruz. Arızalı araziler olduğu için traktörler giremiyor. Gönüllü köyünde çoğu tarlanın içerisine traktör giremediği için asırlardır oraklarla düğü hasadını yapıyoruz ve hayvanlarla çift sürüyoruz. Beniz yıllardır bu köyde düğü ekiliyor. İmece usulü ile köylüler birbirine arkalama ediyor. Benim hasadım olduğu zaman köylüler geliyor. Onların hasadı olunca tığ yardımlarına gidiyoruz, tıpkı birimize yardımda bulunuyoruz. Tarlada orakla hasat yaptıktan sonra saha tıpkı alana çadırımızı kurup beygir ve eşeklerle pirincimizi taşıyoruz ve çadırın üzerine seriyoruz. Elan bilahare traktörlerle üstünden geçerek harmanlıyoruz. Harmanladıktan samların konusunda bırakıp kurutmaya bırakıyoruz 1 hafta kuruduktan sonrada değirmene götürüp pirinç haline getiriyoruz. Ağız Ağıza organiktir ve haddinden fazla lezzetlidir. Pirincin kilosunu 40 TL den satıyoruz” dedi.

Share: