Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzdelik 80’lik istikbal oranına imza attık”

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 Toyluk ve Spor Bakanlığı (GSB) Ancak müracaat sonuçlarının bir numara fazda yüzde 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Kent Yurdu içinde kâin Sınırlı Eş Güdüm Merkezi’nde 2022-2023 GSB Elverişsiz referans sonuçlarının birinci fazda komplo oranın yüzdelik 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya ayrıca dijital ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini üstelik çözümleme, cazibe ve aplikasyon kendisine üç ana başlıkta inceliyoruz”

Sıkı müracaat süreçlerini ‘çözümleme, çekim ve uygulama’ kendisine 3 temel başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, aplikasyon noktasında mektepli al işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Bakanlık olarak tamlık çalışmalarımızı fen odaklı aynı şekilde hacısı hocası ile bir sistem yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini de çözümleme, tasrif ve uygulama kendisine üç asıl başlıkta inceliyoruz. Uygulama aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Bugün birinci safha sonuçlarını açıklayacağım. Temel amacımız, darülfünun gençliğini onların yurtlara yerleşme sürecini sunu kıvrak şekilde, sunu mübarek, işlek tıpkı koordinasyon ile akdetmek. Öncelikle tam başvuruların topu topu nesnel tıpkı şekilde ve sayısal ortamda hazırlandığını inandırmak isterim” diye konuştu.

Başvurular 12 kamu kurumun dijital altyapı verisinden çözümleme edildi

Başvuru sürecinde 12 kamu kurumundan öğrencilerin bilgilerinin çözümleme edildiğini nâkil Icra Vekili Kasapoğlu, “Biliyorsunuz kullanılmamış eğitim bilimi öğretim yılı amacıyla başvuruları başlattık. Bunun amacıyla 12 amme kurumu eliyle, ÖSYM, YÖK, SGK, Doğruluk Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazne ve Maliye Bakanlığı, Say ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ocak ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı, YTB ve Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı’ndan sayısal adına konfirmasyon edilen altyapı ile analiz edildi. Başvurusu geçerli sevgili öğrencilerimiz, sağlık, muvaffakiyet ve toplumsal boyut kriterleri temel alınarak dijital ortamda objektif benzeri şekilde tespit edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tanzim ile öğrencilerin okullarına sunma andıran vekâlet yurdundan kısaltmak sureti ile çizin çizin yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, komplo aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların küşat tarihleri, üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre geliş durumları özellikle değerlendirildiğini söyledi.

“Bir Numara fazda yüzde 80’lik istikbal oranına imza attık”

Bir Numara fazda mecmu ancak başvurularının yüzde 80’ini muvaffakiyet ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Icra Vekili Kasapoğlu, “Yıllık bazda genişlik aşkın talebi almış olmamıza rağmen tarihimizin bildirme faziletli akort oranını gerçekleştirdik. Büyüklük yerine birinci fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı mahdut faaliyetlerinin dünyada eşi tıpkı olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzde 6’sını, İngiltere yüzde 24’ünü, Almanya yüzde 11’ini, MEMLUK yüzde 12’sini, Fransa ise yüzde 15’ini karşılıyor. Tığ, yüzdelik 80’lik benzeri gelecek oranı ile hem birlikte bir numara fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 ülke hacısı hocası ile yerleşimini bittiğini, 20’ye mümasil ilde da ikinci safha yerleşimlerin bitirilmek amacıyla olduğunu belirten Kasapoğlu, şu ifadelere vadi verdi:

“41 şehirde ikinci faz uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Balkı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak kalkışmak amacıyla 41 il merkezimizde cemi başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mail ilimizde de bu yerleşimi ikinci safha sürecinde angaje etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde ayvaz ve 4 ilimizde kız öğrencilerin tamamı yurtlara yerleştirildiler.” – ANKARA

Share: