Foto sanatçıları ve gazeteciler Diyarbakır’ı objektiflerine yansıtacak

Diyarbakır’ın Kayapınar Kaymakamlığı ve Belediyesi yoluyla planlı “Uluslararası Çağrılı Fotoğraf Günleri” kapsamında fotoğraf sanatçıları ve gazeteciler kentin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini çekecek.

Merkez Kayapınar ilçesinde ayrımsız restoranda gerçekleştirilen programda, Kayapınar Kaymakamı ve Şehremaneti Başbuğ Vekili Arif Karaman, kentte mevrut foto sanatçısı ve gazeteci Muhammed Muheısen, Mehmet Aslan, Meram Bakmaz, Hüseyin Remzi Eğlek, İskan Değerli, İlker Karaman, Mürtefi İhsan Öztürk, Mehmet Sümer, Mehran Chegraghci Bazar, Osman Maaşoğlu, Hasan Açan, Gaye İbranoğlu, Ayşe Çalışkan, Sema Mermertaş, Serpil Eroğlu, Seyit Konyalı, Onur Akçay, Dilan Bozyel, Mehmet Özcan, Amaç Meral, Kesat Meleke ve Alp Alper ile bir araya geldi.

Karaman, programda, ilçenin ve ilin tanıtılmasına ulama arz etmek için etkinliği kombinasyon ettiklerini söyledi.

Bugünden itibaren 4 çağ süresince “Arsıulusal Davetli Fotoğraf Günleri” düzenlediklerini kaydeden Karaman, “Gerek talih içinden gerekse devlet dışından misafirlerimiz var. Kayapınar’ımız artist gözüyle öne çıkma. Burayı bellik site haline dönüştürme hedefiyle insanlara yansıtacak yeryüzü gani pozları, yer iyi anları onların gözüyle sezmek istiyoruz.” dedi.

İlçenin 20 yıl süresince çokça geliştiğini ve modernleştiğini belirten Karaman, şöyle konuştu:

“Bu vesileyle bu hafta tarihe bire bir aşama kanıksamak istiyoruz. Kayapınar’ın güzelliklerini, kocaman yerlerini ön plana intikal etmek, çağdaş görüntüsünü, kent yaşamını ülkemize ve dünyaya lanse etmek istiyoruz. Kebir benzeri kadem olacağını düşünüyoruz. Uluslararası bilinen basın ajanslarına, dergilere etkin balaban misafirlerimiz var. Yerel ve ecnebi fotoğraf sanatçılarımız, matbuat mensuplarımız var.”

“Arsıulusal Çağrılı Foto Günleri” kapsamında 18 Eylül’e kadar foto sanatçıları ve gazeteciler kentin tarihi, kültürel ve tabii güzelliklerini çekecek, düzenlenecek söyleşilerde fotoğrafın inceliklerini paylaşacak.

Share: