Faizler son 4 yılın zirvesinde!

Forma Bankası (TCMB) politika faizini 7 aydır yüzdelik 14’de sabit tutarken, tutum yönetiminin kırat, cari kilitsiz küreksiz ve enflasyonu gevşetmek için devreye aldığı faiz dışı sıkılaştırıcı önlemler, meydan faizlerinin birden tırmanmasına sefer açtı. TCMB verilerine bakarak, ortalama ticari kredi faizleri güzeşte hafta yüzdelik 29.74’e terfian akıbet 4 yılın zirvesine yükseldi. Getiri indirimlerinin başladığı Eylül 2021 öncesinde ticari kredisi faizleri yüzde 21 seviyelerinde bulunuyordu. söz konusu 11 ayda ticari kredisi faizlerinde 850 baz puana yakın yükseliş oldu. Da bu ululuk ağırlıklı ortalamaları gösterirken, bir nice müşareket bu oranın çok henüz üstünde cesaret faizleriyle yüz yüze kalıyor. Repo ortalamasını, halen yüzde 17-18’lerde fiyatlama fail fakat limiti olan müşterilerin da cesaret kullanamadığı kamu bankaları düşürüyor. Fakat piyasanın gerçekleri sayı farkı faizlerin yüzdelik 50’lerde olduğunu gösteriyor.

KISA VADELİ POZİSYON

Sözcü Gazetesi’nden Mehtap Özcan Ertürk’ün haberine bakarak; Işıntı ticari kredilerde sabık sene yüzde 21-22’lerde olan repo oranı şimdilerde yüzde 40-45’e kadar çıkıyor. Aynı yıl geçmiş yüzde 18-20’lerde olan rotatif ticari yüreklilik faizleri ise yüzdelik 47-55 aralığına kadar yükselmiş durumda. Bankacıların verdiği bilgiye bakarak enflasyonun altında nakıs faizin sürdürülemeyeceği ve önümüzdeki dönemde faizlerde ani yükseliş beklentisi ile bankalar bundan sonra, günce Nema işlediği amacıyla gücük vadeli manzara alabildikleri rotatif kredilere yöneliyor.

BANKALARA YAPICI OLUN ÇAĞRISI

İş dünyasının itimat ve ürem tepkisi ise değme geçen devir büyüyor. Serencam kendisine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada banka kredilerine ulaşmanın zorlaştığını belirterek, “Türkiye’nin seçme mülk ve ilçesinden bankalara müteveccih şikayetler artıyor. Firmaların kredi talepleri karşılanmıyor yahut çok efdal maliyetler çıkarılıyor. Istihsal, istihdam, envestisman için bankaları elan duyarlı ve yapıcı olmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

ÜÇ AY ÜZERİ FİYATLANMA YAPILAMIYOR

Bankacılık uzmanı Erol Taşdelen, kamu yahut hususi çabukça hemencecik birlik bankaların üç ay üzeri spot fiyatlama yapamadığını, bunun dahi orta ve ince vadede faizlerin daha birlikte yükseleceği anlamına geldiğini söyledi. Taşdelen, “Bankalar cesaret satmak amacıyla uğraşmıyor. Eşkal’den yüzde 14 ile borçlanan bankalar, Hazne’ye angarya- sek repo ile vecibe veriyor. Halen bankaların temel müşterisi Hazine” dedi.

Avrupa bankaları aksi nema döneminin bitişiyle kanatlandı

 

Bostic’ten faiz açıklaması

 

Arjantin Biçim Bankası nema artırdı

 

FED’mağara faiz artırımı sonrası nelerin fiyatı yükselecek?

 

Share: