Faizdeki artışa karşın kredilerdeki irade arttı

Iktisat yönetiminin bir saf sıkılaşma adımı ile frene bastığı kredilerde nema ivmesi hız kesmiyor. 10 Haziran haftasında ticari krediler 50.5 bilyon TL, mütemmim kredileri ise 16.4 milyar TL artış gösterdi. Sonunda toplam TL krediler haftalık bazda 66.9 milyar TL artarak 3 trilyon 729 milyar TL kendisine gerçekleşti. Veriler bitiren kredilerinde 10 Haziran itibarıyla nema hızının yüzde 60’ı aştığını gösterdi. Ticari krediler tarafında ise nema hızı yüzdelik 50 seviyesine daha çok.

Ticari yüreklilik bile hız kesmedi

Geride bıraktığımız hafta, tutum yönetiminden mütemmim kredilerine gelen sert tedbirler ile kredi rakamlarında önümüzdeki haftalarda ağır benzeri yavaşlama amaçlanıyor. Fakat nisan böylece ticari kredilere yönelik atık yetişkin ihtiyati adımların etkisinin bağlı kaldığı gözleniyor. Bankacılık Düzenleme ve Bakı Kurumu’nun (BDDK) haftalık verileri üzerinden yapılan hesaplamaya göre 10 Haziran haftası bakımından almanak bazda parite etkisinden arındırılmış cesaret büyümesinin 13 haftalık etken ortalaması yüzdelik 56.3’e yükseldi. bahis konusu haftada mütemmim kredilerindeki nema yüzdelik 60.5’e, TL ticari güven büyümesi ise yüzde 49.9’a artım gösterdi.

Artışı yatırmak için vadeler kısaltıldı

BDDK eylülde 50 bin TL eğin tüketici kredilerinde mehil sınırını 36 aydan 24 taban indirmişti. Geçen hafta ise 100 bin TL yerine eskimemiş aynı sınır tanımlandı ve önel 24 aydan 12 aya indirildi. Dalan Bankası, nisan böylelikle anında mütezayit ticari kredileri frenlemek için yüzdelik 25’e vasıl oranlarda mecburi eşit yükü getirmiş, hızlı hızlı peşi sıra BDDK bile sermaye
yeterliliği hesaplamasında kullanılacak riziko ağırlığını artırmıştı.

Faizlerdeki artışa karşın kredilerde rica daim artıyor

Verilere göre, bitiren kredileri sabık yıla göre 190 milyar TL artışla 890.3 milyar liraya bundan sonra. Bankaların ferdî güven kartı alacakları bile almanak 109.2 bilyon TL artarak 269.3 milyar TL oldu. TL ticari cesaret hacmi ise 985.8 bilyon TL yükselişle 2.5 trilyon TL’ye daha çok. Bu süreçte faizler da yükseldi. Eşkal Bankası verilerine göre sabık hafta ferdî kredilerde sayı farkı ürem yüzdelik 30.7’ye yükseldi ve geçen yıla bakarak 7.3 nokta çoğalma kaydetti. Ticari güven faizleri ise yüzde 24.9’a yükselerek, güzeşte yıla bakarak 4.6 nokta çoğalma kaydetti. (Ay Işığı Özcan Ertürk – Sözcü)

BDDK’dan bireysel kredilere fren!

BDDK’dan 6 tasarruf finansman şirketine faaliyet izni

BDDK’ya 2021’üstelik 200 bine mail şikayet geldi

 

Share: