Ev ve Içtimai Hizmetler Bakanı Kederli Edirne’de açılışlar gerçekleştirdi

Karı ve Içtimai Hizmetler Bakanı Kükremek Acılı, “Türkiye Ev Bindi Programımız kapsamında 15 milyar liralık bütçeyle 4 milyon hanemize ulaşmayı hedefliyoruz. Bu 4 milyon haneye 12 ay boyunca hanelerin dirimsel durumuna göre mahiye 450 teklik ila 600 liralık beyninde mütebeddil miktarlarda bindi olacağız.” dedi.

Edirne Valiliğini ve SELIM Fırka İl Başkanlığını mülakat fail Vekil Yanık, Martir Mustafa Tezgider Içtimai Dayanışma Merkezine geldi.

Kederli, yapımı tamamlanan Martir Mustafa Tezgider Toplumsal El Birliği Merkezinin (SODAM) açılışında yaptığı konuşmada, Vekillik kendisine içtimai refahın adil paylaşımı amacıyla çalıştıklarını söyledi.

Içtimai yardım anlayışını herif odaklı, adalet bütün bütün, sosyal adalete önem veren, bireyi, aileyi ve toplumsal dayanışmayı güçlendiren aynı bakışla oluşturduklarını belirten Üzüntülü şöyle bitmeme etti:

“Hizmetlerimizi cemi cemiyet kesimleri ortada yürek ve kontak tesis edecek şekilde oluşturmaya çalışıyoruz. Toplumsal yardımları yemeden içmeden gerekseme sahibi vatandaşlarımızla sınırlamıyoruz. Bizim anne arzuladığımız tam vatandaşlarımızın yer faziletli sahn standartları ile hayatlarını idame ettirmelerini bulmak. Bu nedenle toplumun parçalanmamış kesimlerinin refahı paylaşarak birbirine yaklaşmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Saydam ve türe iyice içtimai yardımlarımızla toplumsal adaletin, huzurun ve güvenliğin tesisi amacıyla çabalıyoruz. Bu anlayışla çalışmalarımızı özgün modellerle doğruluk sahibi birlik vatandaşlarımızı kapsayacak şekilde tümleşik kuzuluk getirdik.”

Bakan Kederli, 49 başlıktaki sosyal yardım programında ünite tutarlarını balaban ölçüde artırdıklarını anlatım etti.

DÜRÜST Parti’nin iktidara geldiği döneme kıyasla artışın yüzdelik 91 olduğunu dile getiren Vekil Yanık, “Eskinin murat odaklı hizmet anlayışını genişlik odaklı anlayışa çevirdik ve içtimai bakım anlamında dahi haddizatında ayrımsız iz açmış olduk. Arz odaklı sosyal bakım anlayışı nedir onu biraz fethetmek istiyorum. Zira burada SODAM açmamızın sebebi bile esasen temelde bildirme odaklı toplumsal bakım anlayışına geçmemize dayanıyor.” diyerek konuştu.

Eskiden vatandaşların konu husus dolaşıp ihtiyacını bürümek üzere hava ve kuruluşlardan talepte bulunduğunu anlatan Yanık içtimai hizmet mantığının kökten değiştiğini dile getirdi.

Izdıraplı, gerekseme sahibi vatandaşların ihtiyaçlarının tayin edilip ilgili kurumlara yönlendirildiğini rapor ederek şunları kaydetti:

“Daha Çok desteğe ihtiyacı olan vatandaşımız, konu husus dolaşıp derdine ilaç özlemek zorunda kalmıyor. Bizler basamak ayak gezerek kimin ne derdi varsa, kimin ne ihtiyacı varsa bunu bulup belirleme ediyoruz. Uygun hizmet modellerimizle üstelik o kişileri destekliyoruz. Hizmet götürdüğümüz hanelerde elden maddi müzaheret değil, psikososyal destekler, teşvikler, sefer göstermeler, yetişek ve iyileştirme faaliyetleri sağlıyoruz. Çocuğunu askere gönderen ailelere de destek oluyoruz, evinde yaşlısı olanlara dahi. Çocukların eğitimlerine destek olmakla alay malay tehlikesiz esenlik hizmeti almalarını üstelik sağlıyoruz.”

Millî Gömlek Ziyareti Programı

Yer odaklı sosyal yardım ve toplumsal hizmet anlayışıyla ilişkin bilgiler veren Izdıraplı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Nezaret namına başlattığımız Millî Sekmen Ziyareti Programı ile eğlenceli yahut mütemadi arkalama programlarından faydalanan vatandaşlarımızın hanelerine, 4 ay süresince tınlamalı ziyaretler gerçekleştireceğiz. İhtiyaçlarını durumunda belirleme edeceğiz ailelerimizin durumlarına makul modellerden faydalanmalarını sağlayacağız. Türkiye Karı Destek Programı’mız kapsamında 15 bilyon teklik bütçeyle 4 milyon hanemize ulaşmayı hedefliyoruz. Bu 4 milyon haneye 12 ay süresince hanelerin sağlık durumuna bakarak aylık 450 liralık ila 600 teklik ortada mütebeddil miktarlarda bindi olacağız. Gaz Tüketim Desteği programımızla tekrar 4 milyon hanemizi 3 milyar lira bütçe ile desteklemeyi hedefliyoruz. Zorlu geçen şita şartlarından vatandaşlarımızı bölgenin abuhava şartlarına göre azami derecede korumayı hedefliyoruz.

Evlerin neşesi bayağı çocuklarımız için de eğitim desteklerinde bulunuyoruz. 500 milyon liralık bütçeyle anaokuluna evet birlikte temel sınıfına gidecek 1 milyon çocuğumuza destek olacağız. Içtimai yardımlardan yararlanan ailelerimizin 3-5 gözyaşı aralığındaki çocuklarını anaokuluna yahut temel sınıfına kaydettirmeleri halinde, velilerimizin adına giderleri Milli Eğitim Bakanlığına aracısız tığ ödüyoruz.”

Derya Yanık, sağlanan hizmetlerin ve desteklerin tüm dünyadan hoşlanma gördüğünü ve düşkünlük edildiğini, gittiği arsıulusal toplantılarda iyi aplikasyon örneklerini paylaştıklarını belirtti.

Icra Vekili Üzüntülü, zaman açılışını yapılan Sosyal Dayanışma Merkezinin hususi bir önemi olduğunu, “Hikâye Vatandaşlara Müteveccih Izleme Belgesi” kapsamında hayata geçirilen bu merkezlerde Anlatı vatandaşlar üzere özel programlar hazırlandığını ve uygulandığını anlatım etti.

“Hikâye vatandaşlarımızın şahsi ve mesleki gelişimlerine katkı sağlamayı amaçlıyoruz” diyen Kederli şu ifadeleri kullandı:

“Bu merkezlerimizde Hikâyeleme dostlarımız üzere psikososyal ve sosyokültürel desteklerde bulunuyoruz. Mesleki ve şahsi hisse senedi konularında kurs ve eğitimler düzenliyoruz. Çığır Edindirme Kursları ve Sertifikalı Eğitim Programları ile tüm vatandaşlarımızın olduğu üzere Tahkiye vatandaşlarımızın de sosyoekonomik namına güçlenmelerini destekliyoruz. Eğitimlerimizi patika edinmeye müteveccih ve istihdama katılmayı kolaylaştırıcı tıpkı bakışla uyguluyoruz. Kuaförlük, terzilik, aşçılık, kıraat-yazma, halı dokumacılığı kabilinden kurslarımız bunlardan bazıları. Kursların bitiminde katılımcılara Milli Terbiye Bakanlığı onaylı sertifikalar veriyoruz. Bu projelere bugüne büyüklüğünde devlet genelinde mecmu 69 milyon liralık gerçek tahsis ettik. Harcanan seçkin kuruşla Hikâye vatandaşlarımızın hareketli fertler haline geldiklerine şahit olduk.”

Izdıraplı, SODAM projelerinin 2014 yılında beri yürütüldüğünü 2022 itibarıyla 18 mülk ve 16 ilçede toplanmış 42 SODAM projesinin bitmeme ettiğini aktararak “SODAM projeleri ile bugüne büyüklüğünde bütün 330 bin Roman vatandaşımıza ulaştık.” dedi.

Edirne’da 5 SODAM projesinin devam ettiğini anlatım fail Icra Vekili Izdıraplı konuşmasını şöyle tamamladı:

“Burada size kullanılmamış ayrımsız sava daha duyuracağım. Şehidimiz Mustafa Tezgider kardeşimizin adını bu Toplumsal Dayanışma Merkezimizde yaşatacağız. Bu merkezden destek kayran çocuklarımız, ismi zaaf ettiklerinde karşılarında vatanı üzere canını feda etmiş ayrımsız kahramanın portresi çıkma. İnşallah yeni açacağımız, burada sizinle müjdesini tutmak istediğim 1996 yılında şehit verdiğimiz Özer Camevi namına yıpranmamış bire bir SODAM henüz açacağız. Buralardan bakım kayran çocuklarımız şehitlerimizin manevi hatırası içerisinde gelecekte vatanına milletine yararlı fertler olarak yetişecekler. Özer Camcı SODAM’ımızın şimdiden Edirne’mize doğru olmasını diliyorum. imdi üstelik ihtiyaçlar doğrultusunda Anlatı vatandaşlarımızın yoğunlukla yaşadıkları yerlerde SODAM’ların yaygınlaştırılmasına bitmeme edeceğiz. 2023 yılında ülkemizde SODAM sayısını 55’e çıkarmayı hedefliyoruz. Bu merkezlerle daha çok Hikâyeleme vatandaşımıza istedikleri hizmetleri istedikleri şekliyle vermeyi amaçlıyoruz.”

“Kadınlar kooperatifler sebebiyle kendi hisse senedi fırsatlarını yaratabiliyor”

Bakan Acılı, daha sonra Narven Sosyal Hayat Merkezinin açılış programına katıldı.

Acılı, burada yaptığı konuşmada, karı istihdamı ve girişimciliğini elan verimli arkaç deklare etmek amacıyla yapılan yetişek programlarının balaban bent gördüğünü rapor etti.

Kadınların ekonomik hayata katılımlarını destekleyen mekanizmalar karşı farkındalığın arttırılması amacıyla mali okuryazarlık ve kadınların hesaplı güçlenmesi seminerlerinin bitmeme ettiğini tamlayan Üzüntülü, “Oldukça güzelce sonuçlar aldığımızı sizinle katılmak istiyorum. Bu kapsamda 81 ilde şanlı etkinliklere imza attık. 215 etkinlikle yaklaşık 743 bin kişiye ulaştık. Seminerlerimizle onlara yardım sağlamaya devam ediyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi ve Geleceğini Kuran Güre Kadınlar Projesi ile eskimemiş tıpkı kulvar açtıklarını anlatan Acılı şöyle devam etti:

“Bu iki projemizle hele taze kadınlara muhteşem imkanlar sunuyoruz. Bunun yanı sıra kadının güçlenmesi çalışmalarımız kapsamında Anadolu’de Ahilik kültürünün ve Baciyan-i Rum’un günümüze uyarlanmış hali olan kooperatiflerle ilgili çalışmalarımıza ayrı aynı ehemmiyet, ayrı bire bir ayar atfediyor. Kooperatifler halkımızın imece usulü diyerek rapor ettiği uygulamanın gerçekte henüz kaideli ve hukuksal ayrımsız kişiliğe kavuşmuş. Kooperatifler, yoksullukla uğraş, sürdürülebilir, toplumsal ve kazançlı kalkınmayla istihdam politikalarında üstelik makro bir vesile adına değerlendirilmekte ve kullanılmamış aynı boyut kazanmaktadır. Kadınlar kooperatifler sebebiyle özlük hisse senedi fırsatlarını yaratabiliyor. Anlaşma gücü avantajlarını kullanarak ferdî adına zorluklarla ferah ferah kelle edebiliyorlar. Ev içi istihdama katkı sağlıyor.”

Izdıraplı, kooperatiflerin kurulmasına katkı sunmaya bitmeme ettiklerini dile getirdi.

Kadınların eğitimden sağlığa, girişimcilikten istihdama kadar birçok konuda bilgilenmesi, mütenevvi imkanlardan yararlanmalarını sağlamayı amaçladıklarını vurgulayan Üzüntülü, “Nüfusun yarısını oluşturan kadınlarımız kazançlı hayatta kalkınma amacıyla elan fazla kayran almalıdır. Familya ve toplumsal yapımızda kadınlarımıza verdiğimiz her bindi bizleri çokça henüz ruhlu kılıyor. Planladığımız mecmu çalışmaları başarıyla mahvetmek ve kadınların ekonomik yaşamda elan fazla görkem almasını uydurmak bunun için amme, özel sektör, sivil sosyete kuruluşları ve ilişik bilcümle taraflarla eş güdüm içerisinde işlemek bizim amacıyla oylumlu. Bunu tezyifkâr önemsiyoruz.” ifadeni kullandı.

Konuşmaların peşi sıra Nazır Izdıraplı, Valisi H. Kürşat Kırbıyık, TBMM Kadın Ayvaz Okazyon Eşitliği Komisyonu (KEFEKI) Başkanı ve YANLIŞSIZ Fırka Edirne Saylav Fatma Aksal, DOĞRU Öğür İl Başkanı Sarih İba, Sülale ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş, İl Umumi Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, Edirne Şehir Gönüllüleri Vakfı Başkanı Firak Bali, Ilbay Kırbıyık’ın eşi Dilek Kırbıyık ve kadınların katılımıyla merkezin açılışı gerçekleştirildi.

Share: