ETSO’da sayısal takometre eğitimi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) aracılığıyla planlı, ‘Sayısal Takometre Eğitimi’ Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ETSO) karı sahipliğinde gerçekleştirildi.

Tecim ve Endüstri Odalarında verilen sayısal takograf hizmetinin henüz canlı bir şekilde sürdürülebilmesi üzere planlı eğitime; Erzurum’un birlikte Erzincan, Bayburt ve Bingöl Tecim ve Uran Odalarının sayısal takometre birimlerinde memur personeli katıldı. TOBB Dijital Takometre Bilirkişi Yardımcısı Turan Susam’ın verdiği eğitim seminerinde, çoban, şeriklik ve servis takometre kartlarıyla ait ayrıntılı ve güncel bilgiler verildi.

Dijital takometre nedir?

Sayısal takograf karayolu ile bulaşıcı ve kayıt taşımacılığı özne ticari araçlarda kullanılan tıpkı kontrol cihazı olup; temelde kalem içeren araçtaki takograf cihazı, kartlar amacıyla iki yuva ve ekrandan oluşur. Emin bir anten üzerinden vites kutusuna bağlanır. Araçtaki takometre cihazı sistemin beynidir. Yığın belleğinde sürücülerin sürüş periyotlarını ve görevlerini 12 ay süresince tutabilme yeteneğine sahiptir. Ayrımsız zamanda polis vasıtasıyla erişilmek istendiğinde, hatalara ilişik bilgileri, sistemi tahvil etmeye yönelik girişimleri, çabukluk sınırı ihlallerini, ölçümleme ayrıntılarında hafızasında hacim. Sayısal takograf uslu kartlarla çalışır. Sürücüler, şirketler(operatörler), servisler(takometre kalibrasyon merkezleri) ve denetleme görevlilerinin(Polis kabilinden ) hususi ihtiyaçlarına göre ayrı aptal kartlara sahiptir. Bu kartlar kullanıcılarına araçtaki takograf cihazındaki bilgilere idrak ve/yahut kullanma olanağı sağlar.

Dijital takograf fethetmek zorunlu mu?

Sayısal takograf, AB’de 1 Mayıs 2006’dan beri bilcümle yıpranmamış kayıt reşit araçlarda zorunludur. Bu tarihten önceki anahtar ergin ve eş takometre takılı araçlar için gelişigüzel adaptasyon zorunluluğu yoktur. Ülkemiz kabilinden AETR anlaşmasına taraf ülkelerde ise söz konusu uygulama 16 Haziran 2010 tarihinden itibaren zorunlu hale gelmiştir.

Analog takografın dijital takografla değiştirilmesi zorunlu mu?

Transport sektöründe dijital takografa geçiş sürecine ait takvim bitmiş olup, 01/10/2021 tarihi itibariyle bütün araçlarda sayısal takometre bulundurulmaktadır. – ERZURUM

Share: