Etiyopya’daki çatışmalardan kaçan siviller Sudan’a sığındı

Etiyopya’da cıvıl cıvıl ile Tigray Umum Halas Cephesi (TPLF) beyninde baştan başlayan çatışmalardan kaçan sivillerin, yandaki mutluluk Sudan’a sığındığı bildirildi.

Yerel basındaki habere bakarak, Etiyopya’daki çatışmalar, sivilleri yerinden etti.

Cıvıl Cıvıl ile TPLF arasındaki çatışmalardan kaçarak sınırı güzeşte tahminî 100 Etiyopyalının, Sudan’ın Ahali Gedaref ve Kassala bölgelerine sığındığı açıklandı.

Sudan hükümetinin Etiyopya’dan olası kafile ihtimaline cebin önlem aldığı bilgisi paylaşıldı.

Etiyopya’daki çatışmalar

Etiyopya’da ordu ile TPLF ortada Teşrinisani 2020’den bu yana süren çatışmalar, iri bire bir insani krize kez açtı. Tigray’ın bitişik eyaletlerine üstelik sıçrayan çatışmalar, yaklaşık 2,5 milyon kişiyi yerinden etti.

Başbakan Abiy Ahmed, 14 Haziran’da mecliste yaptığı konuşmada, barış süreci üzere hükümetin yarkurul oluşturduğu bilgisini paylaşmıştı.

Merkezi hükümete alın ayaklanma fail ve bağırsak savaşa hastalık olan TPLF ise 15 Haziran’da Etiyopya hükümeti ile sulh görüşmeleri amacıyla Kenya’nın arabulucu olmasını istemişti.

Ordunun gelgel saldırıları sonrası kalesi Tigray eyaletine geri çekilen TPLF, hazar müzakereleri üzere bölgeye zindelik, uz iletişim ve bankacılık kadar asıl hizmetlerin baştan başlatılmasını araç koşmuştu.

TPLF, 24 Ağustos’ta ordunun Tigray eyaletine yeniden ofans başlattığını doğacak sürerken cıvıl cıvıl ise Sudan’dan mutluluk sınırlarına giren zırh yüklü tıpkı kargo uçağını düşürdüğünü açıklamıştı.

Share: