Eşsiz tanıdık yeşil sili kuşlarının Dert Dağı eteklerini elbette kullandığı araştırılıyor

Iğdır’daki akademisyenler, Afrika’dan ilkbaharda Dert Dağı eteklerine kafile fail yeşil katışıksız kuşlarının, bölgeyi elbette kullandığını araştırmak amacıyla 6 aydır izleme ediyor.

Türkiye’de bulunmaz görülen ve ornitoloji camiasının ilişki gösterdiği türlerden muhacir yeşil öz kuşları, Dert Dağı’nın Iğdır tarafında mütezayit eteklerinde yaşıyor.

Iğdır Üniversitesi Kuş Merkezi’nde (KUŞMER) işyar akademisyenler ile Iğdır Üniversitesi Avcılık ve Melez Hayatı programı öğrencileri, mart ayında hayata geçirilen çalışmayla yeşil arı kuşlarını strateji etmeye başladı.

Sahaya sâdır akademisyenler ve öğrenciler, bilimsel adı merops superciliosus olan kuşun yaşadığı, beslendiği, ürediği ve dinlendiği alanların tespiti için 6 aydır Dert Dağı eteklerinde araştırma yapıyor.

Akademisyenler, Afrika’dan ilkbaharda bölgeye barhana fail kuşla ilişkin gördükleri verileri anahtar altına alıyor.

“Türkiye’de bulunmaz bölgelerde görülüyor”

KUŞMER Müdürü Emrah Çelik, AA muhabirine, yeşil katışıksız kuşunun bölgenin çandır hayatı çeşitliliği açısından benzeri şımarıklık olduğunu söyledi.

Kuşun mart ayından beri izlem altına alındığını tamlayan Çelik, şöyle konuştu:

“Türün beklenen bulunabileceği alanlara gittik, yuvalama alanlarını izledik, muhtemel yayılış göstereceği ya birlikte kullanabileceği canlı yuva alanlarına baktık. Türü bibi izliyoruz, burada sıklıkla görülüyor ancak şöyle benzeri özelliği var. Türkiye’de bulunmaz bölgelerde görülüyor ancak türün burada popülasyonunun dolgunca durumda olduğunu görüyoruz. Çalışmamızla türün bu bölgede üreyip üremediğini, bu bölgeyi takkadak barhana zamanlarında mı kullandığını, yalnız beslenme için mı bu alanı kullandığını belirleme etmeye çalışacağız.”

Polat, kuşun Türkiye ornitoloji camiasında az çok demet çeken, turizm potansiyeli faziletli aynı zümre olduğunu belirterek, “Bu kök eşsiz görülür. Bu yüzden bu türü araştırmak isteyen kuş gözlemcileri, kuş meraklıları dahi olacaktır. Hakeza bir kaydın buradan verilmesi Türkiye’nin dört bir marifetiyle gözlemcilerin bu alana gelmesine komütatör olacaktır. Bu çalışmaya şu anda önem vermekteyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: