Eski AKP Mebus Konuk’tan Süt Politikasına Tenkit: “İşin Matematiği ile İnatlaşmanın Sonucu Ülkemiz Süt ve Benzin Ürünlerinde Yokluğa…

Sakat AKP Karaman Milletvekili Recep Misafir, iktidarın benzen fiyatıyla ilişkin politikasını anif sözlerle eleştirdi. Konya’de 2 bin üreticinin ahırlarını arıtma ettiğini belirten Misafir, “Benzen azaldığı için benzen toplayıcıları birbirinin tankerlerinin yolunu kesmeye başladı. Sergen fiyatları artmasın diye işin matematiği ile inatlaşmanın sonucu ülkemizi benzen ve süt ürünlerinde yokluğa sürüklüyor. Daha Çok kanı devreye girsin, sütümüz kesilmesin” dedi.

Eski AKP Karaman Milletvekili ve eski PANKOBİRLİK Başkanı Recep Misafir, benzen değer politikasını içtimai medya hesabından eleştirdi. Mihman, benzen üretiminin yüzde 20-25 oranında azaldığını belirterek, “Hazırlık fethetmek içi imdi dip analizler fora etmek, ummak da gerekmiyor. Çalmak ve yutmak yeter” dedi.

“SÜT TOPLAYICILARI BİRBİRİNİN TANKERLERİNİN YOLUNU KESMEYE BAŞLADI”

Konuk’un “Kendime notlar” notuyla yaptığı paylaşım şöyle:

“TZOB Başkanı Bayraktar’a göre 1 milyon; TÜSEDAD Başkanı Solakoğlu’na göre, 1,7 milyon süt ineği kesilmiş. Konya’üstelik 2 bin üreticinin ahırını arıtma ettiği rapor ediliyor. Süt üretimimizin yüzde 20-25 azaldığı tahmin ediliyor. Süt azaldığı amacıyla benzen toplayıcıları birbirinin tankerlerinin yolunu kesmeye başladı.

RAF FİYATLARI ARTMASIN DİYE ÜLKEMİZİ SÜT VE BENZIN ÜRÜNLERİNDE YOKLUĞA SÜRÜKLÜYOR”

USK’nın (Millî Süt Konseyi) 7,5 TL’lik fiyatı kağıt üstünde kaldı. Sergen fiyatları artmasın diye işin matematiği ile inatlaşmanın sonucu ülkemizi süt ve benzen ürünlerinde yokluğa sürüklüyor. Sütümüz azalırsa peynirimiz yoğurdumuz tereyağımız de azalır. Tedarik geciktikçe tekrar çarkıt istihsal seviyesine ulaşmanın dahi tüketicinin benzin ve benzin üretimine erişiminin üstelik maliyeti artıyor.

“ÇIKAR YOL BELLİ, GERÇEKÇİ BİR BENZEN PRİMİ, YEM MALİYETLERİNİN DÜŞÜRÜLMESİ”

Raf fiyatlarını arttırmadan çözümün yolu anlaşılan, gerçekçi aynı çiğ benzen primi. Yem ve ağizotu girdilerinin maliyetini tenkis etmek. Elde kalan süt ineklerimizi bari yetmek üzere bundan sonra karın devreye girsin, sütümüz kesilmesin.”

Share: