Erzurum’da ‘rahvan at’ heyecanı; kadınlardan iri bandaj

ERZURUM’un Yakutiye ilçesinde 2’nci planlı Anadan Görme Rahvan Atları Koşusu’nda, mülevven anlar yaşandı. Türkiye’nin ciharıyek yanı sıra getirilen atların yarıştığı koşuya, erkeklerin yanında kadınlar da şişman bağ gösterdi.

Yakutiye Belediyesi’nin kırsal Umudum Mahallesi’nde yaptırdığı Rahvan Beygir Koşun Tesisleri’nde, 2’nci el Anadan Görme Rahvan Atları Koşusu yapıldı. Türkiye’nin ciharıyek yanından getirilen atların yarıştığı koşuyu; Erzurum Valisi Okay Memiş, Büyükşehir Şehremaneti Başbuğ Vekili Fevzi Çelik, Yakutiye Belediye Başkanı Mahmut Uçar Palandöken Belediye Reisi Muhammed Sunar, SELIM Tümen İl Başkanı Mehmet Emin Münezzeh, İl Inanma Müdürü Uzun Tuncer ve çok sayıda elçi seyretti. Erkeklerin beraberinde kadınların birlikte nazik bent gösterdiği koşuda, renkli anlar yaşandı.

İnsanlık tarihinde önce namına Türklerin atları ehlileştirdiğini tamlayan Yakutiye Belediye Reisi Mahmut Uçar, “Kaşgarlı Mahmut, Sedir-ü Lugati’t-Türk’te ‘At, Türkün kanadıdır’ diyerek, bunu en evire çevire biçimde rapor etmiştir. Haddinden Fazla bozuk aynı ırk olan rahvan atlar, Mutedil Asya’dan Anadolu’ya göç eden Türklerle gelen ana Türk atlarıdır. Ölçülü Asya’dan kafile hareketleri ile Anadolu’ya gelen rahvan atlar, Selçuki ve Nemçe birlikte korunarak, günümüze büyüklüğünde ulaşmıştır. Bu atlarla yapılan yarışlar, dernek ve panayırların sunu gözde faaliyetlerinden biri haline mevrut ve bu sayede yüzyıllık aynı gelenek günümüze kadar taşınmıştır” dedi.TOPLAMDA 9 KATEGORİDE KOŞU YAPILDIRahvan beygir geleneğinin Erzurum’da asırlardır yaşatıldığını hatırlatan Uçar, “Bizler dahi Yakutiye Belediyesi kendisine bu dede sporumuzu yaşatmak ve ati nesillere aksettirmek üzere hakeza bire bir tesisi yaparak, sabık yıl hizmete açtık. Sabık yıl önceki yarışları de büyük aynı kasırga ile gerçekleştirdik. Yapımını tamamen zat imkanlarımızla tamamladığımız tesislerimiz, ülkemizin bu alandaki bildirme bereketli tesislerinden biri olarak sporseverlerimizin hizmetine sunuldu. Türkiye’nin 7 bölgesinden gelen 70 süvari, toplanmış 9 kategoride koşun yaptı” ifadelerini kullandı.Erzurum Valisi Okay Memiş de “Rahvan beygir yarışı, haddinden fazla spesifik benzeri düz. Bu at hayvanları o kadar güzelce, o kadar hususi, o kadar kızıl kim; ayrı tıpkısı ekin gerçekten. Bundan 150 sene ilk trenleri saymazsak, karada atlar biricik muvasala aracıydı. Onun amacıyla çok değerliler. Ayrıca atlama beygiri biniciliği dahi ayrı bir ekin. Hem batıda hem kendi medeniyetimizde, Türk-İslam kültüründe çokça büyük bir yeri var” dedi.BİRİNCİLER BELLİ OLDU

Kafa kategorisinde Gaziantep’ten ‘Boeing’ isimli atı ile Mehmet Çiçektaş, Esas Şeş kategorisinde Gaziantep’ten ‘Deli’ isimli atı ile Mürtefi Diken, Nazik Ölçülü kategorisinde Ordu’dan ‘Saçsız’ isimli atı ile Sezgin Yeniyurt, Adi Ilımlı kategorisinde Diyarbakır’dan ‘Fecra’ isimli atı ile Izzetinefis Ömeroğlu, Bandaj kategorisinde Diyarbakır’dan ‘Yıldızhan’ isimli atı ile Nevzat Lali, Flaşör Taylar kategorisinde Mardin’den ‘Sarraf’ isimli atı ile Abdulbaki Özgün, Müselles Taylar kategorisinde Gaziantep’ten ‘Banko’ isimli atı ile Ercan Öden, İkili Taylar kategorisinde Erzurum’dan ‘Nazlı’ isimli atı ile Maksat Haki, Muhammes Taylar kategorisinde Gaziantep’ten ‘Savcı’ isimli atı ile Orhan Ömeroğlu bir numara oldu.Share: