Ereğlili Esnaflar Fahiş Zamlı Faturalardan Veca Yandı: “12 Bin Teklik Ruh Faturası Geldi. Zahir Ödeyeceğiz?”

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Konya’nın Ereğli ilçesinde esnaf ve yurttaşlar ile bire bir araya gelerek sorunlarını dinledi. Aynı esnaf, sabık sene bin 300 teklik gelen hayatiyet faturasının bu yıl 6 bin 300 liraya yükseldiğini belirterek “Faturalarımız katlanırken gelirimiz düşüyor. Imdi faturaları ödeyemez haldeyiz” diye niteleyerek reaksiyon gösterdi. Şarküteri işletmecisi Saygınlık Ezeroğlu birlikte benzen ve benzen ürünlerindeki artan maliyetten ve efdal mevrut faturalardan şikayet ederek “12 bin lira canlılık faturası geldi. Elbette ödeyeceğiz?” dedi.

CHP Adana Saylav Ayhan Barut, CHP Genel Merkezi’nin görevlendirmesiyle 2 gün boyunca Konya’nın Ereğli ilçesinde esnaftan çiftçiye, köylüden demokratik kitle örgütü temsilcisine bir nice konuşma yaptı. Barut ile dertleşen esnaf ve yurttaşlar, hesaplı akse dolayısıyla yaşamın haddinden fazla zorlaştığına ilgi çekerek mütezayit fiyatlar ve fahiş zamlardan şikayet edip çözüm istedi. CHP Konya İl Başkanı Hazar Bektaş, Ereğli İlçe Başkanı Veysel Gönülal ve partililerin da eşlik ettiği Barut, AKP’nin falsolu politikaları zımnında yurttaşların nazik sorunlarla boğuştuğunu anlatım etti. Halkın iktidarında sorunlara derman bulacaklarını belirten Barut, iktidar uğrunda yurttaşlardan bindi istedi.

“12 BİN LİRA ELEKTRİK FATURASI GELDİ. NASIL ÖDEYECEĞİZ?”

Barut’un konuşma ettiği şarküteri işletmecisi Haysiyet Ezeroğlu, “Peynir ve benzen ürünleri işiyle uğraşıyorum. Ürünler zamlandı, aldığımız vergiye, elektriğe gidiyor. Çoluk çocuğumuza ayrımsız şey kalmıyor maatteessüf. Mecmu ürünler 3 intaç arttı. Vatandaş alamıyor. Ego utanarak söylüyorum, eskiden 3-5 kilo kayran vatandaş bundan sonra sakim kilogram alıyor yahut alamıyor.  Demin 12 bin lira canlılık faturası geldi. Bittabi ödeyeceğiz?” dedi.

“GEÇEN YIL BİN 300 LİRA OLAN ELEKTRİK FATURASI BU YIL 6 BİN 300 TL GELDİ”

Kasap Porte Öztürk da kira parasını ödediğini, hayatiyet faturalarının ise haddinden fazla efdal geldiğini söyleyerek geçmiş özellikle bin 800- bin 900 teklik mevrut neşelilik faturasının daha çok 3 bin lirayı geçtiğini anlattı. Öztürk, “Sabik seneye bakarak bu sene arasında haddinden fazla fark var. Vatandaşın çalım gücü çokça düştü. Geçen sene 55 liraya verdiğim kıymanın fiyatı 140 liralık. Çıktı yurttaş alamıyor” diye niteleyerek konuştu. Geçen yıl bin 300 liralık zindelik faturası öderken bu yıl 6 bin 300 liralık cıvıltı faturası ödediğini tamlayan ayrıksı ayrımsız esnaf ise, “Bu masraflar ve kâin hareket durumu zımnında taşkın zorlanıyoruz” şeklinde konuştu.Share: