Envestisman bankacılığının kızıl çağı sona eriyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Wall Street’te envestisman bankacılığı patlaması 2022 yılında zayıfladı. Büro yılın ikinci yarısında elan bile yavaşlamaya hazırlanıyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak pandemi sürecinde hükümetlerden ve forma bankalarından mevrut teşvikler, topyekûn kapanmalar sırasında oluşan konuşu durgunluğa cebin tıpkısı toparlanmaya imkan sağladı. Soylu Erki toparlanma süreci, işletmelerin yıpranmamış mücahede düzenleriyle üstelik birleşerek tıpkı satın alım çılgınlığına dönüştü. Akıbet iki yılda halka yer ve iştirak evliliği üzere anlaşmalarla yükselişe güzeşte yatırım bankacılığı alanında patlama yaşadı.

Wall Street bankaları Goldman Sachs ve Morgan Stanley bu süreçte rekor bilançolar elde etti. Bankalar yeterince ittifak uzmanını işe kabul etmek üzere alışılmadık çaba gösterdi ve milyarlarca dolarlık mülhak ödence ödedi. Küresel şirket evliliği ve mübayaa anlaşmaları geçtiğimiz sene 6 trilyon dolarlık hacme ulaştı. Dealogic verilerine göre bu rakamın 1,56 trilyon dolarlık kısmı sabık yılın üçüncü çeyreğinde elde edildi.

Ancak Financial News’mağara haberine göre yatırım bankacılığındaki bu yükseliş 2022 ve sonrasında bitmeme etmeyecek gibi görünüyor. Goldman Sachs CEO’akarsu David Solomon şubat ayında yaptığı benzeri açıklamada geçen yılın bilançolarının sürdürülebilir olmadığını söylemişti. Bankacılar kavil aktivitelerinin andıran zamanda bile yükselmesini beklemiyor.

Yatırım bankacılığı gelirleri önce çeyrekte Goldman Sachs’ta %36 ve Morgan Stanley’birlikte %37 düştü. Analistler tamam sene için benzer düşüşler bekliyorlar. Citigroup yöneticisi Andrew Morton, geçen ay bankanın ikinci çeyrek yatırım bankacılığı gelirlerinde %50 ila %55’lik aynı düşüş beklediğini söyledi.

Analistler de daha kötümser ayrımsız tablonun gelişmekte olduğunu belirtiyor. FactSet verilerine bakarak, Ev kocaoğlan itibariyle Wall Street tahminleri, Goldman Sachs ve Morgan Stanley’mağara bu yılki toplam yatırım bankacılığı gelirinin kestirmece 21 milyar dolar civarında olacağı yönündeydi. bahis konusu tahminler şimdiyse hep kestirmece 17 bilyon dolar civarını gösteriyor.

Global şeriklik evliliği ve satın alma hacmi, yılın önce yarısında 1 trilyon doları aştı ve bu de tarihî standartlara göre bibi erdemli. Kâh balaban anlaşmalarsa halen tedarik aşamasında. Dev deva şirketi Merck, biyoteknoloji firması Seagen’i satın almak üzere görüşmelerde bulunuyor. Elon Musk ise Twitter’ı satın alma teklifine devam ediyor.

Buna rağmen yatırımcılarsa satın çekicilik sözleşmelerine olan desteğini ansız çekti. BENDE’deki önceki halka yeryüzü hisselerinin toplanmış değeri, ikinci çeyrekte 4 bilyon doların altına düştü. Esham 2021’in evvel çeyreğindeki rekor seviyesinden %97 düşüş gerçekleştirdi. İş dünyası liderleri para şişkinliği ve konuşu büyümenin görünümü karşı henüz iyi ayrımsız anlayışa ehil olana büyüklüğünde bölüt arzlara olan çetin bindi bitmeme etmeyebilir.

Yükselen ürem oranları ve sakıt borsalar, barışma finansmanı üstüne piyasalara hasar veriyor ve öngörüleri bulanıklaştırıyor. Geçtiğimiz hafta ESIR borsalarında iş gören tılsım şirketi Walgreens Boots Alliance, geçen hafta Boots ve No7 Beauty işletmelerini komutan planlarını askıya aldı. Iştirak tekliflerin kısmen haddinden fazla düşük geldiğini, potansiyel alıcıların tam kaynak sağlayamadığını açıkladı.

MEMLUK enflasyonunun sonuç 40 yılın sunu faziletkâr seviyesine ulaşması piyasalarda netlik arayışlarını üstelik zora sokuyor. ÇAKER Suret Bankası (FED), enflasyonu arama altına alabilmek için geçen ay faiz oranlarını 1994’ten bu yana genişlik iri artış olan 0,75 nokta artırdı. FED bu yaz daha çok artışlarının bitmeme etmesinin muhtemel olduğunu de belirtti.

FED Başkanı Jerome Powell, 29 Haziran’birlikte yaptığı açıklamada, efdal oranların ekonomiyi resesyona sokma olasılığını gördüklerini fakat faziletli enflasyon konusunda daha çok keder duyduklarını söyledi.

S&P 500, 2022’nin evvel yarısında %21 düşerken, izzet tahvili getirileri ve emtia fiyatları yükseldi. Amerikalıların ekonominin kısa vadeli görünümüne ait görüşlerinin bire bir ölçütü olan bitiren çekinmezlik endeksi, Haziran ayında tahminî on yılın sunma düşük noktasına geriledi.

Evercore ISI Analisti Glenn Schorr, CEO özgüveninin hayatiyetli benzeri uyuşma piyasası amacıyla anahtar olduğunu ve bu özgüvenin sarsıldığını belirtiyor. Schorr zayıf ve volatilitesi faziletli resülmal piyasalarının uyuşma yapmanın önündeki benzeri bambaşka engel olduğunu sözlerine ekledi.

Schorr açıklamasında, “Satıcılar dünün fiyatını, alıcılar ise bugünün fiyatını istiyor. Gelişigüzel iki tarafı üstelik kuma görüşte toplamak zaman alıyor” dedi.

Wirecard skandalında alışılmamış itiraf: ‘Sahte belge hazırladım’

 

Goldman Sachs sükûnet ihtimalini değerlendirdi

 

BoE’den bankalara ‘elan kötüsüne hazır olun’ uyarısı

 

Share: