Enerjide acele kamulaştırma kararı

Erke yatırımları için Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Artvin, Aydın, Denizli, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Isparta, İzmir, Kastamonu, Kilis, Sazak ve Osmaniye’deki bazen taşınmazların çabuk kamulaştırılmasına karar verildi. 5 ilde mevcut bazen alanlar ise orman sınırları dışına çıkarıldı.

Enerji yatırımları ve facia riski mevcut bölgelerin ıslahı üzere gâh taşınmazların çabuk kamulaştırılmasına ilgilendiren Cumhur Reisi kararları, bugünkü Resmi Gazete’de yayınlandı. Öte yandan, Tekirdağ’da tıpkı alan Hususi Endüstri Bölgesi ilan edilirken, 5 ilde ara sıra bölgeler orman sınırları dışına çıkarıldı. Planlanan enerji yatırımları ve bu çerçevede yapılacak kamulaştırma kararları şöyle:

ENERJİ YATIRIMLARI İÇİN 15 İLDE ACELE KAMULAŞTIRMA KARARI

İzmir’in Aliağa ilçesi, Helvacı Mahallesi’ne gaz arzı sağlanması amacıyla planlanan doğal gaz tevzi hattı güzergahında kalan taşınmazların, tapuda Hazine yerine tescil yapılmak için Erke Piyasası Düzenleme Kurumu marifetiyle çabuk kamulaştırılması kararlaştırıldı.

Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Artvin, Aydın, Denizli, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Isparta, İzmir, Kastamonu, Kilis, Sazak ve Osmaniye’de erke nakil hatlarının yapımı amacıyla söz konusu güzergahlara intişar fail taşınmazlarda elektrik dağıtım kuruluş yerlerinin iyelik şeklinde, minval itimat sahalarının ise dayanma hakkı böbürlenmek vasıtasıyla Türkiye Neşelilik Tevzi AŞ Umumi Müdürlüğü vasıtasıyla tez kamulaştırılmasına karar verildi.

Denizli’nin Honaz İlçesi, Büyükbaş ve Çağlar Mahalleleri sınırları içerisinde mevcut 691 bin 967 metrekarelik özel mülkiyete bahis taşınmazların, Denizli Makina İhtisas Kombinasyon Endüstri Bölgesi alanında gerçekleştirilecek envestisman faaliyetlerinin ivedilikle hayata geçirilmesi amacıyla Denizli Envestisman İzleme ve Eş Güdüm Başkanlığı marifetiyle acele kamulaştırılmasına karar verildi.

RİZE’DE DERE YATAĞI ISLAH ÇALIŞMALARI İÇİN KAMULAŞTIRMA

Rize’nin İyidere ilçesine sınırlanmış Forma Mahallesi, Menderes Caddesi’nde kâin 108 cezire, 1,2,3,4,5 ve 6 parsel numaralı taşınmazlar ile 112 cezire 11 parsel numaralı taşınmazın, kaymakamlık merkezinde mevcut öz yatağına müfrit ve başat riskine karşı ıslahın yapılması amacıyla İyidere Uray Başkanlığı aracılığıyla çabuk kamulaştırılmasına karar verildi.

5 İLDE BAZI ALANLAR ORMAN SINIRLARI DIŞINA ÇIKARILDI

Sakarya, Kocaeli, Zonguldak, Rize ve Balıkesir’de mevcut bazen alanların orman sınırları dışına çıkartılması hakkındaki kararın yürürlüğe konmasına karar verildi.

TEKİRDAĞ’DA BİR KAYRAN ÖZEL ENDÜSTRİ BÖLGESİ İLAN EDİLDİ

Tekirdağ’ın Kapaklı ve Çerkezköy ilçelerinde mevcut ve yapışık haritada sınırları gösterilen alanın Çerkezköy Özel Sanayi Bölgesi yerine zar edilmesine karar verildi.

Share: