Elazığlı uran ustası yakıt tasarrufu sağlayıcı maşa üretti

Elazığlı endüstri ustası yakıt tasarrufu sağlayan maşa üretti

ELAZIĞ – Elazığ’da çocukluk yıllarından beri oto tamirciliği eden Mehmet Erçel, otomobillerde motorun ömrünü uzatan, yüzdelik 30’a büyüklüğünde yakıt tasarrufu sağlayan ve susturucu gazını yüzdelik 90 oranında yıpratıcı mekanik turbo cihazı üretti.

Elazığ’da kıtipiyoz yaşlardan itibaren oto sanayide müteharrik 57 yaşındaki Mehmet Erçel, Avrupa’da gördüğü Çeri-Türbülatör fabrikasını tıpkısı süre bilahare kapandığını fark etti. Avrupa’daki fabrikanın kapanmasını ayrımsız nasip kendisine gören Erçel, memleketi Elazığ’da Leşker-Türbülatör fabrikası kurmaya değişmeyen verdi. Yaptığı cihazı Fırat Üniversitesi ve Anada Çukurova Üniversitesinde sınav ettirip onaylatan Erçel, yola koyularak fabrikasında patentli cihazı olan otomobillerde motorun ömrünü uzatan, yüzdelik 10 yakıt tasarrufu sağlayıcı ve egzoz gazını yüzde 90 oranında yıpratıcı mekanik turbo cihazı üretti. Üretilen cihazın otomobillere hiçbir şekilde beis vermediğini rapor fail Erçel, acun genelinde kalan akaryakıt fiyatlarının ardından ürettiği cihaza taleplerin çok fazla olduğunu belirtti.

Yüzde 30’a kadar yakıt tasarrufu sağlıyor

Cihazın eskiden Avrupa’da olduğunu tabir fail Oto tamircisi Mehmet Erçel, “Avrupa servis sistemi olduğu üzere çatı yapamadılar ve üretimlik kapandı. Üretimevi kapanınca alet bitti. Ego üstelik bunu gördüm Türkiye’dahi neden yapmayalım dedim. Durumu değerlendirdik ve fabrikasını burada kurduk. Sonuç hep araçlarda sibop yani pistonun tepesi erken boşalsın motor rahatlasın diyerek 16 walf kullanılıyor. Bizim cihazda mebzul yaktığı üzere 16 walfa lüzum olmuyor 8 walff da fazla geliyor. Şimdi takan aracın rahatladığı çekicin arttığını performansının arttığını devirsizliğin ortadan kalktığını görüyoruz. Atıyorum 4 vitese 60 düştüğü ahit arabanın hızı 30 40 kadar düşüyor o bağrış çağrış yok bozukluk pistonun tepesinde tekâsüf bulunmayan ferah ayrımsız yanma olduğu amacıyla yakıt bilcümle yandığı üzere motor rahatlıyor ve hepsini dışarıya veriyor. Cihazımız yüzdelik 10 ve yüzdelik 30 arası mahrukat tasarrufu yapıyor. Yüzdelik 10 değişmez yüzde 30 kullandıkça alet motora adapte oluyor kullanıcıda istimal şekline adapte oluyor. yüzdelik 30 kullanma şeklide değişiyor dil rahatladığı üzere 1 veya 2 kamer sonradan tepke ortadan kalkıyor o refleks dediğimde çoğu insanalar vites değişirken birlikte ayırt varmaz vites küçülttüğünü sebep kanı onu şartlamış bu 2-3 ay sonra eskimemiş kullanma şekline uyarlanmış oluyor esas tasarrufu o devir alıyor” dedi.

“Yakıt fiyatları yükseldikçe cihaza arzu arttı”

Mahrukat fiyatlarının yükseldikçe cihaza talebin arttığını anlatan Erçel, “Ustasını kimse dinlemiyor dinlemeye başladı. Çünkü takan arkadaşları var takan arkadaşlarının aracını kullanıyorlar bakıyorlar kim arabada benzeri fark var. Söz Gelişi muallel doğal gaz basıyorsa demin çeyrek altın gaz basıyor ama bir hızda gidiyor sonuçta bastıkça yakıyorsa basmadıkça yakmıyor eseme burada yani. Bilcümle illerimize gönderiyoruz bazı arkadaşlarımız atıyorum İstanbul’dan arıyorlar diyor kim burada çatı servisiniz veya bayiniz var mı kul diyorum kim bir vakitler vardı deminden yok onlar sorgusuz sualsiz ben söylüyorum bozukluk namevcut diyorlar illet bulunmayan bu cihazı taktığın antlaşma motordaki bilinmedik arızalarını namevcut ediyor. Gizli arızalar bulunmayan olunca arabanın saniyede hangi işi var eş imdi sanayiye gitmiyor. Nedir ihtimal senede 1 veya 2 sefer gider ama bilinmez arızalar ortaya çıktığında bu aygıt gidermediği ant temas çevrim sanayide makine çekmedi, arabam motosiklet sallıyor, gaz yemiyor, sendeliyor bunu taktığı ahit ortadan kaldırıyor. Demincek bu serencam sâdır araçlar bağımlı ki bütünü garantilidir kayırıcı diyor kim takarken garantiyi bozuyor musun ego garantiyi bozmuyorum hastalık bozmuyoruz. Ustalık bir aygıt takmıyoruz yani akçakesme, prizma, motora engelleme etmiyoruz neşelilik sistemi uygulamıyoruz hiçbir cıvata delimi yapmıyoruz. Gelişigüzel aracın filtreden sâdır çekicilik hortumunun içine göre tasarım edilmiş montajını oraya yapıyoruz variyet boyu kullanıyor aracın değişmeyen parçası oluyor. Bugün zenginlik boyu makbul benzeri açacak tıpkısı aygıt aksaklık yapmıyor etmek zararı namevcut eylemek illaki zararı var diyen insanlara bunun kanuni yolları var makine mühendisleri var mühendis odaları var entelektüel insanlar var bilirkişiler var tespitini yapsınlar bu cihazdan desinler her çeşit masrafını karşılarım. Aygıt Elazığ Fırat Üniversitesi Maharet Yetişek Laboratuvarında ve Adana Çukurova Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde test edilip onaylandı filhakika belgelerimizde mevcuttur” diyerek konuştu.Share: