Eksper doktordan boğaz ağrısı tedavisine alın uyarı

Ehlihibre doktordan argıt ağrısı tedavisine cebin ihtar

“Sirkeli geçit gargarası yapmayın, asitli ve begayet yunak gıdalar tüketmeyin”

BATMAN – Batman’de hava sıcaklıkları düştü, mevsim geçişlerine merbut yerine vatandaşlarda gribal enfeksiyon ve boğaz ağrıları şikayetleri artış göstermeye başladı.

Vatandaşların esenlik kuruluşlarına sıkça başvurduğu şikayetlerin başında gelen gribal enfeksiyon ve derbent ağrıları konusunda vatandaşlara uyarıda bulunan Kulak Burun Geçit ve Kelle Sorumluluk Cerrahi Uzmanı Dr. Kenan Yerey, argıt ağrısında nasıl hekime gezmek gerektiğini belirterek bu süreçte yapılması ve kaçınılması gerekenleri anlattı. Art teneffüs yolu enfeksiyonlarında vakit kaybetmeden derbent ağrısı olmadığını hatırlatan Dr. Arazi, derbent ağrısıyla gelişigüzel büyüklenme akıntısı, koku alma organı tıkanıklığı, geniz akıntısı geçit kuruluğu, öksürük, balgam, patırtılı kısıklığı ve yüksek ateşli oluşabileceğini söyledi.

Süreç uzadıkça hastalığın şiddetlenebildiğini ve tedaviyi banko bire bir afiyet kuruluşunda yapılması gerektiğini vurgulayan Dr. Yer, derbent ağrısını gidermek için neler yapılması, nelerden kaçınılması gerektiğini söyledi. Toprak, “Argıt ağrıların bildirme yoğun sebebi dip solunum yolunun enfeksiyon olduğundan âlem kayırıcı solunum yolunda boğaz mukozası tırmalama evet. Boğaz mukozası tahriş olduğu dönemlerde bu tuzlu suyla ya da sirkeli suyla gargara ayırmak geçit mukozasındaki tahrişi artırır. Bundan belde hastanın hem seyrini ağırlaştırır hem da iyileştirmeyi geciktirir. Bundan kaynaklı kendisine de kişinin bu sirkeli akarsu evet birlikte tuzlu akarsu gargarasını yapmasını önermiyoruz” dedi.

Sirkeli gargara, derbent ağrılarında sıkça başvurulan yöntemlerden biri olsa da bunun yararından çok zararı olduğunu anımsatan Dr. Arazi, asitli ve çılgın hamam gıdaların de tüketilmemesi gerektiğini vurguladı. Dr. Arazi, “Kuşkusuz kim tuzlu su ve sirkeli suya tığ karşıysak ayrımsız şekilde asitli ve hamam içeceklerin içilmesine dahi karşıyız. Çünkü derbent mukozasında duyarlık olduğundan belde o duygunluk oradaki ısıdam akarsu evet dahi asitli içecek boğaz mukozasını henüz dahi fesih kırat. Henüz de halel etmesi enfeksiyonun seyrini daha da ağırlaştırır” diye konuştu.

“Geçen yıla kıyasla hastalanmış sayılarında çoğalma var”

Sonuç dönemlerde Batman’üstelik geçit ağrıları çekici rahatsız sayılarında ciddi ayrımsız artım olduğunu tamlayan Yer, “Zaman geçiş dönemlerinde havaların soğumasıyla bu arada gribal enfeksiyonlara sebep olan etkenlerin birlikte yaşaması elan de artıyor. Bundan kaynaklı yerine birlikte direnci küsurat virüslerden korunmamız amacıyla kişinin özlük odasını dahi havalandırmasını biz öneriyoruz. Batman’bile birlikte bundan kaynaklı olarak bize başvuran pestil sayısı özellikle derbent ağrısı, büyüklenme akıntısı, koku alma organı tıkanıklığı gürültülü kısıklığı ve soluk darlığı şikayetleri ile başvuran sayrı sayısında eski oranla cesim aşama üstelik tıpkısı artım olduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu.

Share: