Ekrem İmamoğlu’ndan ‘Sabiha Gökçen Metrosu’ Tepkisi: “Yer Altı Treni İçin, 2019 Öncesine Göre 36 Intaç Elan Fazla Servet Ödeyeceğiz”

Veri: OKTAY YILDIRIM – Alıcı: YOKSULLUK KARABAYIR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, hizmete alınan Pendik Tavşantepe- Sabiha Gökçen Hava Meydanı yer altı treni hattı açılışına çağırma edilmemesine aksülamel gösterdi. İmamoğlu ayrıca, “Bakanlığın bu metroya ayırdığı bütçe yaklaşık 4,5 bilyon teklik. Bu parayı bile biz, Büyükşehir Belediyesi kendisine ödemeye başlıyoruz zaman itibariyle. 2019’birlikte biz yönetimi devraldıktan sonra yapılan yönetmelik değişikliğiyle tığ, 36 hatim henüz fazla tıpkı bedelle düşüncesiz ödemesini yapıyor olacağız. Kısaca 3 yıl içerisinde, harcanan bu mülk, bizim bütçemizden geriye ödenecek. Nedeniyle bunu bile haksız buluyoruz” dedi.

İBB, “150 Günde 150 Proje” maratonu kapsamında, Gaziosmanpaşa Ayvaz Öğrenci Yurdu ve Gaziosmanpaşa Barbaros Hayrettin Ağır Enstitü İstanbul İSMEK’in bugün açılışını yaptı.

Fevzi Idrak Etmek Mahallesi’ndeki yetersiz ile Barbaros Hayrettin Rabıtalı Mahallesi’ndeki Enstitü İstanbul İSMEK açılışları, CHP Grup Başkanvekili Açık Deniz Altay, İstanbul İl Başkanı Sevgili Kaftancıoğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Gaziosmanpaşa Şehremini Hasan Tahsin Uz’nın katılımıyla yapıldı.

İBB Başkanı İmamoğlu, sıkı açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ ŞANSLI: Türkiye Cumhuriyeti bahtlı. Sebep? Bir gençliğe hitabemiz var. ‘Zor koşullarda şüphesiz ayağa kalkılır, lacerem savaş edilir ve toyluk bire bir kavim üzere ne ifade eder’i, haddinden fazla kızıl ayrımsız biçimde bize tanımlayan bire bir alemdar, Atatürk can etti. Mustafa Kemal Atatürk, 38 yaşında Samsun’a bukanak bastı. 38 yaşında Samsun’a basamak basan Mustafa Eksiksizlik Atatürk, gencecik ayrımsız insanımızdı, liderimizdi. O bakımdan gençlerin sorumluluğu, gençlerin bilinci, gençlerin ortaya koyabileceği yetenekleri çok çok. O bakımdan, bu ülkenin daim ferah bakım alması müstelzim ve geleceğe dayalı bakım edilmesi noktasında onların önünü boşaltmak, onlara eğitimde, birçok hususta katkı sunmak hepimizin sorumluluğu.

GENÇLERE FIRSAT EŞİTLİĞİ GERÇEKLEŞTIRMEK SUNU ŞIŞMAN SORUMLULUĞUMUZ: Tığ, Cumhuriyet’imizin 100. yılında, umutla yürüyen genç tıpkı ülkeyiz. Ülkemizin ve şehrimizin ortalama yaşı yaklaşık 32-33 civarında. O bakımdan gençlere eğitimde, barınmada, aksiyon imkanında punt eşitliği gerçekleştirmek, onlara çalışmak arz nazik sorumluluğumuz. Onların işsizlikle ilgili sorunlarının çözümünde, toplumsal kültürel ihtiyaçlarını karşılamakta ve dahi onlara dirim tarzı bodoslamak değil, dirim tarzlarında onlara katkı sunmaya devam edeceğiz. Biz, hangi eyvah ki biricik aynı yatak kapasitesi birlikte sıfır aynı belediyeyi devraldık. Bu anlamda, filhakika seçme vaatlerimizde olan ev imkanını ölçü hususunda hızlıca harekete geçtik. Pandemiden kontekst, bu hareketimizi sabık sene faaliyete sokabildik. ve 600’ün az buçuk üzerindeki sayımızla hizmetimize başladık. Demin 3 bine yaklaştık. Seneye bu rakamı 5 bine çıkartmak istiyoruz. O bakımdan insanlarımıza, yani İstanbul’a mevrut gençlerimizin temel ve babalarına inanca veriyoruz kim emin, dimdik, pırıl pırıl, en üst seviyede hizmet alabilecekleri bir mikro imkanını burada sevgili gençlerimize veriyoruz.

HİÇBİRİSİ BURAYA TORPİLLE GİRMEDİ: Az başvurularını dijital ortamda alıyoruz. Hiçbirini tanımayız. Hiçbirisinin yakını, dostu, eşi, akrabası değiliz. ‘Hepsi bizim evladımız’ diye adaletli benzeri tercihle onları yurtlarına kavuşturmanın üstelik onurunu ve keyfini yaşıyoruz. Bunun şahidi da burada mevcut ve sıfır canan gençlerimiz. Hiçbirisi buraya torpille girmedi. Bu tatlılıkla bu güzelce ortamı sağlamanın, bu özgürlükçü ve eşitlikçi ortamı sağlaman keyfini yaşıyoruz. Yurtlarda küsurat öğrencilerden İstanbul’un kayırıcı kaynağı adına üstelik faydalanacağız. Az evvel değerli Gaziosmanpaşa Belediye Başkan’ımız söyledi. Hem Bilgisizlik Merkezi’nden bahsetti hem değişik hizmetlerinden bahsetti. Kim ben dahi elan eski Gaziosmanpaşa ziyaretimde iki kesim kütüphanesini gezdim. Sevinçli, gençlerle komple meşgul kütüphanelerdi. Bir zamanda onlar, birer Gaziosmanpaşalı, birer İstanbullu yerine davranacaklar. Buranın fırsatlarından, imkanlarından faydalanacaklar. Ihtimal geleceklerine dayalı amma bilgin ama şekilci ama hisse senedi insanı, ne hususta olursa olsun, İstanbul’a bakım ika noktasında birlikte adımlarını atmış olacaklar.”

ŞU ANDA İNŞAATI DEVAM FAIL, FAMILYA-KÜÇÜK AY AYINA YETİŞECEK YURTLARIMIZ DA VAR: Ama burada durmuyoruz. Şu anda daraç inşaatı devam edenler; eş, küçük ay ayına yetişecek olanlar üstelik var. ve onun yanında bazı süreduran, kendimize ait binaları bile yurda dönüştürerek kapasitemizi büyüttüğümüz, zat yurtlarımızı yaptığımız projelerimiz da devam ediyor. Elektronik Beyin himmet odaları, yemekhanesi, spor salonu, çamaşırhanesi, ütü odaları… Bir zamanda buralar 24 saat yunak suyuyla, jeneratörüyle beraber selis imkan sağlayıcı benzeri ortamı dahi var edecek. Hep bu bahsettiğim imkanlar kaç lira? Sevimli başı 950 liralık. Yani haddizatında tığ, gençlerimize adsız tıpkı vesile yaratıp, onlara burs de vermiş oluyoruz İstanbul halkı adına. Burs demişken; İBB’nin bursla ilgilendiren bu seneki kapasitesi 75 bin öğrenciye imdi. Yani 75 bin öğrenciye almanak 4 bin 500 teklik burs imkanı sağlıyor olacağız. Bitmeme eden başvurularımıza, İstanbul’da eğleşme fail gençlerimiz başvurularını yapsınlar. Onlar da değerlendirilmeye alınıyor.

BUNUN KARŞISINDA ARA VERMEK ANAYASA’YA KARŞI ARA VERMEK DEMEKTİR: Çokça tartışılan, sabahtan beri birlikte benim basından aranmama bozukluk olan benzeri hususa ayrımsız cevap vermek istiyorum. Mazi bire bir paylaşım yaptım. Paylaşımımın sebebi şu: Benim, açılan metroyla ait, ‘Bunu dahi özlük hizmetimiz kendisine anlatacağımızı veya söyleyeceğimizi’ tabir eden konuşmalar yapıldı. Birincisi şu; tabii ben bile orada almak isterdim. Oraya nida edilmek isterdim. Çünkü, rastgele yerde söyledim, bu ülkenin seçilmiş cumhur reisi, Cumhurbaşkanımız. Bu ülkenin İstanbul’bile berceste belediye başkanı, uray başkanımız. Gaziosmanpaşa’dahi latif şehremini, şehremaneti başkanımız. Bunun karşısında durmak, Anayasa’ya cebin ara vermek demektir. Tek bireyin hakeza ayrımsız hakkı imkânsız, olanaksız. O bakımdan, tabii orada olmayı isterdim. Ancak bu şekilde bire bir açıklamadan sonraları, lüzumlu istemez ayrımsız beyanda bulunduk. Çünkü biz, oraya davet edilmeliydik. Çünkü o yapılan metroların maliyetleri bizim bütçemizden kesiliyor. İstanbul halkı, yapılan bu metronun parasını geriye ödüyor bakanlığa.

İBB BILE BİZİM, BAKANLIK BILE: Şunun altını çizmek lazım. Vekillik de bizim, İstanbul Büyükşehir Belediyesi üstelik bizim. Birbirinden farkı yok. Gelişigüzel birisi 86 milyon insanımızın. Ego, bugüne kadar, 3,5 sene içerisinde iki açılışa çağırma edildim. İkisine birlikte icabet ettim. Insan İstanbul’bile iki açılışa çağırma edildim. Bunu ego, alınganlık namına söylemiyorum. Takkadak sorumluluklarını hatırlatıyorum. Amma ben, gelişigüzel gittiğim yere herkesi çağırma etmeye devam ediyorum. Münasebet biliyor musunuz? Bu benzeri lütuf değil. Etmeliyim, buyurmak zorundayım. Ahlaki namına bile etmeliyim, bir zamanda centilmenlik adına da etmeliyim. Dinlemeliyim. Dinlemezsem ego bakım üretemem. Başkanımız, bir iki önce öz hizmetlerini anlatım etti. Bizim bakım üzere da teşekkürname etti. Beklediği hizmetlerin bile altını çizdi. ‘Metroda gecikiyorsunuz. Bu konuda da sizden duygunluk bekliyorum’ dedi. Bundan henüz güzelce bir husus imkânsız. Değişim oluşmak zorundadır. Ayrıksı türlüsünü bu gençlerimize anlatamayız.

AYLIK KESİNTİ 2019 ÖNCESİNE BAKARAK PARÇALANMAMIŞ 36 BITIRME ELAN FAZLA: Şu anda bakanlığın, bildiğim kadarıyla bu metroya ayırdığı bütçe tahminî 4,5 milyar liralık. Bu parayı üstelik tığ, Büyükşehir Belediyesi namına ödemeye başlıyoruz an itibariyle. ve elan öncekine göre aylık kesintisi, 2019 öncesine göre tam 36 bitirme elan aşkın. 2019 yılı içerisinde, tığ yönetimi devraldıktan sonra yapılan talimatname değişikliğiyle beraber biz, 36 ikmal elan aşkın bire bir bedelle izansız ödemesini yapıyor olacağız. Bunun anlamı ne biliyor musunuz? Kısaca 3 sene içerisinde, harcanan bu dünyalık, bizim bütçemizden geriye ödenecek. Nedeniyle bunu üstelik nahak buluyoruz. Bunun de belediyeler yoluyla köylü ödenmesinin kısık tıpkı maliyet olduğunun altını çiziyoruz. O bakımdan, bu konuda üstelik tıpkısı düzenlemeyi, merkezi idareden ve hükümetten diliyor ve istiyoruz. Değme hangi kadar geç olduysa de 2015’ten bu yana, kestirmece 7 yılda münteha olsa birlikte Sabiha Gökçen’e İstanbul’un Kadıköy-Tavşantepe hattının bağlanmasıyla tıpkısı havalimanımıza daha metroyla ulaşabilme fırsatının yakalanmasından ötürü, geçmişten bugüne emeği güzeşte herkese yürekten teşekkür ediyorum.

HİZMETİ PAYLAŞMANIN HİÇ KİMSEYE ZARARI OLAMAZ: Tığ, hizmetlerimize devam edeceğiz. Hizmet yapanlara teşekkür etmeye bitmeme edeceğiz. Bakım yapıldığında, bunu paylaşarak sevinci ve başarıyı büyütmenin tek kimseye zararı olamaz, faydası olur. Buluşuruz, birbirimizi anlarız, birbirimizi tanırız. Bu manada ulama sunan, bu adamakıllı yurdun üstelik açılışına mesai koyan bilcümle misil arkadaşlarıma gönülden teşekkürname ediyorum. Gençlerimize bütün gelişigüzel bol bakacağız. Gaziosmanpaşa Belediyemizin dahi buradaki gençlere olan domuzuna hizmetlerinin onlara kâr sağlayacağını biliyorum. Sizlere birlikte benzeri şekilde gençlerimizi can etmiş oluyoruz sevgili Başkan’ım. Yurdumuz, ilçemize berceste ve hayırlı olsun.”

ATEŞ PARÇASI: KİRALARIN ERDEMLI OLMASINDAN DOLAYI YURTLARIN ARTIK SEÇKIN YERDE YAPILMASI ZARURETİ OLUŞTU

İBB’nin açtığı yurdun gençlere ve İstanbul’a kılıklı olması temennilerini ileten Gaziosmanpaşa Belediye Reisi Becerikli, şunları söyledi:

“Rastgele şeyden evvel Gaziosmanpaşa’da hakeza tıpkısı mekanın yapılıyor olması ve buradaki gençlerimizi barındırması, bizim açımızdan manalı ve oylumlu. Bu bina inşa edilirken, özne müteahhide, kişiye ‘Burada hangi yapacaksınız’ diye sorduğumuz devir, ‘Henüz bir özdek planlamamıştık’ demişti. ‘Özel Ev Alanı’na alınma talebiyle geldikten sonraları, ev olma talepleri bizi dahi heyecanlandırmıştı. Zaman, bunun açılışı vesilesiyle bire bir aradayız. Emeği geçenlere birlikte teşekkürname ediyorum. Özellikle pandemi sonrasında İstanbul’birlikte daraç talebi oldukça arttı. Hele, iki sene eğitim bilimi açıktan olunca yurtlara ve özel mekanlara küsurat dilek karşılığında fiyatların, kiraların faziletli olmasından kıran yurtların imdi rastgele yerde yapılması zarureti oluştu. İstanbul’da, bildiğim kadarıyla Kredi Yurtlar Kurumu’nun 41 bin sıkı kapasiteli bire bir hizmeti var. Yeterli mi? Bittabi değil. Ama domestik yönetimlere dahi bunlar tasarruf etmek, bu konuda yüklenmek görevi düşüyor. İnşallah bunları artırmaya dahi devam edeceğiz.”

ALTAY: BİRİLERİ SENİ ÇEKEMİYOR, HAZMEDEMİYOR, ELLERİNDEN GELSE BAĞIŞLAMAK İSTİYOR; SEN ALDIRMA

Açılış kurdelesinin kesilmesi sırasında bodur tıpkısı istişare fail CHP Grup Başkanvekili Açık Deniz Altay üstelik şunları söyledi:

“Ego, Denizli’de, 5 mektepli, aş damı karışma bir göz göz, tuvaleti dışarıda tıpkı evcikte, barakada okudum. Onun amacıyla bu yurtların değerini ve önemini birlikte çokça bereketli biliyorum. Çokça teşekkürname ediyorum kardeşlerim hesabına, İstanbul namına. Size bilcümle söylüyorum; ‘Birilerini kızdırıyorsun, birileri seni çekemiyor, hazmedemiyor, ellerinden gelse gidermek istiyor; sen aldırma’ diyerek. Bırak çekemesinler. Gaziosmanpaşa Belediye Reisi’mız burada. Az Buçuk önce yaptığı bir iki hizmeti dinledim. Arada dahi gelip geçerim buralardan. Ben burada, ‘Allah razı olsun’ diyorum namına. Yöntem kibarlık, vicdan işidir. Danışma da olacak, münakaşa üstelik. Bilcümle münakaşayla olanaksız. Geri, ‘Ekrem Bey’ soruyor, ‘nerede’ diye niteleyerek. Ego söyleyeyim; Çatalca’dahi tarlada, metro tünellerinde. Bulunmayan edilmeye yüz tutmuş, çöplüğe dönüşmüş tarihi eserleri saha konusunda baştan çıkarıyor. Çöküntü temizliyor. Çiftçiye süt veriyor. Çocuğa benzin veriyor. Seçkin bölüm iki kreşe gidiyor. Nerede aşındırmak yediğini arayacağına, nerede kemirmek yediğini izleyeceğine şu ‘150 Günde 150 Proje’yi strateji etsen, iş kendiliğinden bitecek.”

İBB TARİHİNDE BİR İLK: ÖĞRENCİ YURTLARI

İBB, çalım tarihinde ilk kez, İSPER EKMEK koordinasyonunda ev hizmeti vermeye başladı. 2021 yılında yükseköğrenim öğrencilerine tahaffuz imkanı sunmaya başlayan İBB, Avcılar’de iki, Beyoğlu Örnektepe’dahi aynı kız mektepli yurdunu hizmete aldı. İBB, bu sene de Gaziosmanpaşa, Esenyurt, Bayrampaşa, Şişli, Eyüpsultan, Ümraniye ve Maltepe ilçelerinde 7 yurdu elan amade hale getirdi. Böylelikle bütün sıkıntılı sayısı, 6’sı kız, 4’ü ayvaz almak üzere 10’a yükseldi. Güzeşte sene 622 olan mektepli kapasitesi, bu yıl itibariyle 2 bin 800’e yükseltildi. 2023 yılının sonbaharında yetersiz sayısının 15’e çıkarılması hedefleniyor. Şu esas büyüklüğünde 882 kişinin ön kayıt yaptırdığı İBB yurtlarında, şu anki yetenek doğrultusunda 22 mânialı mektepli birlikte konaklayabiliyor.

86 odalı Gaziosmanpaşa Ayvaz Mektepli Yurdu birlikte 372 nefis kapasiteye sahip. 4 ve 6 kişilik odalarda kalacak öğrenciler, kampüs içindeki kütüphaneden yemekhaneye, çamaşırhaneden spor salonuna büyüklüğünde bir nice hizmetten yararlanabilecek. 24 saat kameralarla izlenecek dar yapı, belkili kazalara karşı eğin seviyede güvenlik sistemleriyle donatıldı.

YENİ NESİL İSMEK

Zaman hizmete açılan Gaziosmanpaşa Enstitü İstanbul İSMEK Barbaros Hayrettin Rabıtalı Eğitim Merkezi’nde de haftanın 7 günü aktif namına eğitim bilimi verilecek. Akşam Ezanı saatlerinde de eğitimin devam edeceği merkezde, öğrenciler 15 ayrımlı programda yetişek alacak. Verilecek eğitimler, Arabi A1 seviyesi, bilgisayar işletmenliği, yurt danışmanlığı, F klavye 1. düzem, fotoğrafçılık 1. kur, hasta akseptans işlemleri, illüstratör, gelecek şube programları, İngilizce A1, İngilizce A2, kırkyamaya methal, büro programları kullanımı, dolay muhasebe, anne çöz mekan bitkileri yetiştiriciliği ve yazarlık atölyesinden oluşuyor. 15 program için şu asıl büyüklüğünde 770 yöre taşıt alındı.Share: