Edremit Kitap Fuarına katılan 5 konuşmacıya soruşturma

BALIKESİR’in Edremit ilçesinde bu yıl 5’inci düzenlenen pusula fuarında meşveret fail Türkiye İşçi Partisi Umumi Başkanı Erkan Temel, CHP Sazak Saylav Yüce Becerikli Başarır, CHP Balıkesir çarkıt Saylav Mehmet Mecmu, Meram Akbaş ve Yavuz Selim Demirağ üzerine ‘Cumhurbaşkanına hakaret’, ‘Halkı kin ve düşmanlığa teşvik ve aşağılama’ suçlamalarıyla anket başlatılırken, YANLIŞSIZ Öğür Edremit İlçe Başkanlığı da şikayette bulundu.

Edremit Belediyesi vasıtasıyla Gazeteci Necdet Saraç’ın genel koordinatörlüğünde 5’inci kitap fuarı düzenlendi. 13 Ağustos’ta başlayan ve 9 çağ süren 5. Edremit Tezkere Fuarı’na 200’e andıran yazar, 60’a mümasil fihrist katıldı, 40’a yakın konuşma yapıldı. Fuara katılan Maksat Deniz Kazı’ın Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik adına ‘Diktatör, zammı, zulmü, katliamı dayatan hükümet’, CHP Balıkesir bozuk Saylav Mehmet Tamlık’ün ‘Faşizme alın sokağı abes bırakmamalıyız’, Türkiye İşçi Partisi Umumi Başkanı Erkan Kafa’ın ‘Ahali düşmanı, karı düşmanı, işçi düşmanı faşist iktidar’, Edip Yavuz Sağlıklı Demirağ’ın ‘Yargılanacak, yargılanmamak üzere düşünce sağlığı durumunda değil diye niteleyerek anlatım alacak’ söylemleri ile CHP Mersin Saylav Mehabetli Dirayetli Başarır bile İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’ya müteveccih kendisine, ‘Birçok icra vekili, saylav yargılanacak fakat Süleyman Aristokrat özel yargılanacak, ona af yok’ söylemleri inanma kayıtlarına girdi. Bu söylemler üzerine Cumhuriyet Savcılığı marifetiyle  ‘Cumhurbaşkanına hakaret’, ‘Halkı kin ve düşmanlığa motivasyon ve aşağılama’ suçlamalarıyla sormaca başlatılırken, SELIM Parti Edremit İlçe Başkanlığı de şikayette bulundu.

‘KİTAP FUARI DEĞİL, SÖVME FUARI’SELIM Parti Edremit İlçe Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Grup Başkanı Erek Tuna, ülke ve ilçelerde planlı mektup fuarlarının, festivalleri kültür yöre kültürü amacıyla büyük olduğunu belirterek, “Tabii kim MHP’li, DÜRÜST Partili, İYİ Partili, Cumhuriyet Altını Halk Partili belediyelerde mektup fuarı düzenleyecektir. Pusula fuarı fethetmek elhak olması gereken bire bir iştir. Ancak Edremit Belediye Başkanı betik fuarı düzenlemedi, ‘küfür fuarı’ düzenledi. Nedeniyle 9 günce ayrımsız mektup fuarı dünyanın hiçbir durumunda olmadığı üzere bizim ülkemizde bile yoktur. Betik fuarı adı altında devlete ve millete sövmek on paralık kimsenin haddi değildir” dedi.’TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’Edremit DOĞRU Parti İlçe Başkanlığı namına 5 dil cambazı için şikayette bulunduklarını tamlayan Tuna, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Şu genişlik haddinden fazla tartı verici ve çok manidardır. Kitap fuarı adı altında mevrut konuşmacılar, geçmişten günümüze ve Türkiye’da yasa dışı örgütlerle teşrikimesai olan insanlardan mütevellidir. İsimleri birlikte filhakika müddeiumumilik kalemine girmiştir. Zımnında Edremit’te yapılan tezkere fuarı ‘küfür fuarı’ namına kişi işlevini namına getirmiştir. Devlete ve millete, özellikle de Sayın Cumhurbaşkanımıza aheste hakaretler edip, İçişleri Bakanımıza gösterişli hakaretler ettirerek, mektup fuarı adı altında devlete ve millete küfredilmiştir. Devletimiz ahbaplık olarak gereğini yapacaktır. Takipçisi da olacağız. Sunma bodur müddet içerisinde bile sonuçlanacağına inanıyoruz.”



Share: