ECB, faizler artarken bankaların ölçüsüz kar etmesini engellemeyi planlıyor

Avrupa Minval Bankası, Euro Bölgesi ekonomisini tavlandırmak için pandemi döneminde bankalara müteveccih uyguladığı kötümser emniyet programının getiri artırımları ile gelişigüzel bankalara milyarlarca euro kazandırmasının önüne terk etmek amacıyla yollar arıyor.

Financial Times’ın haberine bakarak, pandemi döneminde bankalara 2,2 trilyon euro sübvansiyonlu emniyet sağlayıcı ve tıpkı emniyet sıkışıklığının önüne geçilmesine müzaheret fail ECB, planladığı getiri artırımlarının Euro Bölgesi bankalarına ekstra 24 bilyon euro kar sağlayacak olmalarının önüne geçmeye çalışıyor.

Konuya yakın kaynaklara dayandırılan habere bakarak ECB Dümen Konseyi, yüzlerce bankanın pandemi döneminde aldıkları kredileri ECB’ye mevduat namına yatırarak milyarlarca euro katma kar elde etmelerini elbette engelleyeceklerini tartışacak.

FT’ye konuşan kaynaklar, ECB’nin gömlek halkları ve işletmeler için istikraz maliyetlerini yükselttiği bire bir ortamda bankalara alacak mükelleflerinin parası ile eklenmiş kar sağlamasının siyasal olarak akseptans edilemez olacağını vurguladılar.

ECB’nin zait faizlere ihtiyacı var

 

Holzmann: ECB elan er harekete geçebilirdi

 

ECB’den arbitraj getirilerindeki ayrışmaya ilaç

 

ECB’den bankalara ‘resesyon hesaplaması’ talebi

 

Share: