Dünyanın sunu saçma binası yerine bilinen yapının enkazı dahi balkı oldu

Dünyanın arz saçma binası namına aşina yapının enkazı üstelik balkı oldu

Dünyanın en absürt binası yerine nitelendirilen hususi dalavere iş merkezinin yıkılmasının arkası sıra yer esnafı geride küsurat moloz ve hafriyat yığınının kaldırılmasını istiyor

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş’ta vatandaşlar, dünyanın bildirme absürt binası adına nitelendirilen özel dümen hisse senedi merkezinin yıkılmasının peşi sıra geride mütezayit moloz ve hafriyat yığınının kaldırılmasını istiyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla 2019 yılında yıkılmasına değişmeyen verilen çatı ve çevresinde tahminî 9 kamer ilk yıkım işlemleri başlanmış, alanda geçmiş eski adliye binası, daha sonra bozuk güvenlik müdürlüğünün bazı birimlerinin zarfında bulunduğu binaların yıkımları gerçekleşmişti.

Google’üstelik ‘Dünyanın arz absürt binası’ yerine yapılan aramada geçmiş tam çıkan ve bu yılın başında namına düzlük yapılması amacıyla 18 eğik İl Hususi İdare Binasının yıkımına başlandı. 1994 yılında yapılan binanın yıkımı ağız ağıza gerçekleşirken, büyükşehir belediyesinin bütçesine ise 6 milyon 600 bin lira katkı sağlanmış oldu. Ancak çevredeki esnaf ve vatandaşlar binadan geriye mütezayit moloz ve hafriyat yığınlarından dertli.

Hafriyatın kaldırılma çalışması tahminî 3 aydır bitmeme ederken, kazı tahammül işlemlerinin devam ettiği görüldü.

Yaya ve trafik akışının güç olduğu bölgede hafriyatın biran evvel kaldırılmasını isteyen esnaf Maksat Uzunay, yüklenici firmanın belirlenen tarihte işi tamamlamadığını ve seçme devir cezai el işi maruz kaldığını sav etti. Uzunay, “4-5 aydır burada bire bir moloz yığını var ve içinden ufak ufak demir seçiyorlar. Yıkıldı fakat hafriyatının bile biran geçmiş kaldırılmasını istiyoruz temenni ediyoruz. Gidiş Geliş ve eğreti akışı etkileniyor. Bizler esnaf kendisine etkileniyoruz ve bu molozu ahzetmek çokta baskı değil. İstenilirse çok çabuk kaldırılır. Ayrımsız dakika geçmiş bu kazı molozunun kaldırılmasını istiyoruz” dedi.

Aynı ayrıksı esnaf ise, “Bunları kaldırmazlarsa insanların sağlığı ve kez güzergahında insanlar erinçsiz oluyor. Buradan geçenler ve esnaflar mağdur oluyor. Bu çöküntünün tıpkı zaman evvel kalkmasını istiyoruz” dedi.

Binanın hafriyatının kaldırma işlemlerini yapan müteahhit firma yetkilileri ise soruları karşılıksız bıraktı.Share: