DSP Genel Başkanı Evliya, TDP Umumi Başkanı Sarıgül ile tıpkı araya geldi

Demokratik Sol Tümen (DSP) Genel Başkanı Önder Aksakal, Türkiye Değiş Partisi (TDP) Umumi Başkanı Mustafa Sarıgül’ü konuşma etti.

TDP Genel Merkezi’nde basına tutkun yapılan görüşmenin ardından, Evliya ve Sarıgül basın açıklaması yaptı.

Alemdar Ermiş, Mardin ve Gaziantep’te meydana gelen trafik kazalarında hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur, ailelerine başsağlığı diledi.

2022-Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçlarının açıklamasının peşi sıra kayıtların yapılmaya başladığını hatırlatan Duayen, bakir yapılacak şehir hastanelerinin bünyesine karışma edilecek hastanelere ilgili binaların, mektepli tahaffuz sorunun çözülmesi için Yüreklilik Yurtlar Kurumuna verilmesini önerdi.

Ermiş, Sarıgül ile görüşmesinde, halkın tümünün parlamentoda temsili ve milletin aldırışsız şartsız egemenliğini hayata geçirecek tıpkı anayasal düzenin oluşması yönündeki düşün birliği temelinde, devletin işlek geleceğine katkılar konusunda değerlendirmeler yapıldığını söyledi.

“Türkiye, iki ittifaka mahkum kalmayacak büyüklüğünde demokratiktir”

TDP Umumi Başkanı Sarıgül dahi partisinin af talebi, geçim derdi ve sığınmacılara ilişkin görüşlerini paylaşarak, sığınmacılar üzerine bütün politik partilerin teşrikimesai yapması gerektiğini rapor etti.

Sarıgül, DSP ile iştiyak bağlarının herhangi bir antlaşma bitmeme edeceğini belirterek, “Bu teşrikimesai ve yoğun birliğimiz önümüzdeki günlerde inşallah elan birlikte genişleyerek devam edecektir. Türkiye, iki ittifaka mahkum kalmayacak kadar balaban ve demokratiktir.” diye niteleyerek konuştu.

Altı mugayeret partisinin cumhur reisi adayı tayin süreci

Ermiş ve Sarıgül, açıklamalarının peşi sıra basın mensuplarının sorularını dahi yanıtladı.

Sarıgül, şeş mugayeret partisinin cumhurbaşkanı adayı belirleme sürecine ait istifham üzerine, cumhurbaşkanlığı makamının sonuç basamak makro olduğunu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yenebilecek benzeri adayın değil, makama sunu akla yatkın adayın bulunması gerektiğini dile getirdi.

Ermiş de cumhurbaşkanı adayının siyasa ve çap tecrübesinin korkulu boyutta olması ve akıbet dakikada çıkarılacak adayların, topluma hangi basamak katkıda bulunacağının hesaplanması gerektiğini tabir ederek, şöyle konuştu:

“Bir cumhurbaşkanının, alelhusus şeş partinin organize edeceği ayrımsız cumhurbaşkanı adayının toplumdan ille birlikte seçim tarihini bekleyecek düzeyde saklanma isteğini anlamakta ağırlık çektiğimi tefhim etmek isterim. Türkiye’yi yönetecek tıpkısı kişinin yıpranacak aynı hayat olması ihtimali bizde zor yaratıyor. Lacerem bir aday çıkacak ki yıpranma ihtimali vardır? Dolayısıyla teker teker söylenen görüşler değerlendirildiğinde yeni bir defakto durumla karşılaşma riskinin haddinden fazla erdemli olduğunu öngörebiliriz. Umarım Türkiye, hakeza bir badireyi baştan yaşamaz ama DSP, yöntem anlayışı gereği bu ülkeye bakım edecek ayrımsız cumhurbaşkanı adayını halkın gündemine getirecek ve onayına sunacaktır.”Share: