Doğanın korunmasına dikkati soldurmak için İstanbul’dan Ağrı’ya ayaklık çevirdiler

Natür tutkunu iki bisikletli, natür ve ormanların korunmasına müteveccih farkındalık inşa etmek amacıyla İstanbul’dan Ağrı’ya ayaklık çevirdi.

“Ormanlar için yeşil rota” sloganıyla İstanbul’dan bisikletlerine binen 66 yaşındaki Yüce Fuat Gülşen ile 40 yaşındaki Birey Sabuncuoğlu, ormanların ve doğanın korunmasında farkındalık ihdas etmek üzere yola çıktı.

Zorlu rampaları ve geçitleri aşan, tün arada bir çadırda ara sıra üstelik otellerde konaklayan huy tutkunları, Karadeniz Bölgesi’nin peşi sıra Sivas, Erzincan ve Erzurum’a geçti.

Yolculukları boyunca zaman zaman kendilerini misafir etmek isteyen kişilerin evlerine misafir olan iki hempa, aynı ayda 2 bin 148 kilometre ayakçak çevirerek Ağrı’ya ulaştı.

Kent merkezini gezen ve dolay halkıyla dostane eden iki bacanak daha sonradan uçakla İstanbul’a döndü.

Can Sabuncuoğlu, AA muhabirine, yolculuklarının ağırlık ancak dörtköşe geçtiğini söyledi.

Yaklaşık aynı aydır yolda olduklarını tabir fail Sabuncuoğlu, şöyle konuştu:

“Bu yolun tamamını bisikletle geldik. 2 bin 148 kilometre yolu ayaklık çevirerek ormanlara dikkati koymak istedik. Yeşilliğin, bitkilerin ve hayvanların yaşam hakkı üzere yola çıktık. Kez fiziki yerine yorucuydu ama yolda karşılaştığımız insanlar ve Rum’nun içine girdikçe kendimizi evimizde hissettik. Hep aynı köşeden bizi çayına ve çorbasına çağırıyor. Kimi evini açıyor, bazı yemeğini paylaşıyordu. Bu bizi bundan sonra motive etti.”

Sabuncuoğlu, bisikletin doğaya yer yararlı erişim aracı olduğuna meni ederek, İstanbul’dan çıktıktan bilahare Karadeniz Bölgesi’nde ayrımsız süre öğün aldıklarını ve peşi sıra İç Rum’ya, sonrasında da Maşrık Anadolu Bölgesi’ne geçtiklerini belirtti.

Daha esbak farkındalık turları amacına ulaştı

Şanlı Fuat Gülşen bile 30 yıldır tor dağcılık yaptığını ve Türkiye’nin bütün dağlarına tırmandığını anlattı.

Yaklaşık 10 yıldır bisikletiyle Türkiye’yi gezdiğini aktaran Gülşen, eski yıllarda dahi lösemili ayrıntılar, flamingolar ve idmansız kuşları amacıyla düzenlenen mütenevvi farkındalık etkinliklerinde kaide çevirdiğini dile getirdi.

Gülşen, “Ormanları siper gayeli ve ormanlık alanların daha de yeşillenmesi amacıyla bu etkinliği yaptık. Çocuklarımızın geleceği için ayaklık çevirmeye karar verdik. Rampalar çoktu amma yolculuğumuz haddinden fazla pir geçti.” ifadesini kullandı.

Share: