Diyarbakır’da “Ahilik Haftası” kutlandı

Diyarbakır’da “35. Cömertlik Haftası” nedeniyle tören düzenlendi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince Suret Yenişehir ilçesinde Dağkapı Meydanı’nda planlı etkinlikler kapsamında, ahiliği anlatan oyun oyunu sahnelendi, şed kuşanma gösterisi sunuldu. Burada vatandaşlara kadayıf ve cömert pilavı dağıtıldı.

Ayrıca ilin ahisi, kalfası ve çırağı seçilenlere onurluk verildi.

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehabetli İhsan Akarsu, törendeki konuşmasında, ahiliğin tıpkı anlamda dürüstlüğün, doğruluğun, sevginin, saygının, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanatla buluşması olduğunu söyledi.

Ahiliğin temel ilkeleri olduğunu dile getiren Su, şunları kaydetti:

“Ahiliğin ana ilkelerinde öncelikle esnafımızı mutlu fail başkasını bahtiyar etme konusudur. Yani esnaf ahilikte müşteriyi mutlu ediyorsa, bölüt hizmet ediyorsa kendisi mutlu olandır. Tekrar ahilikte çırak, kalfa, usta ilişkisi içerisinde hizmetler yürütülüyor. Üretici ile bitiren ortada rakiplik değil, yük ve uzlaşı kültürü vardır. Ocumak, faaliyet, yardımlaşma, tesanüt ahiliğin arz önde gelen prensipleri içerisindedir.”

Su, “Alnı münhal olacak, ahi olacak, cömert olacak, iyilikçi olacak. Sofrası, kapısı herkese sarih olacak. Eline, diline, beline ehil olacak. Eli harama uzanmayacak, dilinde kötü küçümseme ve dalavere olmayacak. Belini sahabet edecek. Kimsenin ırzına, namusuna ayn dikmeyecek. Gözünü sıyanet edecek. Gözünü ayıptan sakınacak. Bugün dahi esnafımız Allah’a şükürler olsun kim bu özellikleri yaşıyor, yaşatmaya devam ediyor. ” dedi.

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu ise ahilik teşkilatının toplumsal, içtimai ve kültürel hayatı düzenleyen benzeri yapı olduğunu dile getirdi.

Programa, DOĞRU Tümen Diyarbakır Mebus Oya Eronat, İl Uyanık Komutanı Liva Gökhan Çiloğlu, İl Inanma Müdürü Fatih Kayaç, kaza kaymakamları, İl Müftüsü Lütfü İmamoğlu ile vatandaşlar katıldı.Share: