Diyarbakır sonbahar turizmiyle 1 milyon konaklamayı aşmayı hedefliyor

ÖMER YASİN ERGİN – Tarihi yapıları ve inanç turizmindeki değerleriyle akıbet yılların sunu mehabetli elektrik merkezlerinden olan Diyarbakır, güz turizminden umutlu.

Farklı medeniyetlere beşiklik eden, UNESCO Acun Mirası Listesi’nde kayran kayran tarihi surlar, İçkale Müze Kompleksi, İslam aleminin 5. Eş-i Şerif’i kabul edilen Ulu Cami, Ongözlü Güreşçi Köprüsü ve Hasanpaşa Hanı gibi tarihi ve turistik mekanlarıyla demet gören Diyarbakır yılın herhangi bir dönemi domestik ve ecnebi turistleri ağırlasa dahi sunma çok bahar ve sonbaharda yeğleme ediliyor.

İlkbaharda meşbu yoğun bir turizm sezonu nâkil Diyarbakır’da hava sıcaklığının düşmesiyle seyyar yoğunluğu başladı.

Yılın 8 mahiye bölümünde 652 bin 713 konaklamanın yapıldığı ilde, yıl sonuna kadar rakamın 1 milyonu aşması hedefleniyor.

“Aralığın mukannen bire bir dönemine kadar oteller derhâl acilen komple olacak”

TÜRSAB Mezopotamya Bölge Hile Müesses Başkanı Mehmet Akyıl, AA muhabirine, müstevli sürecinde genişlik şişman kötülük gören sektörlerden birinin turizm olduğunu söyledi.

Güzeşte yılın haziran kocaoğlan itibarıyla hayatın normale döndüğünü, bire bir yılın orak ayı ve ağustos ayında bölgedeki sıcaklıklara rağmen aheste anlamda gezici yoğunluğu yaşandığını ifade fail Akyıl, eylül ayından itibaren kentteki birlik otellerin dolduğunu belirtti.

Bu yılki normalleşme süreciyle yoğunluğun henüz dahi arttığına vurgu özne Akyıl, “Diyarbakır’birlikte genişlik çok turisti 2019’de ağırlamıştık. O zaman tahminî 1 milyon civarı tıpkısı konaklama yaptırmıştık. Bu yıl o rekoru kırıyoruz. Ilkgüz kocaoğlan itibarıyla ikinci sezonumuz açıldı. Aralığın belli başlı bir dönemine kadar oteller derakap çabukça komple olacak. Bu şekilde 2019’u çetin aynı şekilde önceki olacağız.” diye niteleyerek konuştu.

“2 milyon civarı üstelik ölçüsüz gelen seyyar var”

Bu yıl ilkbaharda birlikte otellerin dolu olduğunu anımsatan Akyıl, “Hafta Arası dahil Uğur içerisinde yürüyecek saha olmayacak. Takkadak ilkbahar ve sonbahar olsa de 1 milyon konaklamaya ulaşırız. 1 milyon civarı konaklama varsa sunma bir iki 2 milyon civarı dahi gelişigüzel gelen gezmen var.” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 8-16 Ekim’üstelik düzenlenecek “Sur Ekin Yolu Festivali”nin birlikte turizm sektörü açısından önemine dikkati çekici Akyıl, evvel curcuna olması zımnında çokça aheste arzu göreceğini düşündüklerini söyledi.

Akyıl, seçme ilde bu asıl festivaller düzenlenmesi halinde gezmen yoğunluğunun kilolu oranda artacağını dile getirdi.

Diyarbakır’üstelik bağ bozumu bakımından turizm yoğunluğunun arttığını belirterek, “Otellerde sakil rezervasyonlar var. 15 Aralık’a kadar otellerin kolaylıkla süratle hepsinde yeryüzü az yüzdelik 95 doluluk bekliyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“Yıl sonu hedefimiz 1 milyon 300 bini geride bırakmaktır”

Diyarbakır Otelciler ve Turizm Derneği Başkanı Veysi Kayaç birlikte kentte 4 bin 496 akak kapasitesinde 32 otel bulunduğunu, bunlardan ikisinin 5 zahir, 16’sının 4 bulutsuz diğerlerinin ise 3 belirtik olduğunu rapor etti.

Misafirhane ve kamuya ilgili tesislerle kentin 7 bin kişiyi ağırlama potansiyeline sahip olduğunu dile getiren Kaya, sonbaharda turizmden beklentilerinin efdal olduğunu anlattı.

Kayaç, güzeşte yıla oranla evcil ve ecnebi gezici sayısında yüzdelik 20’yi aşkın artım yaşandığını belirterek, şunları söyledi:

“Güzeşte sene kestirmece 1 milyon konaklamaya sülale sahipliği yaptık. Sonbaharda kısaca 600 bin kişiyi ağırlamayı düşünüyoruz. Yıl sonu hedefimiz 1 milyon 300 bini bırakmak. Özellikle teşrinievvel ayında düzenlenecek ‘Talih Ekin Yolu Festivali’ kentin dinamizmine kilolu katkı sağlayacak.”

Kayaç, festivale ati olanlara şimdiden rezervasyon yaptırmaları uyarısında bulundu.

“Herkesi buraya çağırma ediyoruz”

Tarihi On Gözlü Köprü’dahi 35 yıldır işletmecilik eden Koca Mehmetoğlu, misafirlere henüz iyice hizmet atfetmek üzere ceht gösterdiklerini belirterek, kavurucu sıcakların arkası sıra kentte havanın serinlemeye başladığını söyledi.

Mehmetoğlu, “Turistlerin tarihi yerlerimizi görmelerini istiyoruz. Pandemiden etraf seyyah bir iki geliyordu fakat Allah’ın izniyle alelhusus bu sonbaharda çokça gezmen gelmesini bekliyoruz. Gelip, misafirimiz olsunlar.” ifadelerini kullandı.

“Ülkemizin seçkin yeri pir ama Diyarbakır ayrı bir güzel”

GAP turu kapsamında Bursa’dan kente mevrut Nesrin Akbaş, kenti anlamak üzere güz mevsimini seçtiklerini belirtti.

Gezinin haddinden fazla keyifli geçtiğini anlatan Akbaş, “Mutluyuz. Sıcaklıklar düştüğünden adamakıllı berenarı oldu. Ülkemizin gelişigüzel yeri evire çevire amma Diyarbakır ayrı bir güzel.” diyerek konuştu.

Ailesiyle Antalya’dan gelen 13 yaşındaki Ecrin Yurttaş dahi kentteki tarihi ve turistik mekanları gezdiğini belirtti.

Herkesin bu tarihi mekanları görmesini istediğini dile getiren Vatandaş, “Bu aylarda haddinden fazla güzel, herkesin gelmesini istiyorum.” dedi.

Share: