Diyarbakır ruzname: Diyarbakır merkezli 3 ilde ‘Kabzımal Çetesi’ operasyonu: 6 denetim

DİYARBAKIR merkezli 3 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen ‘Kabzımal Çetesi’ operasyonunda, facebook hesapları üzerinden esasen sıfır göveri ve ürün ürünlerinin satışını; toptancı ve komisyoncuların ağır sıklet bulunduğu sayfalara zar vererek ayyarlık özne 6 nahoş gözaltına makbuz.

Diyarbakır, Ankara ve Manisa’da facebook hesapları üzerinden turşuluk biber, salatalık, un, domates, firez mantarı, haya, çilek üzere ürünleri halcilerin, toptancıların ve komisyoncuların gösterişli namına bulunduğu sayfalara zar vererek ayyarlık özne ‘Kabzımal Çetesi’ne müteveccih İl Inanma Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince 2 kamer boyunca maharet ve fiziki izleme yapıldı. 18 Ekim’de 3 ilde gerçekleştirilen eş anlı operasyonda 6 ibret yakalanarak gözaltına makbuz. Yapılan aramada, suça laf olabileceği değerlendirilen 16 telefon ile 9 sim kart, 1 hard disk, 1 kurusıkıdan nakız tabanca ve haddinden fazla sayıda telekart ele geçirildi.

OLMAYAN ÜRÜNLERİN SATIŞINI YAPMIŞLAR

Şüphelilerin emniyetli esnafların profillerini kopyalayarak düzme hesaplar üzerinden alıcılarla bağlanak kurdukları, bu amaçla insanlarda büzük duygusu oluşturarak esasen sıfır ürünlerin satışını yaptıkları ve vatandaşlar üzerinde hakimiyet kurmak için canlılık gösterecekleri ildeki yemiş sebze potansiyeli, bölgedeki ileri gelen nakız, toptancı ve komisyoncuların bilgileri ve meydan fiyatları üzere unsurların araştırmasını yaparak profesyonelce müstahzar ayyarlık eylemini yaptıkları belirleme edildi. Piyasa araştırması işleyen dolandırıcıların alıcı yutmak amacıyla piyasada satılan ürünlere fiyatların çokça altında zar verdikleri, alıcıları hikâyelemek için internet ortamından topladıkları toprak, bent ve bahçelerde fariğ biber, domates, budala kadar ürünlerin fotoğraflarını paylaşarak vatandaşları dolandırdıkları belirlendi. Kendilerine inanmayan esnafa referanssız hisse senedi yapmadıklarını, yıllardır piyasada olduklarını, bu fiyatlardan ürünleri apayrı yerde ve zamanda bulamayacaklarını söyleyip bodur zamanda karar vermeye zorlayarak kapora yahut eser bedelinin tamamını başkalarına ait hesaplara aktararak uğur şaşırtma için gittikleri tespit edildi. Şüphelilerin emniyetteki işlemleri bitmeme ediyor.

Share: