“Diyarbakır, Kürdistan’ın benzeri parçasıdır” diyen CHP’li Nevaf Kuvvet için “yıldırı örgütü propagandası fethetmek” suçundan sormaca başlatıldı

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in geçtiğimiz günlerde katıldığı tıpkı programda gider ettiği “İktidarımızda HDP’ye vekâlet verilebilir” çıkışı Kavim İttifakı ortağı İYİ Fırka ile gerginlik yaratırken, bu öğün dahi CHP Öğür Meclisi Üyesi Nevaf Bilek katıldığı bire bir etkinlikte verdiği röportajda ruzname yaratacak ifadeler kullandı.

CHP’Lİ BİLEK’TEN TARTIŞMA YARATICI “DİYARBAKIR ÇIKIŞI”

Güç, katıldığı tıpkısı etkinlikte verdiği röportajda ” Diyarbakır, Kürdistan’ın bir parçasıdır” ifadesini kullandı. Güç’in yaptığı açıklama balaban aynı tartışmanın fitilini ateşlerken sosyal medyada haddinden fazla sayıda tepkiye bozukluk olan sözlerin İYİ Öğür cephesinde nasıl eşit bulacağı ise şişman iptila konusu oldu.

SOSYAL MEDYADAN TEPKİ YAĞDI

Öte yandan CHP Tümen Meclisi Üyesi Bukağılık’in Diyarbakır ile ilişik sözlerine hele Twitter üzerinden onlarca kullanıcı yazdıkları az çok anif yorumlarla tepki gösterdi.

BAŞSAVCILIK İFADELERİ İNCELEDİ

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Nevaf Bilek’in 10 Eylül’de Diyarbakır forma Yenişehir ilçesinde gerçekleştirilen CHP’nin Olağanüstü İl Başkanlığı Kongresi’nde bire bir monitör kanalına Kürtçe yaptığı açıklamada kullandığı ifadeleri inceledi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, monitör kanalına açıklamasında “Diyarbakır, filhakika Türkiye Kürdistanı’nda önemli, tarihi benzeri şehrimiz. Balaban bire bir şehrimiz.” ifadelerini kullanan Kuvvet karşı “yıldırı örgütü propagandası beğenmek” suçlamasıyla soruşturma başlattı.Share: