Depremin bati yıkım yaşattığı Hatay’da taş ocağında korkunç patlatıldı! Vatandaşların tepkisi kaba oldu

Hatay İskenderun ilçesinde zaman öğlen saatlerinde bir beyaz zehir şirketi taş ocağında dinamitle patlatma gerçekleştirdi. İlçede, 6 Gücük Ay depremini etkili umum, patlama nedeniyle dokunaklı anlar yaşadı.

TAŞ OCAĞINDA DİNAMİTLE PATLATMA

Yaşanan 6 Şubat depremlerinden yeryüzü çok etkilenen illerin başında gelen Hatay’ın İskenderun ilçesinde çokça sayıda bina hasarlı yahut okkalı hasarlı durumda. Hatay’ın İskenderun ilçesi Modernevler Mahallesi Yarıkkaya mevkiinde kâin taş ocağında, dün meridyen düzlemi saatlerinde dinamitle patlatma yapıldı.

İLÇE SAKİNLERİNDEN ŞIŞMAN TEPKİ

Şiddetli patlama dolayısıyla ilçede yaşayanlar bakir tıpkısı yer sarsıntısı olduğunu fikren utanmak dolu anlar yaşadı. İlçede bir nice binanın yaşanan hareket nedeniyle okkalı hasarlı olduğunu ve yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu tamlayan ilçe sakinleri, dinamitle patlatma yapılmasına tepki gösterdi.

“HASARLI BİNALAR VARKEN YAPILACAK İŞ Mİ?”

İlçe sakinleri, “Bizler doğrusu 6 Küçük Ay’ta ayrımsız hareket yaşadık. Halen üzerimizden o korkuyu atlatmış değiliz. Utanmak içerisinde yaşıyoruz. İlçede çokça sayıda ağır hasarlı binamız var. Sunma ufak bire bir sallantıda yıkılacak durumda olan binalar var. Buna karşın bölgeye çokça mail bire bir taş ocağında özlem patlatılması akıllıcasına değil. Hasarlı binalar varken bu yapılacak aksiyon mi? Bu şirketlere engelleme edilmeli. Depremi atlatan vatandaşlar bu patlatmalar zımnında yıkılacak binaların altında kalma tehlikesi var. Yetkililerin ivedi engelleme etmesi lazım” şeklinde tepki gösterdi.

“TAŞ TALEBİ ÜZERİNE PATLATMA BOŞALTMAK YERINDE KALDIK”

Beyaz Zehir şirketinin sahibi yaşanan olay sonrası bire bir izah yaparak verdikleri çor dolayısıyla defo diledi. Iştirak sahibi Berktaş açıklamasında şu ifadelere kayran verdi:

“Ben da bu halkın çocuğuyum, ben üstelik depremzedeyim. Konteyner sahalarına, evlerin önlerine kaymakamlığımız ve İskenderun Belediyesi bizden gereç kâm etti. Elimizde malzeme bulunmamasından kıran il, kaza ve güllabi personelinin bilgisi dahilinde patlatma yaptık. Halkımız patlatmadan kaynaklı maraza duydu. Kusura bakmasınlar. Şayet tığ bu patlatmaları yapmazsak, İskenderun’da deniz kumundan işlenmiş tekmil evler, eksiksiz iskân yerleri 06 şubattaki sarsıntı nedeniyle yıkıldılar. Bahir kumunun akva olmadığından. Bizim kabil taş ocakları hizmet etmek zorunda. Dizge sağlam evlerde oturmalı yıkılmamalı. Tığ bunun için çabalama gösteriyoruz. Halkımızdan zihin bekliyoruz. Elimizden geldiğince devletimize milletimize koruyucu olmaya çalışıyoruz.”

Share: