Depremde biberli dağa kavuştu, katıksız akmaz oluştu

Depremde elem dağa kavuştu, katıksız gölet oluştu

Depremde 2 dakikada birleşen dağları 23 günde ayıramadılar

GAZİANTEP – Kahramanmaraş merkezli depremlerde tahminî 2 zaman süren deprem takkadak birleşen iki dağı 23 günde ayıramadılar. Dere yatağını dolduran kayaç ve topraklar dolayısıyla bölgede oluşan katıksız akmaz, manzarası ile görenleri etkiliyor.

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremlerde kısaca 2 dakika süren sarsıntılardan sunma çok etkilenen yerler arasında bulunan Gaziantep’in İslahiye ilçesinde İdilli ve Değirmencik mahalleri beyninde bulunan 2 ateş birleşmişti. Dağlardan kopan dev kayaç ve toprak parçalarının İdilli mahalle için ve İdilli dersine akması sonucu sefer trafiğe tamamen kapandı.

Doğal gölet oluştu

Daha önceleri misil ve piknik yeri namına geçer bölümde ise katıksız akmaz oluştu. Bölgede kâin zindelik direkleri ve ağaçlar bile suların altında kaldı. Kopan dev kayaç parçaları ve zarar gören ağaçlar ile zindelik direkleri dehşetin boyutunu gözler önüne sererken, oluşan doğal akmaz ise seyrine kanaat olmayan manzaraya bozukluk oldu.

Dağları 23 günde ayıramadılar

Depremin tezelden peşi sıra ulaşıma kapanan İdilli mahalle uğrunda baştan açılması üzere iş başlatılırken, 23 günde yolun haddinden fazla birkaç kısmı ve suyun akışını sağlayacak çizgi açılabildi. Icraat esnasında bitmeme eden kayşa zımnında yolu ve öz yatağını dolduran dev kaya ve toprakların az tıpkı kısmı açılabildi. Yolun özge tarafında oluşan göletin de hırçın etkilediği dağları bölme çalışmasının aylarca sürebileceği belirtildi.

Share: