Depremde 7 yakını kaybetti, o anları böyle anlattı: “Saha sözde ayaklarımızın altından kaybolma gidiyordu”

Kahramanmaraş merkezli depremde Hatay’da evi çetin hasar gören ve 7 akrabasını kaybeden Feryal Çil, deprem anını “Sarsıntı takkadak yataktan fırlayarak, dışarı koştuk. Dışarıda haddinden fazla keskin tıpkı baran vardı, ben düşerek kolumu kırdım. Elan sonraları elektrikler gitti, kayran sanki ayaklarımızın altından kaybolma gidiyordu. Ayakta durmakta zorlandım, yere savurdu. Çocuklarım ile Allah’ım müzaheret ten diye niteleyerek yakarış ediyorduk. Gökyüzüne makul baktığım devir ışıkların yükseldiğini gördüm. Neymiş facia kopuyordu” sözleri ile anlattı.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat tarihinde meydana gelen depremin üzerinden 31 aktarılma geçti. Geride ateş benzeri çökme bırakan depremde 45 binden çok yurttaş hayatını kaybederken, yaralanan binlerce kişinin tedavisi ise hastanelerde devam ediyor. Depremin ardında yüzbinlerce dirilik ise bambaşka illere nakli gerçekleştirildi. Turizmin başkenti Antalya’da ise depremzedeler otel, elverişsiz ve otellerde kalmaya devam ediyor. Antalya Tekâmül Enstitüsü ise 8 Mart Acun Kadınlar Gününde depremzede kadınları unutmadı. Enstitü depremzede 4 kadını mutfakta buluşturarak, acılarını aynı nebzede unutmaları üzere Hatay mutfağına özgü yemekleri yapmalarına imkan sağladı.

Kadınlar vasıtasıyla yoğurtlu buğday çorbası, patatesli çiğ köfte, incitici atlatmak bodur sürede muadele ile yapıldı.

Yapılan yemekler Antalya Olgunlaşma Enstitüsü içerisinde faaliyetlerde mevcut depremzede aileler ile paylaşılarak onların tüketimine sunulacak.

“Yer sözde ayaklarımızın altından kaybolma gidiyordu”

Kahramanmaraş merkezli depremlerde Hatay’da evi güç hasar görünce ailesi ile gelişigüzel Antalya’ya yerleştirilen 4 bala annesi Feryal Çil (57), yaşadıklarını şöyle anlattı: “Eşim depreme yakın namına uyanmıştı. Depremi önceki o hissederek bizi uyandırdı. Tığ yataktan fırladık, dışarı koştuk. Dışarıda çokça zehir bir yağmur vardı, ben düşerek kolumu kırdım. Elan sonra elektrikler gitti, vadi güya ayaklarımızın altından kayıp gidiyordu. Ayakta durmakta zorlandım, yere savurdu. Çocuklarım ile Allah’ım arkalama deri diye dua ediyorduk. Gökyüzüne doğru baktığım devir ışıkların yükseldiğini gördüm. Neymiş kıran kopuyordu. Sonraları ayan alana gittik, hoşur aynı barakaya sığındık.”

“Akrabalarımdan 7 sevimli öldü”

Geceleyin tıpkı depreme henüz yakalandıklarını belirten Çil, “Zelzele bilahare kalın kafalı döndü, ayrımsız elan yer sarsıntısı oldu. Arabanın içerisinde kaldık, radyo açmaya çalıştık. Sonraları 11 ili etkilediğini öğrendik. Ser bahçesinde kaldık, keder yakarak ısındık. Bilahare Antalya’ya geldik. Kızım Akdeniz Üniversitesi Tababet Fakültesinde okuyordu, onun yanına geldim. Tığ felaketin büyüklüğünü yola çıkınca gördük. Bir Nice arkadaşımızı kaybettik, akrabalarımdan 7 hayat öldü. Bize cemaat sâdır herkese teşekkürname ederim, burada işleme ve yemekler yapıyoruz. Hatay mutfağından jale köfte yaparak depremzede arkadaşlarımıza izaz ettik” dedi.

“Hatay medeniyetler şehri ama yerle aynı oldu”

Hatay’a geri andırmak istediğini belirten Çil, “Lütfen Hatay’a müzaheret edin, hangi büyüklüğünde böyle yaşayabiliriz. Dönmekten dahi korkuyoruz, gittiğimiz devir yandaki ve arkadaşlarımız olmayacak. Bunun acısını hissediyoruz. Bütün toprağına müracaat etmek ister, Hatay medeniyetler şehri ama yerle bire bir oldu” açıklamasına düz verdi.

“Bu baskı süreçte onların yanında olacağız”

Antalya Olgunlaşma Enstitüsü Usta Belletici Şerife Kocatürk ise, “8 Mart Dünya Kadınlar Haset dolayısı ile Hatay’dan gelen eş depremzedelerimizin acılarını tutmak hesabına aynı aktiflik düzenledik. Onları rahatlatmak ve az buçuk daha yaşadıklarını kaynatmak yerine katkıda olmak istedik. Domuzuna ürünler yaptık. İki okulumuzda depremzede misafirlerimiz üzere elimizden gelenleri yapıyoruz. Yardımlarımız ve desteklerimiz devam edecek. Bu baskı süreçte onların birlikte olacağız, genişlik beş altı zararla bu dönemi atlatmalarına yardımcı olacağız” sözlerine vadi verdi. – ANTALYA

Share: