Darülfünun öğrencileri şeker hastalığı hastaları üzere “beyinli insülin kalemi” tasarladı

Trakya Üniversitesi (TÜ) Mühendislik Fakültesi öğrencileri, şeker hastalığı hastalarının hayatını kolaylaştıracak ve kullanım kolaylığı sunacak “akil insülin kalemi” tasarladı.

Çevreci, çokbilmiş anımsatma özelliği olan insülin kalemindeki iğne sistemini otomatik çalışacak şekilde tasarlayan öğrenciler, hazırladıkları prototiple TEKNOFEST 2022’bile finalde yarışan projeler arasına seçildi.

Mühendislik öğrencileri Mehmet Kaan Coşar, Şeyma Haz İmdat ve Yaşar Taha Daresa üniversitenin Biyoteknoloji Laboratuvarında insülin kalemini kullanıma hazır hale getirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Öğrenciler, “fikirli insülin kalemi”hangi berat almayı ve bu projeyle millî, uluslararası yarışmalara katılmayı hedefliyor.

“12 yıldır şeker hastalığı hastasıyım”

Projenin Koordinatörü Mehmet Kaan Coşar, AA muhabirine, 12 yıldır diyabet hastası olduğunu söyledi.

Diyabet hastalarının insüline tabi devam etmek zorunda olduğunu belirten Coşar, “Gün içinde bunu arada bir yapmayı unutuyorsunuz. Bu de soluk şekeri düzeyinizin bozulmasına hastalık oluyor. Bu problemlerin ortadan kalkması amacıyla çokbilmiş insülin kalemi projemizi hayata geçirdik.” dedi.

Hastaların halihazırda kullandığı insülin kalemlerinde ünite ayarı ve enjeksiyon sisteminin manuel çalıştığını rapor fail Coşar, şunları kaydetti:

“Kalemin iğne üzere basılan bölümüne basmaya gücü yetmeyen ve basmakta zorlanan bireyler üzere geliştirdiğimiz düşüncesiz insülin kalemi ile cihazı elektronik adına tasarladık ve dokunmatik duyarga ekledik. Bu sayede düğmeye kaplamak amacıyla gösterişli uygulamak namına dokunmayı yeterli kuzuluk getirdik. Bire Bir zamanda enjeksiyonun ne devir ve kaç vahit yapıldığının unutulması sorununa cebin çözüm olarak, yapılan enjeksiyonların ant ve birim bilgisini kaydedecek bire bir hep tasarladık. Enjeksiyon zamanı geldiğinde alarm ile hasta uyarılarak bu sorunun önüne geçilebilecek.”

“Şeker Hastalığı hastası anneannem çok sevindi”

Proje ekibinden Şeyma Ezgi İmdat bile çokbilmiş insülin kaleminin sahn kurtaran bire bir proje olduğunu ifade etti.

Anneannesinin şeker hastalığı hastası olduğunu anlatan İmdat, “Anneanem insülin iğnesini sabah ve akşam başlamak zorunda. Unuttuğu için iğnesini hep ben yapıyorum. Kimi Zaman benim birlikte unuttuğum zamanlar oluyor. Diyabet hastası olan hem Mehmet Kaan arkadaşımıza hem birlikte yakınlarımıza arkalamak için bu projeyi oluşturduk.” diye konuştu.

Anneanesine projeden bahsettiğini dile getiren İmdat, “Şeker Hastalığı hastası anneannem çokça sevindi. ‘Hemen getir dahi kullanayım’ dedi. Antrparantez tasarladığımız uslu şeker hastalığı kalemindeki alarm sisteminin zait olacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yaşar Taha Daresa da cihaza, hareketli olması amacıyla şarj edilebilir batarya eklediklerini anlattı.

Projenin çevreci olması yerine dahi çoğu insülin kalemindeki kadar “kullan at” namına tekrardan doldurulabilir “hartuç” sistemini kullandıklarını belirten Daresa, bu sayede atıkları azaltarak ve kavrayışsız dönüşümü kolaylaştırarak çevrenin korunmasına yardım sağlamayı amaçladıklarını kaydetti.

“Öğrencilerimizle çekicilik duyuyoruz”

TÜ Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yalman Kayaç, ikinci sınıf öğrencilerinin başarılı benzeri projeye imza atmasının müjdeli olduğunu söyledi.

Diyabet hastalığının çokça oylumlu olduğunu anımsatan Kayaç, “Benim rahmetlik annem bile şeker hastalığı hastasıydı. Öğrencilerimin yaşadıklarını ego bile yaşadım. Beyinli insülin kalemi uygulama kolaylığı getirecek. Halen ithal edilen bire bir yapıt olan diyabet kaleminin evcil üretimi bizim üzere sonuç adım muhteşem. Öğrencilerimizle kurum duyuyoruz.” dedi.

TÜ Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semra Hasançebi de öğrencilerinin yerel ve milli tıpkı alet ortaya koyduklarını tabir etti.

İnsülin kaleminin hatırlatma, anahtar destekleme ve çevreci özellikleri olduğunu dile getiren Hasançebi, şunları kaydetti:

“Bizim gençlerimizin aynı fikri ortaya koyup bunu hayata geçirmesi, teknolojiyi hayata katacak şekilde uygulamalara girmesi, bu anlamda baktığımızda getireceği iktisadi ve sair katkılardan henüz yüce. Cemiyet sorunumuza gençlerimiz çözüm üretiyor teknolojiyi ve bilimi kullanarak. Bu kıytırık bizi çokça heyecanlandırıyor. Hem darülfünun adına hem da bölüm tedris görevlileri adına elimizden geleni yapıyoruz. Bu makule örnekler esasen fikri olup atılganlık edemeyen ya bile ayrımsız şekilde ‘olmaz’ diyen çocuklarımıza üstelik örnek. Son derece çaplı ve potansiyeli erdemli gençlerimiz var.”

Share: