Da Nederlandsche Bank kusur diledi

Hollandalı Birlikte Nederlandsche Bank, kurumun kuruluşu ve geçmişindeki kul ticareti faaliyetleri cihetiyle kusur diledi.

Amsterdam Oosterpark’taki Hollanda Millî Tutsaklık Ulusal Boyunduruk Tarihi Anıtı uğrunda tutsaklık sisteminin kaldırılışının sene dönümü sebebiyle yapılan törene katılan Birlikte Nederlandsche Bank CEO’su Klaas Knot, “Boyunduruk sisteminin kurbanlarına ve ailelerine özürlerimizi sunuyoruz.” dedi.

Knot, “Hollanda, Surinam, Karayip Denizi’ndeki Bonaire, Aruba, Curaçao, Sint Maarten St Eustatius ve Sabah Yeli adalarında köleleştirilen ve bibi köleliğin acılarını çekenlerden özür diliyoruz.” ifadesini kullandı.

“Kurumsal namına köle ticaretine ulama sağladık”

Haleflerinin zatî sebeplerle insanları deri renklerine bakarak ayırdığına değinen Knot, vezneci yöneticilerinin birçok el ticari ateşçi önceleyerek köleliğe göz yumduğunu belirtti.

Bile Nederlandsche Bankasının kuruluşunda geçer not sermayenin bire bir kısmının köle ticaretiyle elde edildiğini nâkil Knot, “kurumsal” yerine köle ticaretine katkı sağladıklarını kaydetti.

Knot, verdiği kredilere bedel kölelerin zorla çalıştırılmasıyla elde edilen ürünleri ve mahsulleri alarak bankanın kul ticaretinden sağlık elde ettiğini dile getirdi.

Özür mesajının balaban bire bir hamle olduğunu vurgulayan Knot, “Vezneci, özür dilemekle yetinmeyip henüz ayrıntılı bir geleceğin inşası üzere çalışıyor.” dedi.

Hollanda’nın esirlik tarihi

Hollanda, Amerika kıtasından Asya’ya, Afrika’dan Cenup Amerika’ya büyüklüğünde birçok bölgede müstemlekecilik yaptı.

17. yüzyıldan itibaren Afrika kıtasında sömürge oluşturmaya başlayan Hollanda; Fildişi Sahili, Gana, Cenup Afrika, Angola, Namibya ve Senegal’birlikte bir nice koloni kurarak bu ülkelerdeki katıksız ve insani kaynakları kullandı.

Hollanda’nın Afrika’daki sömürge izlerinden bildirme bilineni Khoikhoi halkına müteveccih katliamları oldu. Hollanda, 1659, 1673 ve 1674-1677’birlikte Khoikhoi’yi köleleştirmek için balaban katliamlar yaparak binlerce Afrikalıyı öldürdü, evlerine ve arazilerine umum koydu ve köle adına kaçırdı.

Hollanda, Asya’daki köle ticaretini dahi elinde bulunduruyordu. Madagaskar, Endonezya, Hindistan ve Sri Lankalı köleler çalıştırıldı. Bazı dönemlerde sömürgelerdeki bire bir Hollandalıya kestirmece 200 kul düştüğü görüldü.

Hollandalıların Asya’de dahi tahminî 1 milyon 135 bin kişiyi köleleştirdiği tahmine ediliyor.

Batı Avrupa’da köleliğin yasaklanmış olmasına rağmen köle tacirleri Atlantik ötesi köleliği devam ettirdi. 1654’te Brezilya’yı gene Portekiz’e kaybeden Hollanda, Karayipler’deki Curaçao’yu köle ticaretinde yetişkin ayrımsız istasyon haline getirdi.

Hollanda 1814’te resmi yerine köle ticaretini sona erdirse da Surinam ve Hollanda Atilleri’nde köleliğin resmi namına kaldırılması ve kölelerin özgürleştirilmesi 1 Orak Ayı 1863’te gerçekleşti.

Fakat ülkede 1 Orak Ayı 1873’e kadar boyunduruk çalışarak devam ederken bu tarihe kadar Surinam’bile 33 bin, Hollanda Antilleri’nde dahi 11 binden aşkın köle cebren ve ücretsiz çalıştırılmaya devam etti.

Hollanda, gelişigüzel yıl 1 Orak Ayı’üstelik çarkıt sömürgeler ve Hollanda’nın gâh şehirlerinde Keti Koti (kırık pranga) Bayramı yerine kutlanıyor.​​​​​​​

TCMB: 2. çeyrekte bankalar kredi standartlarını sıkılaştırdı

 

BDDK’den “bankacılıkta dijital dönüşüme” bindi

 

Bankacılık sektörünün mevduatı arttı

 

Share: