“Cumhuriyeti biz hakeza kazandık” isimli kareyi ölümsüzleştiren tarihi fotoğraf makinesi Çeltek Kent Müzesi’ne armağan edildi

“Cumhuriyeti biz hakeza kazandık” isimli kareyi ölümsüzleştiren tarihi foto makinesi Yardımcı Şehir Müzesi’ne bergüzar edildi

UŞAK – Çeltek’ta 1933 senesinde çekilen “Cumhuriyeti biz böyle kazandık” isimli tarihi fotoğrafı çekici fotoğraf makinesi ve tab makinesi Çeltek Şehir Tarihi Müzesi’ne bergüzar edildi.

Kurtuluş Savaşı’nın sembollerinden birisi olan, 1933 senesinde Çeltek’ta çekilen “Cumhuriyeti biz böyle kazandık” ismi sunulan tarihi ışık, Yardımcı’ta Şehir Tarihi Müzesi’nde sergilenmekte. Fotoğrafı calip Hüsnü Kazım Özler’in torunun dahi bulunan fotoğraf makinesi ve tab makinesi ise bugün, cumhuriyetin ilanının 99.senesinden aynı çevrim öncesinde Yardımcı Site Tarihi Müzesi’ne bağış edildi. Uşak Belediyesi Site Müzesi yetkilisi Cengiz Doğan, çok eke ayrımsız ödül aldıklarını belirterek, resmi kurumlarda karşılaştığımız fotoğrafı çeken fotoğraf makinesi ve tab makinesinin çıktı müzelerinde sergileneceğini duyurdu.

Fotoğrafın sahibi Hüsnü Kazım Özler’in torunu Hüsnü Kazım Özler ise Yardımcı’a katkısı olan fotoğrafı müzeye bergüzar ettikleri için duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Share: