“Cumhuriyeti Biz Böyle Kazandık” adlı fotoğrafın çekildiği makine müzede sergilenecek

Cumhuriyet’in 10. yılında rahmetli Hüsnü Kazım Özler’in “Cumhuriyeti Biz Böyle Kazandık” isimli öncü fotoğrafı çekerken kullandığı foto makinesi, Uşak’ta müzede sergilenecek.

Merhum Hüsnü Kazım Özler’in oğlu Mustafa ve torunu Hüsnü Kazım Özler, foto makinesini ve karenin basıldığı rehavet makinesini, sergilenmek için Uşak Şehir Tarihi Müzesine bağışladı.

Özler ailesinin müzeye getirdiği foto ve etki makinesini, Çeltek Kent Tarihi Müzesi sorumlusu Cengiz Doğan teslim aldı.

Burada gazetecilere açıklamalarda mevcut Doğan, tarihe şehadet etmiş ışık ve etki makinesinin müzede sergilenmesinden balaban bahtiyarlık duyduklarını söyledi.

Uşak’ta çekilen bu karenin, simge fotoğraflardan biri olduğuna belen eden Doğan, şöyle konuştu:

“Tarihi bir objenin tamamlayıcısı tarihi tıpkı hatıra yaşıyoruz. Müzemize, Cumhuriyet’imizin 99, Yardımcı ilimizin antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. yılında haddinden fazla muhteşem benzeri ihsan alıyoruz. Işık, müzemizin kuruluşunda bağışlanmıştı. Tığ onu gururla sergiliyoruz. Müzemizin bildirme majör objelerinden biri. Şu anda onun mütemmim unsurları geldi, hoşur biz üstelik çok mutluyuz.”

Mustafa Özler ise “Babam bu resmi çektiğinden ortalık namına minnettarız. Yardımcı tarihine hakeza ayrımsız bergüzar bıraktığı amacıyla da namına çokça teşekkür ederiz. Foto makinesinin ve sıklet makinesinin müzede sergilenmesinden mutluluk duyacağız.” diyerek konuştu.

Torun Hüsnü Kazım Özler birlikte fotoğraf ve tartı makinesinin uzun zamandır kendilerinde olduğunu rapor ederek, müzede herkesin onu görecek olmasından bahtiyarlık duyduklarını belirtti.

Share: