Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Sivas’ta gençlerle buluştu Açıklaması

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, gençlere “Sizden beklediğimiz ulama, erke sektöründe ve muvasala için çap karaca yollarında, albeni yollarında, bahir yollarında. Imdi ati uzayda, bir nice alanda uzayda. İletişim boyutu namına da uzaya gidiyoruz zaten. Türkiye bu yarışta dümbelek kalamaz. Burada size ihtiyacımız var.” dedi.

Oktay, Sivas ziyareti kapsamında Buruciye Medresesinde DOĞRU Parti’nin deneyimsizlik teşkilatlarından ve değişik sivil sosyete kuruluşlarından gençlerle ayrımsız araya geldi.

Buradaki konuşmasında Sivas’ın esaslı geçmişine ve tarihi mirasına dikkati çekici Oktay, gençlerin bu mirası geleceğe taşıyabilmesi amacıyla AK Parti’nin mebus seçilme yaşını 18’e indirdiğini söyledi.

Hem az içinde hem de ancak dışında gençleri bugünün ve geleceğin temsilcileri adına gördüklerini vurgulayan Oktay, “Zaman 2023 de geldi, 2053’ün ayrımsız şekilde vizyonunu oluşturuyoruz. Bilcümle gelişigüzel oluşturuyoruz ama onun gerçekleştirilmesini size yaşama edeceğiz, emaneti sizde. Sonrasında üstelik 2071 ile ilişkin üstelik bir ahir gençliğe, vizyonu oluştururken onun gerçekleştirilmesine de siz çıktı öncülük edeceksiniz.” dedi.

Gençlerin neyi can aldıklarının farkında olmalarının son basamak heybetli olduğunu söyleyen Oktay, “Büyük ve cıvıl cıvıl Türkiye dediğimizde dahi bugün görüyorsunuz, tıpkısı liderimiz var, Recep Tayyip Erdoğan var, sağlıklı duran. Sizlerin o yalçın duruşuyla, liderin birlikte ve alay malay oluşunuzla o sert duruşu gerçekleşiyor. Cumhurbaşkanımızın elhak istese da sert durmama şansı bulunmayan, yapısında var, ulus kendisine yapımızda var.” diyerek konuştu.

“Türkiye’nin gücünü dağıtmayı düşünüyorlarsa tek uğraşmaya çalışmasınlar”

Oktay, Gün Doğusu Akdeniz’dahi, alelhusus petrol ve tabii gazla hidrokarbür kaynaklarının bölgede eli nimetli miktarda olduğuyla ilişkin verilerin paylaşılmasıyla daim birilerinin Akdeniz’i kaşıdığını dile getirerek, “Zahir bire bir tarafta Ermenistan’ı kullanıyorsa sair tarafta birlikte Yunan’ı kullanmaya çalışıyor. Bazen yahut elbette kullandığı kimsenin, eke değil. Türkiye’nin dikkatini ve Türkiye’nin gücünü dağıtmayı düşünüyorlarsa hiç uğraşmaya çalışmasınlar. Tığ değil tıpkı, değil iki, gerekirse 20 ayrı yerde, 200 ayrı yerde de bu mücadeleyi yılmadan veririz.” değerlendirmesinde bulundu.

Askeri anlamda tüvana olmanın savunma sanayinin dahi dallı güllü olmasını birlikte getirdiğini anlatım fail Oktay, Türkiye’nin böylece savunma sanayinde dış satımcı konuma geldiğini belirtti.

Türkiye’nin sükse kazandığı alanlardaki ilerlemeye gençlerin eş çıkması gerektiğini dile getiren Oktay, ülkenin enerji sektöründe kazandığı teknoloji yardımıyla kişi gaz ve petrolü aramaya başladığını vurguladı.

“Bunu siz başaracaksınız”

Oktay, enerji sektöründe çalışan personelin üstelik yetiştirilmeye başlandığını belirterek, şunları kaydetti:

“Gençlere ihtiyacımız var. Sizden beklediğimiz yardım, enerji sektöründe ve erişim amacıyla mehabet esmer yollarında, hava yollarında, bahir yollarında. Çıktı gelecek uzayda, bir nice alanda uzayda. Hemen erişim boyutu namına dahi değil, iletişim boyutu namına de uzaya gidiyoruz elhak. Türkiye bu yarışta hoşgörüsüz kalamaz. Burada size ihtiyacımız var. Ekincilik, şipşak gördük işte. Pandemi bir lahzada arkasında Rusya ve Ukrayna kriziyle birlikte son adım stratejik tıpkı kürsü haline geldi. Neredeyse defans sanayini geride bıraktı. Neredeyse değil, defans sanayini geride bıraktı. Sunma ufak ayrımsız tahıl olayını düşünün, değil mi? Bütün dünyada kıtlık konuşuluyordu. Hangi zamana büyüklüğünde? Türkiye devreye girip birlikte Ukrayna’dan tahılı çıkarana büyüklüğünde, evvelce görülmediği büyüklüğünde. Dolayısıyla ekincilik ve hayvancılığın memleketi olan Sivas’ta gençlerden buna bile ihtiyacımız var.”

Milli, manevi değerlerini anlayan, özümseyen ve bunu veca edinen gençlere, Türkiye’nin bugününü ve geleceğini emanet edeceklerini belirten Oktay, “Bunu siz başaracaksınız. Benim esasen burada olmamın ihtimal temel sebeplerinden birisi bu.” dedi.

Share: