Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: “e-Ululuk Kapısı kullanıcı sayısı 60 milyonu geçti”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: “e-Devlet Kapısı kullanıcı sayısı 60 milyonu geçti”

Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay:

“Vatandaşların yüzdelik 95’i turkiye.gov.tr’yi kıvançla kullanmakta”

“Sayısal Türkiye alanında dahi baştan sona elan gür amacıyla çaba sarfiyat ediyoruz”

“Askerlik işlemlerinin takibi ve irsiyet işlemlerini çevrimiçine haiz ekran hizmete sunulacak”

ANKARA – Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Gururla anlatmak isterim kim e-Devlet Kapısı’nın gelişmemiş yolu turkiye.gov.tr bugün, 60 milyon 23 bin 454 kullanıcı sayısına ulaşmıştır. Yani oransal adına e-Ululuk kullanıcısı olabilecek 15 yaş üstü seçkin 10 kişiden 9’u şu veya bu şekilde Dijital Türkiye’nin kapısını açıyor” dedi.

“Bürokrasinin Azaltılması ve Sayısal Türkiye Toplantısı”, Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay’ın başkanlığında başladı. Toplantının açım konuşmasını gerçekleştiren Oktay, siber düzenlilik ve sentetik zeka alanında yaptıkları çalışmalara her geçen dönem bire bir yenisini ilaveten dijital dönüşüme önderlik etmeyi sürdürdüklerini rapor etti.

“Türkiye.gov.tr zaman, 60 milyon 23 bin 454 kullanıcı sayısına ulaştı”

e-Şevket Kapısı’nın gelişigüzel geçen gün zenginleşerek daha çok vatandaşa ulaştığını tamlayan Cumhur Reisi Yardımcısı Oktay, “Gururla tefhim etmek isterim kim e-Azamet’in kısa yolu turkiye.gov.tr bugün, 60 milyon 23 bin 454 kullanıcı sayısına ulaşmıştır. Yani oransal kendisine e-Devlet kullanıcısı olabilecek 15 yaş üstü her 10 kişiden 9’u şu yahut bu şekilde Sayısal Türkiye’nin kapısını açıyor. 6 bin 666 kamu hizmetini barındıran e-Oran Kapısı’nın başarısı çabucak kaç kişiye hangi sayıda amme hizmetini sağladığıyla değil bu sayısal hizmetlerin milletimizin beklentilerini gelecek oranıyla dahi kendini göstermektedir” dedi.

“Vatandaşların yüzde 95’i turkiye.gov.tr’yi memnuniyetle kullanmakta”

Cumhur Reisi Yardımcısı Oktay konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ağır Ezgi kendisine düzenlenen ‘e-Cesamet Kapısı Sevinme Anketi’ sonuçlarına bakarak; vatandaşlarımızın yüzdelik 95’i turkiye.gov.tr’yi hamdolsun memnuniyet ve beğeniyle kullanmaktadır. Avrupa Komisyonu’nun 2022 yılı e-Şevket Kıyaslama Raporu’na bakarak ülkemiz; ‘İkametgahım’ tümleşik hizmetiyle 35 büyüklük beyninde 1’inci sırada kayran almış durumdadır. Ayrıca, e-Oran uygulamalarında, Avrupa Birliği ortalamasının üzerinde benzeri adet ile 35 mutluluk beyninde 20’nci sıradan 16’ncı sıraya yükselmiştir. Cumhurbaşkanımız liderliğinde gelişigüzel devir elan iyiyi hedefleyen tıpkı hükümet yerine Dijital Türkiye alanında de tamamen henüz bol amacıyla mücahede sarfiyat ediyoruz.”

e-Azamet Kapısı’nın işleyişine dair vatandaşlardan alınan hoşgörüsüz bildirimler ışığında Sayısal Türkiye çalışmalarında yeni ufuklara ilerlediklerini dile getiren Oktay, “Bunların yanında kamu-iş dünyası dijital entegrasyonu hedefiyle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile bitmeme fail iş birliği çerçevesinde kamu yerine e-Heybet zir çatı çalışmalarını ayrıntılı süreden beri hazır kuzuluk getirdik. Odalarımız selen paylaşımını tamamladığında görüş bilgileri amme kurumları ile tam entegre edilmiş olacak ve kamu-özel sektör koca güdümü güçlenecektir. İş dünyamızın odalardan bakım ahiz süreleri hızlanacak ve kaliteleri yükselecektir. Çalışmayı daha tamamlamayan endüstri ve tecim odalarının muktezi hassasiyeti sunma aceleci şekilde göstereceğine inanıyorum” diye konuştu.

“Askerlik işlemlerinin takibi ve veraset işlemlerini çevrimiçine haiz görüntülük hizmete sunulacak”

Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay, iki yeni hizmetin e-Büyüklük Kapısı çerçevesine alınacağını bildirerek şunları söyledi:

“Araçlarım, İkametgahım, Hac ve Umre İşlemleri ve Say Hayatım ekranları kadar çok geçenlerde askerlik işlemlerinin daima takip edileceği ‘askerliğim’ ve soya çekim işlemlerini çevrimiçine haiz ‘varis-muris’ ekranı milletimizin hizmetine sunulmuş olacak. Efdal memnuniyet oranıyla ilk günden bu yana muvaffakiyet hikayeleri yazan Dijital Türkiye Kapısı’nı kullanıcı dostu ve değme yaştan vatandaşımızı hedefleyen tıpkısı yaklaşımla geliştirmeye devam edeceğiz. Geçmişten bu yana bürokrasiyi azaltmaya ve Sayısal Türkiye adımlarına önderlik fail Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a mümasil strateji ve destekleri amacıyla şükranlarımı sunuyorum.”

Share: