Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri İsveç ve Finlandiya’da kırgınlık yarattı: NATO üyeliğimizi durdurmakla tehdit etti

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, 27. Gün 6. Yasama Yılı’nın açılışı dolayısıyla TBMM Genel Kurulu’nda enformasyon yaptı. Erdoğan, konuşmasının ayrımsız bölümünde İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği üzerine muhteşem mesajlar verdi.

“SÖZLER TUTULANA BÜYÜKLÜĞÜNDE İLKELİ TUTUMUMUZU KORUYACAĞIZ”

Türkiye’ye verilen sözlerin tutulması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, “Ülkemize sunulan sözler tutulana kadar, bu konudaki ilkeli ve azimli tutumumuzu koruyacağız” dedi.

İSVEÇ BASINI: NATO ÜYELİĞİNİ DURDURMAKLA TEHDİT ETTİ

İsveç ihtişam televizyonu SVT, Erdoğan’ın açıklamasını, “Türkiye, yine İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini durdurmakla yıldırma ediyor” başlığıyla aktardı. Haberde, “Reisicumhur Erdoğan bire bir kat henüz İsveç ve Finlandiya’nın savunma ittifakı NATO’ya üyeliğini durdurabileceğini açıkladı. Bu, ülkeler Türkiye’nin taleplerini hesabına getirmezse olacak” denildi.

Bir ülkenin NATO’ya başvurusunun onaylanması üzere birlik organ devletlerin onayının gerektiği hatırlatıldı. Türkiye’nin, İsveç’in üyeliğine engelsiz itiraz fail bir tane mevki olduğuna dikkat çekildi. Ankara, iadesi irade edilen teröristlerle ait işlemlerin hesabına getirilmesini istiyor. Öte yandan, ” Slovakya, İsveç ve Finlandiya’nın başvurusunu onayladı ve deminden hoppadak Macaristan ve Türkiye kaldı” notuna saha verildi.

FİNLANDİYA BASINI: ERDOĞAN BİZİ VE İSVEÇ’İ TEHDİT ETTİ

Finlandiya basınından Savon Sanomat gazetesi, “Erdoğan, ayrımsız misil elan Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini engellemekle gözdağı etti” başlığıyla okurlarının karşısına daha çok. Erdoğan’ın, “Finlandiya ve İsveç’in, vaatlerini yerine getirip getirmediğini yakından strateji edeceğiz ve karar elbette parlamentomuza ilgili” şeklindeki ifadelerine vadi verildi. Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğinin, 28 NATO üyesi ülke tarafından onaylandığı, sadece Türkiye ve Macaristan’ın onaylarının sakim olduğu anımsatıldı.Share: