Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kemirmek parası duyurusunun arkası sıra restoranlarda akça ödeyene indirim hazırlığı başladı

Çalışanlara ödenen yemek bedelinin aşındırmak kartına yüklenme zorunluluğunun kalkacağına müteveccih Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın paylaştığı evolüsyon, yiyecek içmece sektöründe genel itibariyle müspet karşılanırken, bazen fasıl temsilcileri nakdi ödemenin yiyecek içme dışında kullanılması halinde restoranlar üzere alıcı kaybının yaşanabileceği uyarısında bulunuyor.

MÜŞTERİLER İÇİN YÜZDELIK 7 İNDİRİM HAZIRLIĞI

Bazı restoranlar kart adına bundan sonra akçe ödemeyi tercih edecek müşterileri üzere yüzde 7 indirim hazırlıklarına başladı. Konunun tıpkı ayrıksı muhatabı aşındırmak kartı şirketleri ise temkinli. Dünya’dan Merve Yiğitcan’ın haberine bakarak şirketler şu dakika için konuyla ait aynı mevzuat çıkmadan benzeri istimara yapmanın akıllıcasına olmayacağını belirtiyorlar.

“RESTORANLAR MÜŞTERİLERİ İÇİN BİRTAKIM AKSİYONLAR ALMALI”

Kararı değerlendiren Kamu Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl, kemirmek kartı komisyonlarına yönelik seksiyon adına uzun bir süredir uğraş verdiklerini hatırlatırken, bu haliyle aşındırmak kartı zorunluluğun kalkacak olmasını memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi. Bundan ahir süreçte, restoranların eskiden aşındırmak kartı kullanan ve artık kemirmek ücretini akça adına takanak müşterileri üzere bazı aksiyonlar alması gerektiğini savundu.

“KAMPANYA BAŞLATACAĞIZ”

Bingöl, umum sektöre çağrı yaparak, “Aşındırmak kartı şirketlerinin vaktiyle uyguladığı yüzde 12 olan alt kurul oranını yüze 7’ye düşürmüştük. Demincek yemek kartlarının güç olduğu restoranların müstacelen o komisyon oranlarında müşterilerine tenzilat yapmaları geçişsiz. Yüzdelik 7’yi aşındırmak kartı firmasına değil size veriyoruz, diye niteleyerek o müşteriyi kaçırmaması geçişsiz. Bununla ilgili aynı kampanya başlatacağız” ifadelerini kullandı.Share: