Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan öğrencilere muştu: Ailelerinden uzakta okuyan öğrencilere muvasala desteği sağlanacak

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Ailelerinin yaşadığı şehirlerden ırak yerlerde terbiye talim gören öğrencilerimize, okullarına azimet ve dönüşleri amacıyla erişim desteği sağlayacağız. Yılda 2 el verilecek bu destek sebebiyle yaklaşık 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına onlara gelişigüzel denge getirmeden gidip gelebilmesini temin etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplandı. Güruh sonrası açıklamalarda mevcut Cumhur Reisi Erdoğan, “Küresel iktisadi krizin ve güvenlik tehditlerinin anbean arttığı tıpkı dönemden geçiyoruz. Salgınla, savaşla, mal fiyatlarının yükselişi ile üretim ve tedarik kanallarının tıkanması ile başlayan ve durgunluk ihtimali ile tırmanan bu sancılı çevrim elbette ülkemizi bile etkilemektedir. Mutluluk ve milletçe ağır aksak göç akınından hanay pahalılığına büyüklüğünde ayrımsız sıra etki ile mücadele ediyoruz. Ancak Türkiye gayrı devletlerden farklı kendisine uzun uzun tıpkı süredir maruz kaldığı saldırıların ve tuzakların üstelik etkisi ile tehditleri önceden görebilme ve hızla tedbir alabilme kabiliyetine cemaat tıpkısı ülkedir. Sahi rastgele küresel akse ve arkası sıra yaşanan tartışma Türkiye’nin bu vasfını bir el elan teslim etmektedir. Terörle mücadeledeki tecrübemiz ile tahkim ettiğimiz asayiş ve içtimai mimarimiz bizi bölgemizdeki başka kaoslara karşı dahi korunaklı ağıl getirmiştir” ifadelerini kullandı.

“Cumhuriyet tarihinin genişlik erdemli istihdam rakamına erişmiş olduk”

Diplomaside uzunca ayrımsız süredir uğranan çifte standartların yeni lehçe dalgalanmalar karşısında kararlı ve yararlı politikalar ihya imkanı sağladığına vurgu eden Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti:

“Soylu Erki saldırılar karşısında geliştirdiğimiz mekanizmalar yardımıyla global krizin tahripkâr etkilerini sunma birkaç düzeye indirmeyi başarabiliyoruz. Avrupa ilkin oluşmak üzere kül dünyayı karaca kişmiri düşündüren erke krizini hem üs çeşitlendirmesine giderek hem evcil ve yenilenebilir kaynaklarımızı harekete geçirerek mücehhez yakalandık. İstihdam odaklı ekonomi programımız yardımıyla sakinlik tehlikesinin giderek elan faziletli sesle konuşulduğu tıpkısı dönemde insanımızın işini, aşını, geleceğini garanti altına aldık. İşte bugün ağustos ayı başıboşluk rakamları açıklandı. Buna göre aylakçılık oranı tıpkı önceki aya bakarak 0,4 puanlık azalış ile yüzdelik 9.6 ile bir tane haneli rakamlara gerilerken, istihdam sayımız 31 milyonun konusunda çıktı. Böylelikle Cumhuriyet Altını tarihinin en erdemli istihdam rakamına erişmiş olduk. Hükümetlerimiz döneminin sayı farkı enflasyonu yüzde 13 iken, akıbet günlerde yaşadığımız sıkıntıların farklı siyasal ve sosyal saiklerin tetiklemesi ile ortaya çıktığını yeniden hatırlatmak istiyorum. Şişkinlik ile mücadelemizi sürdürürken temas kesimden insanımızın hanay pahalılığının posta açtığı refah kaybını telafi edecek adımları birlikte birer birer atıyoruz.”

“(İlk Evim ve İlk İşyerim Kampanyası) Kampanyaya şu asıl büyüklüğünde 7,2 milyon müracaat yapıldı”

Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesindeki Toplu Göz İdaresinin yaptığı hazırlıkların arkası sıra İlk Evim ve İlk İşyerim Kampanyası’nın müjdesini daha geçmiş paylaştıklarını hatırlatan Erdoğan şunları söyledi:

“Gençlerimize, emeklilerimize, kadınlarımıza, martir yakınları ve gazilerimize değişik kontenjanlar ayırdığımız bu kampanyaya şu temel kadar 7,2 milyon referans yapıldı. Bu başvuru sahiplerinden 4 buçuk milyonu kamu şartları namına getirerek süreci tamamladı. Başvuruların kamer sonuna büyüklüğünde bitmeme edeceği ayn önüne alındığında bu rakamların elan de artacağı açıktır. Cumhuriyet Altını tarihinin sunu büyük içtimai göz projesi olan bu kampanyamıza gösterilen kısık rabıt bizi henüz encam adımlar atma yönünde cesaretlendirdi. Projenin evvel etabındaki rakamı 250 olan ev sayısını 2028 yılına büyüklüğünde 500 bine tamamlayacağımızı zaten söylemiştik. İlk etap 250 bin konutumuzu 2 sene içerisinde türe sahiplerine teyit edeceğiz. Hane inşası gayeli arsa sayısını de 1 milyona tart kararı aldığımızı bir müddet geçmiş duyurmuştum. Bakanlığımız yaptığı faaliyet ile 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon yer ile ilgilendiren hazırlıkları tamamladı.”

“Omuz Omuza parsellerdeki adalet sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada konut mensur edilmesi talebinde bulunabilecek”

Sosyal konut projesine alay malay parsellerin bile karışma edildiğini tamlayan Cumhur Reisi Erdoğan, “Yan Yana parsellerdeki adalet sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada göz düz yazı edilmesi talebinde bulunabilecek. Bu parsellerde dayanaklık etmek pozitif 4 yahut 5 kaskatı geçmeyecek. Bu şekilde mensur edilecek. Konutların finansmanı hususunda bankalarla de işbirliğine gidilecek. Konut amacı yer ve işyerlerinin başvuruları zaman bakımından alınmaya başladı. Planları onaylanan iller ve ilçelerdeki adalet sahibi vatandaşlarımız arsa tapularını açıklık ayından itibaren alabilecekler. Yer tapularının tamamının dağıtımı 2 yıl içerisinde bitecek. Hür parseller 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlar, bin 604 liradan başlayan taksitler ve 10 yıla vasıl vadeler ile TOKİ’nin faizsiz ifa modeli ile vatandaşlarımıza satılacak. Paylı parsellerin ödemesi 112 bin 500 liradan ve taksitleri dahi 937 liradan başlayacak şekilde belirlendi. Sosyal konutlarımızın inşasına 25 Ekim’da Ankara, Afyon, Amasya, Vazıh, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak illerimizdeki 5 bin konutun temelini atarak başlıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“Ailelerinin yaşadığı şehirlerden ırak yerlerde eğitim tedris gören öğrencilerimize, okullarına gidiş ve dönüşleri için erişim desteği sağlayacağız”

Üniversite öğrencilerine dahi müjdelerde kâin Erdoğan, “Bire Bir müjde da üniversite öğrencilerine isnat etmek istiyorum. Ailelerinin yaşadığı şehirlerden uzak yerlerde eğitim bilimi tedrisat gören öğrencilerimize, okullarına gidiş ve dönüşleri amacıyla ulaşım desteği sağlayacağız. Yılda 2 el verilecek bu destek sebebiyle yaklaşık 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına onlara her angarya getirmeden gidip gelebilmesini temin etmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“Esnafımız üzere Halkbank vasıtası ile 60 ay vade ile ve yüzdelik 7,5 faiz oranı ile yararlanma edebilecekleri 100 bilyon lira aynı kredi kampanyası başlatıyoruz”

Ayrımsız farklı müjdelerinin de esnaf ve zanaatkarlara olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Seçkin dönme olduğu üzere müstevli ve savaş şartlarının önümüze çıkarttığı mukavim süreçte üstelik esnaf ve zanaatkarlarımızın beraberinde olduk, olmayı sürdürüyoruz. Desteklerimizde kadınlarımıza ve gençlerimize ayrı düz veriyoruz. Söz Gelimi geçtiğimiz yılın Mart ayında başlattığımız Avrat Girişimci Kredisinden 140 bin kadınımız yararlanarak 17 milyar liranın üzerinde ayrımsız mahiyet kullanmıştır. Gençlerimiz üzere muhtelif adlar altında başlattığımız hamle kredilerinden 52 bin yaşama, 10 milyar teklik tıpkısı kaynağa ulaşarak yararlanmıştır. Şimdi da Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına atıfla başlattığımız eskimemiş bire bir itimat bindi paketi ile esnaf ve zanaatkarlarımızın huzurundayız. Esnafımız üzere Halkbank vasıtası ile 60 kamer önel ile ve yüzde 7,5 repo oranı ile yararlanma edebilecekleri 100 bilyon lira ayrımsız emniyet kampanyası başlatıyoruz. Hoppadak bununla kalmıyor, cesaret ense limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, işyeri edindirme ve vasıta kredisi limitlerini üstelik 1 milyon liradan 1 buçuk milyon liraya yükseltiyoruz. Canlı girişimcilerimizin sıfır faizli itimat limitini 100 bin liradan 300 bin liraya yükseltirken, yaş sınırını bile 30’dan 35’e çıkartıyoruz. Halkbank’tan emniyet kullanıp dahi takibe sakıt esnaflarımıza 6 ayak tabanı büyüklüğünde et kafalı ödemesiz, 36 aya büyüklüğünde vadeli yüzde 4 faizli yüreklilik ile borcunu tasfiye imkanı sağlıyoruz” açıklamasında bulundu.

“TANAP’ın kapasitesini yıllık 16 bilyon metreküpten iki mezuniyet artma ile 32 milyar metreküpe çıkaracak çalışmalara başladık”

Enerji alanında de koca adımlar atıldığına değinen Erdoğan, “Doğalgaz depolarımızı yüzdelik 100 doldurarak talepteki beklenen artışlara ve beklenmeyen kesintilere cebin hazırlığımızı yaptık. Azerbaycan ile ülkemiz ile birlikte Avrupa’nın enerji yeryüzü güvenliği amacıyla birlikte kritik öneme cemaat TANAP’ın kapasitesini yıllık 16 bilyon metreküpten 2 intaç artma ile 32 milyar metreküpe çıkaracak çalışmalara başladık. Libya ile yaptığımız hidrokarbür anlaşması ile bu ülkenin kıta sahanlığındaki petrol ve türevlerinin çıkartılması konusunda bakir aynı işbirliği alanı oluşturduk. Antrparantez Umman, Tren, Endonezya, Cezayir, Nijerya, Malezya, Kazakistan ve Müttehit Zenci Emirlikleri ile erke alanında kullanılmamış işbirliklerimizin önünü anahtar temaslarda bulunduk” dedi.

“‘Ayrımsız tün akılsız gelebiliriz’ sözümüzün gereklerini kelimesi kelimesine namına getiriyoruz”

Sınır güvenliği noktasında düzenlilik güçlerinin 7/24 saklık halinde olduğuna özen calip Erdoğan, “Terör örgütlerinin yöneticilerini nerede bulursak orada imha ediyor, askerlerimiz ve güvenlik güçlerimize yönelik tek saldırıyı cevapsız ve cezalandırılmamış bırakmıyoruz. sınır dışı harekatlarımızı kişi önceliklerimize ve yaptığımız planlara göre yürütüyoruz. Imdi terör örgütleri ile gelişigüzel ülkemize antagonizm mugaddi herkesin yavaş rüyası haline gelen, ‘Benzeri akşam akılsız gelebiliriz’ sözümüzün gereklerini harfiyen hesabına getiriyoruz” ifadelerini kullandı. – ANKARA

Share: