Cumhurbaşkanı Erdoğan Kütahya’da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarım güven kooperatifleriyle vatandaşımıza ürünleri daha huzursuz satmaya başladık. Buna artarak bitmeme edeceğiz. Market sayısını kolaylıkla 2-3 bine çıkaracağız” dedi.

Kütahya’daki miting ve dolgun açım törenine konuşan Erdoğan, “Yılbaşından sonradan aldığımız tedbirlerin, uyguladığımız politikaların vatandaşlarımızın günlük hayatlarındaki olumlu yansımalarını elan bereketli göreceğiz. İçinde bulunduğumuz asrı, Türkiye yüzyılı haline getirmekte kararlıyız” diye niteleyerek konuştu.

Erdoğan, “Padişah Alparslan Bizans’ın çekimli hükümdarı Diyojen’in sayıca faik ordusunu yenerek Anadolu’nun kapılarını milletimize Malazgirt’te açmıştır. Milli Mücadele ile asırlardır tükenmez tıpkısı kin ve hırsla bizi bu topraklardan alaşağı etmek isteyenlere Anadolu’nun ebedi vatanımız olduğunu tıpkısı nöbet daha car ettik. Selçuklu ve Osmanlı’nın mirasını devralan Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolda çalma ve kanla döşenmiştir. Bir Numara Acun Savaşı’nda ciharıyek yanda yedi düvele alın savaşan, dayanıklı çok yerde zaferler kazanan Osmanlı, İstanbul’un işgali ve Sevr dayatmasıyla adeta dermansız bırakılmıştı. Vatan topraklarını ciharıyek yandan işgale başlayan düşman, Adana, Antep, Maraş direnişleriyle pabucun fiyatlı olduğunu görünce, sinsi amaçlarının taşeronluğunu Palikarya’a bırakmıştır. İstiklal mücadelesini Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde Anadolu’ya haiz milletimiz varını yoğunu ortaya koyarak hazırladığı ordusuyla, Kocatepe ve Dumlupınar’birlikte eskimemiş bire bir destanın girizgahını yapmıştır. Samsun ile başlayıp Ankara’de TBMM’nin açılışıyla dünyaya resmen zar edilen bu sürecin gelişigüzel aşaması küllerinden baştan doğan benzeri milletin uyanışının sembolüdür. Az Çok edisyon ve emekli bire bir sürecin peşi sıra ordumuz esasen bire bir Cuma haset 25 Ağustos’ta nihai galebe için son hazırlıklarını tamamlamıştır. O gece ezanlar okundu, namazlar kılındı, dualar edildi, serencam ısıdam yemekler yendi ve ertesi sabahleyin periyot ağrırken saldırı emri verildi. Kocatepe’den başlayıp Dumlupınar’a oradan İzmir’e büyüklüğünde süren Iri Saldırı, epeydir savunmada olan Türk ordusunun uzun uzun bir aradan sonraları yaptığı ilk saldırı harekatıydı. Düşmanın ihtimal makinelisi, hacısı hocası, kamyonu, arabası, uçağı bizden çoktu ama bizim askerimizin inan meşgul yüreği bu eksiklerin hepsini ziyadesiyle telafi ediyordu. Sahiden Yunan ordusu çekilirken 200 bin kişilik kuvvetinin yüzdelik 65’ini Afyon-Kütahya hattında kayıplar adına bırakmıştır. Bu millet o insaflı yürekleriyle, imansızları İzmir’den denize döktü. Adi üst benzeri sayıya ehil Türk ordusunun bu savaştaki kaybı ise vakit kaybetmeden yüzde 6,5 civarındadır. Nazik Tarruz ve akabindeki çatışmalar acun askeri tarihine yer başarılı topyekün çarpışma yerine geçmiştir. Türk’ün ölüm fermanı kendisine tedavüle sokulan Sevr’i milletimiz işte bu topraklarda kanıyla canıyla yırtarak müstevilerin suratına çarpmıştır. Türk’ün hava edilemeyeceğini, Türk’e kefen biçilemeyeceğini 26 Ağustos’ta Afyon’de başlayıp, 9 Eylül’dahi İzmir’da sona aziz bu kıyamla bütün dünyaya ilan ettik.

Kocatepe’den başlayıp Dumlupınar’a uzayan büyük tecavüz sonrası bu budun, o imanlı yürekleriyle imansızları İzmir’den denize döktü. Mücadelenin çabucak silahla, parayla değil, imanla, kararlıkla azimle kazanıldığını herkes gördü” şeklinde konuştu.

Erdoğan, “Hükümete geldiğimizde 2 asırdır madun yapısı ihmal edilmiş, siyasal ve askeri gücü sonsuz törpülü aynı Türkiye devraldık. Biz hedeflere doğru yürüyüşümüze asla mesafe vermedik. Terörle savaşım Türkiye’nin sorunlarında önce sıradaydı. Hep terör inlerini bunların kafalarına geçirdik. imdi de geçirmeye bitmeme edeceğiz. Attığımız her adımda dışarıdan ve dâhilen engellemelerle karşılaştık. Hamd olsun hepsinin üstesinden geldik. Milletimize kazandırdığımız eserlerin birlikte, global gelişmelerde da Türkiye’yi dünyanın en stratejik ülkelerinin arasına getirdik. Türkiye, yıllar önceki tercihini istihdam ve üretimden yana yaparak konuşu modelini değiştirdiği için küresel fırtınadan genişlik beş altı kayıpla çıkacaktır. Ekincilik itimat kooperatifleriyle vatandaşımıza ürünleri elan bozuk satmaya başladık. Buna artarak bitmeme edeceğiz. Market sayısını süratle 2000-3000’e çıkaracağız” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Yılbaşından bilahare aldığımız tedbirlerin, uyguladığımız politikaların vatandaşlarımızın günce hayatlarındaki olumlu yansımalarını daha ferah göreceğiz. İçinde bulunduğumuz asrı, Türkiye yüzyılı haline getirmekte kararlıyız. O dönemde İslam dünyasının dört bir yanından kendileri da bin bire bir yetersizlik ve merhametsizlik altında kıvrak dostlarımızdan üstelik ülkemize müzaheret yağmıştır. Nazik Tarruz öncesinde da bir zaman olduğu kabilinden ülkenin askeri gücünden finansal kaynaklarına kamu imkanlarını sorgulayarak bu işin olmayacağını söyleyenler vardı. Amma sonuçta mücadelenin çabucak silahla vakit kaybetmeden parayla değil esas imanla, kararlılıkla, azimle, inançla kazanıldığını sistem gördü. İki asırdır altyapısı ihmal edilmiş, demokrasisi hastalıklı, ekonomisi gelişmemiş mevdu siyasal ve askeri gücü daima törpülenmiş benzeri Türkiye devraldık. Alelacele kolları sıvadık. Türkiye’nin yüzyıllık enfrastrüktür eksiklerini 20 yılda tamamlayacak aynı kalkınma hamlesi başlattık eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaştırmadan enerjiye seçkin alanda ülkemizi cumhuriyetin hedefi olan muhasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkardık. Kalkınma hamlemizin önemi ve gücü, salgın dönemiyle onu izlem fail düzenlilik ve iktisat krizi sırasında çok henüz bereketli anlaşılmıştır. Tekmil dünyanın dengeleri altüst olurken tığ hedeflerimize akıllıcasına yürüyüşümüze katiyen aleniyet vermedik. Ayrımsız şekilde demokraside de rastgele kesimden vatandaşımızın adalet ve hürriyet alanlarını uzun uzadıya sosyal gerilimlere ve yıldırı örgütlerinin destek bulmasına fırsat veren mecmu çarpıklıkları ortadan kaldırdık” dedi.

Erdoğan, yapımı tamamlanan ve 5,5 milyar TL’ye mal olan 344 projenin açılışını gerçekleştirdi. – KÜTAHYA

Share: