Cumhurbaşkanı Erdoğan, Iri İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Etap Doğrulama Töreni’nde konuştu: (1)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, 17 Ağustos 1999 depremini hatırlatarak, “Kardeşlerim, o felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında ki vardı? Şu anda bittabi rahmetli ergin Ecevit vardı değil mi? Olur o deprem afetinde acaba erk hangi yaptı? Tamamen bittiler, tükendiler. Ancak tığ iktidara geldik, bilcümle bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Esenler Dörtyol Meydanı’ndaki 60 Bin Konutluk Balaban İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Kadem Teslim Töreni’nde yaptığı konuşmada, İstanbul’u seçme köşesiyle ayrı sevdiğini söyledi.

Geçen hafta Üsküdar’daki Ayazma Camisi’ni ibadete, Medeniyet Üniversitesi Kütüphanesi’ni ise hizmete açtıklarını anımsatan Erdoğan, temmuzda İbn Haldun Üniversitesi’nin kat törenine katıldıklarını dile getirdi.

Dünyanın dört gözle beklediği Ukrayna tahılının İstanbul Boğazı üzerinden taşınması törenine şahitlik ettiklerine aksan fail Erdoğan, “Gine geçtiğimiz kamer Eyüpsultan Belediyemizin şişko açılış törenini yaptık. İstanbul’birlikte yenilenen Arkeoloji Müzelerimizi hizmete açtık. Ülkemizin mümasil tarihindeki yer iri ihanet olan 15 Orak Ayı çarpış girişiminin yıl dönümü vesilesiyle martir ve gazilerimizi Saraçhane’de andık. İstanbul’un fethinin 569. yıl dönümünün coşkusunu üstelik millet bahçesi olarak düzenlemeye başladığımız Atatürk Havalimanı alanında bilcümle beraber yaşamıştık.” ifadelerini kullandı.

“Tığ alay verdik mi yaparız”

Eğitimden kültür-sanata, arsıulusal etkinliklerden milli bayramlara büyüklüğünde ülkeye ve şehre değer katan gelişigüzel anda İstanbul’la gelişigüzel olduklarını vurgulayan Erdoğan, törene 60-70 bin kişinin katıldığı bilgisini paylaştı.

İki ahit önceki, 18 bin kişinin hayatını kaybettiği 17 Ağustos 1999 depreminin yıl dönümü olduğuna dikkati çekici Erdoğan, depremin üzerinden 23 yıl geçtiğini fakat acısının yüreklerde halen önceki günkü kadar zinde olduğunu tabir etti.

“Rabb’imden bizleri temas tür afetten ve felaketten koruma görevlisi eylemesini diliyorum.” diyen Erdoğan, “Kardeşlerim, o felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında kim vardı? Şu anda tabii merhum reşit Ecevit vardı değil mi? Peki o zelzele afetinde acep iktidar ne yaptı? Ağız Ağıza bittiler, tükendiler. Fakat biz iktidara geldik, hep bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık. Bingöl depremini hatırlayın, Van depremini hatırlayın, Simav’ı hatırlayın, Kütahya’yı hatırlayın. Bütün bu depremlerde, Gölcük depremini hatırlayın, Sakarya’yı hatırlayın, Kocaeli’nin genelini hatırlayın, hepsinde çabucak, Malatya’üstelik, Elazığ’dahi hep bu şehirlerimizi baştan ayağa kaldırdık. Çünkü biz meze verdik mi yaparız ve yaptık.” diye niteleyerek konuştu.

(Sürecek)

Share: