Cumhurbaşkanı Erdoğan beyaz zehir faciasıyla ilgilendiren net konuştu: İhmali sâdır on paralık kimsenin gözünün yaşına bakılmayacağından milletimiz tehlikesiz olsun

DOĞRU Tümen Kadro Toplantısında gündeme ilişkin konularla ilgili açıklamalarda bulunan Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, 41 madencimizin hayatını kaybettiği Bartın’ın Amasra ilçesindeki faciayla ilişkin özen calip ifadeler kullandı.

“EKSİKLER VARSA GİDERECEĞİZ”

Maden ocağındaki patlamayla ilişik kaymakamlık raporunun çıkmasıyla birlikte ihmali görünen tek kimsenin gözünün yaşına bakılmayacağını anlatım fail Cumhur Reisi Erdoğan, “Belirleme edilirse suçlunun yakasına yapışacağız. Eksikler varsa gidereceğiz. Geride kalanlara eş çıkacağız. Bu makamımızın gereği ve milletimiz ile istem bağımızın tabiatıyla gereğidir. Bunları yaparken de mukadderata konfirmasyon olacağız. Yeri geldiğinde bu ülkenin yüzdelik 99’u müslüman diyor muyuz? Amma senin Müslümanlık ile alakan yoksa, İslam ile alakan namevcut ise biz bunu bıraktık. Yakarış ederken genişlik çokça istediğimiz hakkımızda hayırlısını istemek değil midir? Sonrası Rabbimize aittir. Sen inanmayabilirsin senin bileceğin iştir. Mösyö Kemal ego ilçe ve kadere inan etmiş bire bir insanım hakeza yürüyorum. Bu bizim imanımızın gereğidir. Sen de o yokse bilemem. Amasra’daki maden kazası yasaması ile, yürütmesi ile, yargısı ile hiçbir ihmalin cezalandırılmamış kalmaması realizasyon edilecektir” ifadelerini kullandı.

“MADENDE DOĞAL GAZ İNCELEME SENSÖRLERİ 24 SAAT ÇALIŞMAKTADIR”

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde; “Cuma haset Bartın Amasra’bile yaşanan koygun kaza hepimizin yüreğini dağlamıştır. TTK’evet ilgilendiren Amasra taşocağı 713 çalışanı ile yılda 100 bin titrem istihsal eden bir müessesedir. Bu madene 77 milyon lira yatırım yapılmıştır. Bu ocakta 20 yılda hayatını kaybeden yaşama sayısı 6’dır. Değme 37 madenciye 1 aksiyon sağlığı ve güvenliği uzmanı düşmektedir. Sonuç dönemde mevzuaatta yaptığımız düzenlemeler sonucunda Amasra beyaz zehir ocağında de 50 kalemi bulan iyileştirmeler gerçekleştirilmiştir. Madende doğal gaz tetkik sensörleri 24 saat çalışmaktadır. Galiba benzeri seviyenin üstünde doğal gaz tespitinde aydın ve sesli alarm verilmektedir. Yüzdelik 1.5 metan gazı seviyesinde zindelik kesilmekte, yüzdelik 2’bile ise eroin boşaltılmaktadır.

“KAZADAN SONRAKİ 18 SAAT İÇİNDE TAHARRI ISTIRDAT FAALİYETLERİ TAMAMLANMIŞTIR”

Patlama yaşanması üzere ise bataklık gazı gazı seviyesinin 5 ve cisim olması geçişsiz. 18.05’te 1.5 seviyesinde bataklık gazı gazı belirleme edilmesi sonrası elektrik kesilmiştir. 18.10’dan sonraları tayin edilememiştir. Rapor haricinde söylenen her öz spekülasyondur. Bize düşen ifade çıkana büyüklüğünde yapabileceklerimizi yapmaktır. Kazadan ahir 18 saat içinde arama kurtarma faaliyetleri tamamlanmıştır. Ocağın vardiyasında çalışan 110 kardeşimizden 41’i maatteessüf hayatını kaybetmiştir. 6’sı İstanbul Çam ve Sakura Hastanesi’nde, diğerleri ise adına otama altına alınmıştır. Bartın’a Cumartesi günü anbean çalışmalara yerinde katıldım. İlk ahit ben de aileleri musahabe fail güç oldum. Çam ve Sakura’da yaralıları ziyaret ettim. Bazılarının durumunun iyiye gittiğini biliyorum. Dertli kardeşlerimize dualarımızı yapıyoruz, Bakanlığımız da hangi gerekiyorsa yapıyor. Insan planında atılması gereken adımları atıyoruz. Yeryüzü istikbal uygulayım bilimi ne ise bu Çam ve Sakura’dahi mevcut. İlgilenen doktorlarımız alanlarında kendilerini ispatlamış müderris arkadaşlarımız. Lüzum anestezide, lüzum enfeksiyonda kendini ispatlamış hocalarımız hastalarımız ile ilgileniyorlar. Bartın2daki yaralılarımızın topu taburcu edilmiş durumda.

“KURUMLARIMIZ CANLA BAŞLA GÖREVLERİNİ YAPMAKTADIR”

İçişleri Bakanlığımız değişik illerden 110 AFAD ekibini bölgeye yönlendirmiştir. Cingöz teşkilatımız 210 personel, Yaka Asayiş personelimiz 45 personel ile güvenliği tesis etmiştir. Ocak ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığımız 35 personeli ile kazazede ve yakınlarına psikososyal bindi sağlamıştır. Hak Bakanlığımız Bartın Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturmayı yakından izleme etmiştir. Faaliyet Bakanlığı’mız üstelik kaymakamlık ile ilişik sormaca başlatmıştır. Kurumlarımız canla başla görevlerini yapmaktadır.

“MADEN OCAĞI AĞUSTOS AYINDA 7 ÇAĞ BOYUNCA DENETLENDİ”

Kazanın meydana geldiği maden ocağı Ağustos ayında 7 ahit boyunca denetlenmiştir. Tam madenlerimiz kadar bu madenimizde 4 yol denetlenmektedir. Natamam varsa gerekli müeyyideler uygulanmaktadır. Bire Bir kusurlu varsa belirlemek ve gereğini beğenmek bizim bildirme temel görevimizdir. Erke Bakanımız bize ve Sedir’e şümullü vukuf verdi.

“İSTİSMAR EDENLERİ MİLLETİME HAVALE EDİYORUM”

Madenci yakınlarına 1.5 milyon ile 1.7 milyon TL arası ifa yapılacaktır. Hayatları boyunca şehit madencilerin çocuklarına MEB burs verecek ve masraflarını karşılayacak. Madencilerimizin aileleri ve çocukları bize emanettir. Bunun politik istismarı olmaz. İstismarı yapanları dahi milletime havale ediyorum. İktidara gelirseler hepsine haklarını vereceklermiş. Hangi yaptığımızdan haberi bulunmayan. Soma’dahi 1500 ailenin çocuklarını işe yerleştirdik. Tığ bunu yaptık. Sen nereden geliyorsun ya, bu geriden geliyor. Nalça toplamaya alışkan. Bibi geriden geliyor. Tığ bire bir şeyi Soma’birlikte yaptık. Kimseyi açgözlü, peyda bırakmadık. Biz muktezi destekleri verdik, veriyoruz, vereceğiz. Bizim ulaştığımız yere senin hayallerin üstelik ulaşmaz bunu hakeza bilesin.

“BİZ KADERE İNANAN İNSANLARIZ”

Maden kazaları tam dünyada olduğu kabil ülkemizde üstelik yaşanabiliyor. Ülkemizde kayıt tutulmaya başlandığı 1930 yılından bu yana 2014 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. 1983’te Zonguldak’ta 103, 1992’da Zonguldak’ta 263 ahiret yolculuğu, 2014’te Manisa’birlikte 301 ahiret yolculuğu yaşanan engebe görüyoruz. Bizim inancımız biricik bir insanımızın burnunun insanoğlu hatasından belde kanamamasını emreder. Can bahis konusu olduğunda sunma ufak bir esnekliğimiz olanaksız. Hayatını kaybeden her bir madencimizin acısını yüreğimizde hissediyoruz. Onların geride bıraktığı yavrularının, sevdiklerinin yüzündeki hüzün adeta ömrümüzden mülk götürüyor. Amma biz aynı zamanda inananlar amacıyla burası çok çok önemli kadere mümin insanlarız. Kaymakamlık ve kadere inanırız.

“GERİDE KALANLARA SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Tayin edilirse suçlunun yakasına yapışacağız. Eksikler varsa gidereceğiz. Geride kalanlara topluluk çıkacağız. Bu makamımızın gereği ve milletimiz ile ikbal bağımızın elbette gereğidir. Bunları yaparken üstelik mukadderata teslim olacağız. Yeri geldiğinde bu ülkenin yüzdelik 99’u mütedeyyin diyor muyuz? Ama senin Müslümanlık ile alakan yoksa, İslam ile alakan yok ise tığ bunu bıraktık. Yakarış ederken sunu haddinden fazla istediğimiz hakkımızda hayırlısını istemek değil midir? Sonrası Rabbimize aittir. Sen inanmayabilirsin senin bileceğin iştir. Erkek Kemal ben kaza ve kadere iman etmiş tıpkı insanım böyle yürüyorum. Bu bizim imanımızın gereğidir. Sen bile o yoksa bilemem. Amasra’daki beyaz zehir kazası yasaması ile, yürütmesi ile, yargısı ile tek ihmalin cezalandırılmamış kalmaması realizasyon edilecektir. İhmali olanın gözünün yaşına bakılmayacak.

“PARLAMENTO BUNLARA HADDİNİ BİLDİRMELİDİR”

Mösyö Kemal önceki adamlarına eş çık. Sedir’in kürsüsünde çekiçle telefon kırmaya kalkmasınlar. Bu aktöresel değildir, edebe adaba terstir. Siz bunları yapadurun, Parlamento Divan içtüzüğünü hemen değiştirmelidir. Bu amal hakeza yürümez. Daha bunlar bu tüzükle çok çekiçle sağlık telefon kırar, başkasının kafasını bile kırar. Bunlara eyvallah mı edeceğiz. Bu milletin parlamentosu bunlara birlikte haddini bildirmelidir.

“TÜRKİYE SAF GAZDA BIRLIKTE İNŞALLAH BİR EŞKAL OLACAK”

Avrupa enerjiyi nereden temin edeceğiz diye fellek fellek dolaşıyor. Bizim hakeza aynı sorunumuz yok. Türkiye demincek katiksiz gazda birlikte inşallah bir form olacak. Sayın Putin ile akıbet görüşmemizde hemfikir olduk. Burada Rusya’dan mevrut gazla bire bir gestalt olacağız.

“HEMENCECIK TAMAMLAYABİLİYORUZ”

İstihdamımızın 31 milyonu geçerek tarihimizin en efdal seviyesine ulaşması, işsizliğin biricik haneye düşmesi doğru istikamette gittiğimizi gösteriyor. Ülkemizin kağıt üstündeki hesaplarla değil istihdam ve üretim ile şekillenmesi geleceğe güvenle bakmamızı sağlıyor. Ülkemizin ve milletimizin dinamizmi anca büyük kim, ayrımsız kaybı başka benzeri yerden çabukça tamamlayabiliyoruz.

“VATANDAŞIMIZIN REFAH SEVİYESİNİ TELAFİ ETMEKTE KARARLIYIZ”

Turizmde 50 milyon turiste akla yatkın giden çoğalan tıpkı mevsim geçiriyoruz. Bunu elan de ileri taşıyacak hazırlıklar içerisindeyiz. Bütçe açığımızı toptan salgın ve çarpışma şartlarına karşın yüzdelik 3.5’un altında tutabileceğimiz anlaşılıyor. Yükselen enflasyon dolayısıyla vatandaşımızın kaybolan zenginlik seviyesini telafi etmekte kararlıyız. Boşluk ayında elan balaban kadem atarak telafi sözümüzü yerine getireceğiz.”

Share: